Informacje

06.12.2018 09:45 w związku z upadkiem SKOK Wołomin

CBA zatrzymało byłego
wiceprezydenta i szefa KNF

SERWISY:

Agenci CBA zatrzymali byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków przez urzędników w latach 2013-14. J. to były wiceprezydent stolicy.

Zatrzymania dokonało Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

"Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prokurator ogłosi zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, "obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy".

O zatrzymaniu poinformowało także CBA. "Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Upadek SKOK Wołomin

W lutym 2015 roku warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. W sprawie przestępstw związanych z działalnością Kasy toczy się szereg śledztw. Postępowania prowadzą dwa specjalne zespoły prokuratorów: jeden w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga, a drugi - w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Sprawy związane ze SKOK w Wołominie prowadzone są też w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku.

Obecnie to gorzowska prokuratura prowadzi największe postępowanie ws. SKOK Wołomin, w którym bada działalność grupy przestępczej mającej wyłudzić w ciągu kilku lat z tej Kasy pożyczki na kwotę ponad 1 mld zł.

Jak informowała w sierpniu Prokuratura Krajowa, całe śledztwo ws. SKOK Wołomin dotyczy wyłudzeń nawet 3 mld zł, zarzuty usłyszało dotychczas 112 osób, którym przedstawiono łącznie ok. 170 zarzutów popełniania przestępstw, a kolejnych 176 osób odpowiada już przed sądem.

Do końca 2017 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił klientom SKOK Wołomin 2 miliardy 241 milionów złotych.

Zamieszanie z wykupem mieszkania w Śródmieściu

Zanim Andrzej J. został przewodniczącym KNF, przez pięć lat był wiceprezydentem stolicy. Jego kadencja rozpoczęła się w 2006 roku. Odpowiadał za gospodarkę nieruchomościami oraz politykę lokalową. Ze stanowiska zrezygnował w grudniu 2011 roku, zastąpił go wówczas Michał Olszewski.

W 2015 roku zrobiło się o nim głośno w związku ze sprawą mieszkania w Śródmieściu, przy Kopernika. Były wiceprezydent chciał wykupić od miasta lokal o powierzchni 24 metrów kwadratowych, który przylegał do jego lokalu.

Wątpliwości miejskisch aktywistów wzbudziła wartość na jaką został wyceniony - około 5,8 tys. złotych za metr. Podkreślali, że biorąc pod uwagę atrakcyjną lokalizację - cena jest "rażąco niska". Kontrolę w tej sprawie wszczęli śródmiejscy radni.

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze opublikowali później pisma, z których wynikało, że w ciągu kilku dni status lokalu przy ul. Kopernika mógł zmienić się na korzyść ówczesnego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Urzędnicy tłumaczyli, że doszło do pomyłki.

Z datowanego na 28 marca wynikało, że lokal "może zostać zagospodarowany jako odrębna nieruchomość". Z kolei w piśmie z pieczątką z 1 kwietnia tego roku czytaliśmy, że lokal "nie może zostać zagospodarowany jako odrębna nieruchomość". Rozróżnienie to jest istotne, bo w pierwszym przypadku lokal nie powinien trafić na sprzedaż, a miasto skierowałoby do niego osoby oczekujące na mieszkanie komunalne. Z kolei z treści drugiego pisma wynikało, że jest to lokal niesamodzielny i sąsiad może wykupić je z wolnej ręki, bez przetargu i na podstawie wyceny biegłego.

Działacze MJN przekonywali, że mieszkanie, którym interesował się J. cały czas powinno znajdować się w zasobie lokali komunalnych. Złożyli w tej sprawie zawiadomienie do CBA. Jak informowali wówczas na swoim Facebooku - nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

mb/kk/PAP/bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Helios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2018 08:58 ~Helios

  Może tak wreszcie dokonać kontroli sprzedaży lokali użytkowych w latach 2007 - 2011? Tam może być zdziwienie już przy czytaniu uchwały i zarządzenia prezydenta. Dobór wykupujących też zadziwiający. Czyżby ktoś rzucał monetą. Tysiące wniosków o wykup i tylko kilkadziesiąt załatwionych pozytywnie! I jeszcze te plany zakładania "nieruchomościowej" spółki miejskiej. Czy ktoś w ogóle analizował dokumenty z tamtych lat? Gorąco polecam. Wspaniała urzędnicza robota.

 • anzelm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 11:27 ~anzelm

  bandyci górą!
  zatrzymano tych co tropili afere w skoku wolomin!!!

 • wch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 11:16 ~wch

  DO CBA - zainteresujcie się panią z KNF o pseudonimie "Milonerka". Ta pani była wcześniej KNB. W KNF zatwierdza Prezesów banków spółdzielczych. Prezesi kilku banków spółdzielczych wpisali kredyty tej pani w rubrykę "stracone" bez wszczynania windykacji....czyli zwykła łapówka za stanowiska lub szantaż ze stanowisko stracą.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 10:16 ~wars

  kiedy był vickiem Warszawy rządziła hgw. Powinna i ona zostac zatrzymana a dokumenty w ratuszu prześwietlone zanim obecna ekipa w ratuszu ich nie zniszczy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 10:08 ~kubat

  Zasłona dymna na całego. Niczego się nie krępują i nie mają skrupułów.

 • kamiński

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 09:59 ~kamiński

  Mam nadzieję,że CBA wkrótce zatrzyma byłą prezydent Warszawy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »