Informacje

14.07.2011 12:41 pomysł na ożywienie traktu

Całoroczne ogródki na Trakcie?
Konserwator znów mówi "nie"

SERWISY:

Oszklone i ogrzewane zimą ogródki przed restauracjami – to pomysł przedsiębiorców na uatrakcyjnienie zimą Traktu Królewskiego. Od lat starają się o jego realizację. Jakie są na to szanse? Niewielkie, bo stołeczna konserwator znów powiedziała "nie" – donosi "Życie Warszawy".

- Marzy nam się Paryż: otwarte całą dobę knajpki, kluby i tysiące turystów na ulicach. Także zimą – mówi "ŻW" Witold Fizyta ze stowarzyszenia Nowy Świat. Miałoby w tym pomóc ustawione przed knajpkami oszklonych i ogrzewanych zimą ogródków. – Walczymy już od 15 lat. Nie chce się na nie jednak zgodzić konserwator zabytków – dodaje Fizyta.

Konserwator mówi "nie"

Przed wakacjami do Ewy Nekandy-Trepki, konserwator zabytków trafił wniosek o ocenę projektu budowy całorocznego ogródka dla kawiarni Cava. Teraz stoliki i krzesełka stoją tu tylko w sezonie. Opinia Nekandy-Trepki nie pozostawia jednak złudzeń. – Stwierdziła, że ogródek nie pasuje do zabytkowego charakteru ulicy – wyjaśnia na łamach gazety Aneta Kubiak z kawiarni.

Tymczasem szklany ogródek chcieliby postawić także inni restauratorzy z Traktu Królewskiego. Pomysł spodobał się m.in.: znanemu warszawskiemu restauratorowi i cukiernikowi Andrzejowi Blikle. – Takie szklane werandy stoją w wielu europejskich miastach. Także przy zabytkowych ulicach. Na Nowym Świecie też kiedyś były, przed wojną - opowiada w "ŻW".

Sam również chciałby postawić taką konstrukcję. – Znajomi ze stowarzyszenia Nowy Świat powiedzieli, że i tak konserwator sie nie zgodzi, więc nawet nie składałem wniosku. Z kolei na pl. Wilsona była zgoda konserwator, ale mieszkańcy protestowali – dodaje.

"Bo nie będzie można odśnieżać"

Ewa Nekanda- Trepka nie chciała rozmawiać z dziennikarzami "ŻW" i odesłała ich do biura prasowego ratusza. Tam usłyszeli, że brak zgody na altanki nie był podyktowany zabytkowym charakterem ulicy. – Takie konstrukcje znacznie utrudniałoby np. odśnieżanie zimą chodników – przekonuje na łamach "ŻW" Agnieszka Kłąb.

par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WSW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2011 09:56 ~WSW

  Nawet w Łodzi się da postawić całoroczny ogródek za szkłem. Tylko w tej zas...nej Warszawie urzędasy robią wszystko, by na ulicach panował socjalizm.

 • hania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 07:31 ~hania

  A ja bym oddelegowała wszystkich tych urzędników, którzy piętrzą biurokrację aby
  nadac sens swojemu istnieniu, na roczną działalnośc gospodarczą. Niech by się przekonali jak trudno jest i z jakim poświęceniem trzeba rozkręcic i prowadzic własny biznes. Niech by z tego przez rok musieli utrzymac siebie i własne rodziny.

 • sówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 22:53 ~sówka

  Po prostu Pani konserwator nie musi się martwić o to jak zarobić pieniądze na - my jej płacimy pensję. Kążdy pomysł jest torpedowany - może ją wysłać na wycieczkę szkoleniową do Paryża na przykład

 • zetter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 22:24 ~zetter

  Tak, żyjmy tylko przeszłością. Bardzo dobra decyzja Pani konserwator. Brawo!

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 20:19 Motabaj164

  Znając naszą tendencję do przesady nagle okazałoby się, że już nie ma miejsca dla spacerowiczów. Więc nie wiem czy to dobry pomysł.

  W ciepłe dni OK, ale te "szklarnie" naprawdę nie wyglądają zbyt estetycznie.

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 17:19 ~MeloMan

  Ja jestem zdania, że zmniejszą teren do odśnieżania, więc jak mają utrudnić. Poza tym będą dawały ciepło, które stopi trochę śniegu. Także restauratorzy! Walczcie!!! W końcu ustąpią i okolica naprawdę stanie się atrakcyjna. Tylko jeszcze uspokoić oszołomów zabraniających właścicielom klubów rozwój Warszawy.

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 17:08 ~jsg

  W sondzie nie uwzględniono najważniejszego wariantu- trudności z odśnieżaniem.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 16:58 ~zbych

  ale jeden całoroczny ogródek już jest. pod pałacem prezydenckim.

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 15:25 ~sawa

  Andrzejowi Blikle. – Takie szklane werandy stoją w wielu europejskich miastach. Także przy zabytkowych ulicach. Na Nowym Świecie też kiedyś były, przed wojną - opowiada w "ŻW".
  Ciekawe bajeczki. Przed wojną - mało kto pamięta. A czym były ogrzewane? I zawsze ten głupi argument " bo gdzieś tak jest". No i co z tego. Gdzieś też biją murzynów i co?

 • knajpiarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 14:21 ~knajpiarz

  ciekawe gdzie był ten "konserwator" gdy na krakowskim przed pałacem prezydenckim krzyż stawiano? gdy na krakowskim przed paąłacem namiot postawili a potem sobie z nim chodzili? Jakoś "konserwator" nie przypierdziela się do rzeczy które naprawdę SZPECĄ KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE, czyli zniczy przed pałacem prezydenckim i tłumek oszołomów modlącychc się do prowizorycznego krzyża!!!

  Problemy ze stawianiem ogródków mają nie tylko restauratorzy i knajpiarze na Krakowskim, tak jest w całej Warszawie. Nawet nie wiecie ile się trzeba nabiegać, ile papierów i projektów stawiać by urząd dzielnicy wydal zgode - najgorszy jest ten cholerny świstek od "szanownego konserwatora", który wszysko może spie...yć. Ogródki czy letnie czy zimowe dodaja tylko uroku, widać ile rzeczywiście ludzi wyszło na miasto coś zjeść czy po prostu się pobawić... TAL DLA OGRÓDKÓW PRZY KAŻDEJ KNAJPCE O KAŻDEJ PORZE ROKU

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »