Informacje

02.05.2015 12:26 Weekend pełen atrakcji

Cadillac Piłsudskiego, defilada, zwiedzanie pałacu. Warszawa świętuje

SERWISY:


W sobotę zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i przemarsz wojska, a w niedzielę uroczystości na placu Zamkowym i spacer historycznymi ulicami stolicy - to główne wydarzenia z okazji świąt przypadających w ten weekend.

Uroczyste podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczęło sobotnie obchody Dnia Flagi. Uroczyste podniesienie flagi odbyło się także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Flaga została podniesiona na wieży zamku ok. godz. 9.30. Następnie pododdziały wojskowe rozpoczęły przemarsz na pl. Piłsudskiego, gdzie o godz. 10 odbyła się uroczysta promocja żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Uczestniczył w niej prezydent Bronisław Komorowski.

- Żyjemy w czasach niespokojnych, trzeba dbać o kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za państwo i jego bezpieczeństwo – mówił prezydent.

Podczas uroczystości podkreślał, że bycie oficerem Wojska Polskiego to wielki honor, ale także wielkie wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Wskazywał, że oficerowie muszą dbać o swoją siłę, wolę i umiejętności, muszą także kształtować postawy proobronne w innych - w społeczeństwie, we własnym środowisku, w rodzinie.

Prezydent otworzy wystawę

Na południe dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano uroczyste podniesienie flagi i wręczenie flag przedstawicielom organizacji i instytucji oraz osobom, które krzewią patriotyzm i promują Polskę w świecie.

Flagi odbiorą m.in.: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, WWF Polska, Klub Gaja oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Następnie prezydent otworzy przy Krakowskim Przedmieściu wystawę fotografii "Biało-czerwona na bezdrożach".

Cadillac marszałka Piłsudskiego

W godz. 14-18 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć miejsca, w których prezydent pracuje i przyjmuje gości - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą. W Sali Chorągwianej będzie można zobaczyć także reprint Konstytucji 3 Maja, a miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie nawiązującą do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności.

Przed budynkiem będzie stał odrestaurowany cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedzanie pałacu to część "Majówki z Polską", na którą zaprasza prezydent. W ramach przedsięwzięcia pałac będzie podświetlony okolicznościowymi iluminacjami.

Msza, salut i defilada

Obchody przypadającego w niedzielę Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą z udziałem prezydenta Komorowskiego w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, on też wygłosi homilię.

O godz. 11 prezydent na Zamku Królewskim wręczy ordery i odznaczenia państwowe, a w południe wygłosi przemówienie podczas uroczystości na pl. Zamkowym. Ceremonia rozpocznie się od podniesienia flagi państwowej na maszt, odczytania preambuły uchwalonej 224 lata temu konstytucji, salutu armatniego i odśpiewania pieśni "Witaj, majowa jutrzenko". Po wystąpieniu prezydenta nastąpi defilada, po której Komorowski w honorowej asyście żołnierzy przejdzie do Pałacu Prezydenckiego.

Spacer historyczny

Po południu osoby zainteresowane czasami Konstytucji 3 maja będą mogły wziąć udział w spacerze historycznym ulicami Warszawy. Przewodnicy wystąpią w strojach z epoki i wcielą się w postaci m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Izabeli Czartoryskiej i Stanisława Małachowskiego. Początek o godz. 14.30 na Krakowskim Przedmieściu przed Akademią Sztuk Pięknych.

TAK WYGLĄDAŁY UROCZYSTOŚCI W UBIEGŁYM ROKU:

Sprzęt wojskowy dopiero za tydzień

W tym roku program uroczystości w długi weekend majowy nie obejmuje wystawy sprzętu wojskowego. Taki pokaz odbędzie się 8 maja, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach staną obok siebie egzemplarze historycznego i współczesnego uzbrojenia i sprzętu - czołgi, transportery opancerzone, artyleria i lżejsze pojazdy, a także przykłady wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy piechoty, saperów, marynarzy i łącznościowców.

W dniach 2 i 3 maja z okazji Dnia Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja od godz. 20.00 do północy fasada gmachu Sejmu rozbłyśnie barwami narodowymi.

PAP/ran/b/kś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2015 10:51 ~majk


  majk~majk

  Co to jest "reprint" ?
  Reprint~Reprint

  To jest jakby współczesna kopia jakiegoś wydruku, identyczna z oryginałem. Ja mam w domu reprint starej, przedwojennej książki kucharskiej M. Monatowej, gdzie stare przepisy brzmią tak : Weź kopę jaj i każ kobiecie, żeby je utarła z cukrem... I t.d. :)


  a to nie można po polsku napisać, że jest to reprodukcja/redruk/replika/kopia?

 • Reprint

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2015 17:43 ~Reprint

  majk~majk

  Co to jest "reprint" ?

  To jest jakby współczesna kopia jakiegoś wydruku, identyczna z oryginałem. Ja mam w domu reprint starej, przedwojennej książki kucharskiej M. Monatowej, gdzie stare przepisy brzmią tak : Weź kopę jaj i każ kobiecie, żeby je utarła z cukrem... I t.d. :)

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2015 13:27 ~Warszawiak

  Super atrakcje fajnie na pewno pójdę! :-)

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2015 09:54 zdzichkom1

  dobrze, że biegi nie na mokotowie

 • majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2015 09:28 ~majk

  Co to jest "reprint" ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »