Informacje

02.07.2015 10:38 PRZEZ BAŁAGAN W PAPIERACH?

Były wiceprezydent chce wykupić lokal.
Status mieszkania zmienił się w trzy dni?

SERWISY:W ciągu kilku dni status lokalu przy ul. Kopernika mógł zmienić się na korzyść przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który chce go przyłączyć do swojego mieszkania. Tak wynika z pism, które opublikowali członkowie organizacji Miasto Jest Nasze. Urzędnicy zapewniają, że doszło do pomyłki.

O sprawie wykupu lokalu pisaliśmy w marcu. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i były wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak chce kupić miejski lokal przy ulicy Kopernika i przyłączyć go do swojego mieszkania.

Sprawa wzbudziła wątpliwości radnych Śródmieścia, chodziło szczególnie o wycenę. Wyłoniony w drodze przetargu biegły wycenił 25-metrowe mieszkanie na 97 000 złotych. To oznaczało, że metr kwadratowy lokalu kosztowałby około 3900 zł. Wraz z udziałem w gruncie (około 46 000 zł) cena byłaby wyższa - 144 000 za całą nieruchomość i około 5800 zł za metr kwadratowy.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Dwa pisma, różna treść

Radni z komisji rewizyjnej dzielnicy zwracają uwagę, że ważny jest również status mieszkania. Urzędnicy uznali, że nie jest to lokal samodzielny. - Tych samodzielnych miasto nie sprzedaje, tylko kieruje tam osoby czekające w ogromnych kolejkach po mieszkania komunalne - mówi „Gazecie Stołecznej” Jan Śpiewak, śródmiejski radny z komitetu Miasto Jest Nasze. - Z kolei pomieszczenia uznane za niesamodzielne ich sąsiad może kupić z wolnej ręki, bez przetargu, według wyceny biegłego – dodaje.

I tutaj pojawił się pewien problem. Jak poinformowało MJN na popularnym portalu społecznościowym, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, który zarządza lokalami w dzielnicy, przedstawił dwa pisma, których treść jest sprzeczna.

Z datowanego na 28 marca wynika, że lokal „może zostać zagospodarowany jako odrębna nieruchomość”. Z kolei w piśmie z pieczątką z 1 kwietnia tego roku czytamy, że lokal „nie może zostać zagospodarowany jako odrębna nieruchomość”. Dalej padają powody: brak w przedpokoju wentylacji grawitacyjnej i fakt, że od sąsiedniego oddziela go „nietrwała przegroda ścienna”, więc mogą zostać połączone.

"Błąd w piśmie"

Skąd ta zmiana? Z tym pytaniem skierowaliśmy się do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

- Pracownik ZGN popełnił błąd w piśmie wewnętrznym z 28 marca nie opisując precyzyjnie sytuacji. Lokal nie może zostać zagospodarowany jako samodzielny, ponieważ stoją na przeszkodzie dwie kwestie opisane w piśmie z 1 kwietnia – tłumaczy Bartosz Skorupa z ZGN Śródmieście. - Lokal mógłby zostać zagospodarowany jako odrębny, gdyby te dwa czynniki zostały wyeliminowane. To jest teoretycznie możliwe, ale ekonomicznie całkowicie nieuzasadanione. Koszt takiej przebudowy byłby nieproporcjonalny do wartości lokalu – dodaje.

Podkreśla również, że już w piśmie z 17 stycznia 2014 r. kierowanym do Wydziału Zasobów Lokalowych dla Dzielnicy Śródmieście ZGN informował, że lokal nie spełnia kryteriów by być uznanym za samodzielny. - Nie możemy więc mówić o zmianie decyzji pomiędzy 28 marca, a 1 kwietnia – przekonuje Skorupa.

Skarga na radnych

Z kolei w rozmowie z „Gazetą Stołeczną” dyrektor ZGN Małgorzata Mazur powiedziała, że trudno będzie wyjaśnić wątpliwości z samym urzędnikiem podpisanym pod sprzecznymi pismami, bo jest na emeryturze i sprawy nie pamięta.

Jak informuje dziennik, Andrzej Jakubiak płaci już czynsz za kawalerkę, ale wciąż jej nie wykupił. Napisał też skargę na śródmiejskich samorządowców do przewodniczącego rady dzielnicy. "(...) W konsekwencji muszę nadal ponosić pełne koszty związane z lokalem, z którego w najmniejszym stopniu z uwagi na jego stan techniczny nie korzystam". Jakubiak informuje również, że skieruje sprawę do Najwyższej Izby Kontroli, by ta zbadała działania radnych.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MAG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2016 14:59 ~MAG

  A kto BOGATEMU zabroni

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 08:40 ~gość

  zgn śródmieście to klika gangsterów- p. dyrektor - znana z procesów o mobbing wobec pracowników utrzymuje bardzo bliskie stosunki z jednym z byłych wiceprezydentów . Klika eksmituje zadłuzonych staruszków z pieknycch mieszkań- rozdaje je kolegom, którzy wykupują i sprzedają z zyskiem na wolnym rynku!!!!!
  Pisano przecież o tym i nikt sie nie zainteresował z prokuratury!!!

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 07:12 ~Normalny

  Układy , układy , układy , układy a podatnicy mimo że za wszystko płacą nie mogą godnie mieszkać . A nibypolacy dzięki partiom zabiorą społeczeństwu nawet prawo do życia . Przez takich nibypolaków czeka nas bankructwo jak w Grecji . Czego nie dokonała komuna zrobią politycy za nasze pieniądze .

 • Hecht

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 07:09 ~Hecht

  Rozliczymy te dworskie gnidy za cwaniactwo nepotyzm kolesiostwo chamstwo rozliczymy

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 07:04 ~mały sklepik

  Warszawa to miasto uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego. W ostatnich 10 latach jest tego taki wysyp, że na warszawskim prawie miejscowym, można uczyć studentów jak prawa pisać nie należy i jak uznaniowość rodzi korupcję wszelkiej maści i rozmaru. Kolesiostwo i wzajemne załatwianki to norma. To czasem wypływa, bo gdzieś po latach pada nazwisko lub adres. Nie tylko mieszkania są tak życzliwie załatwiane. W Warszawie jest wiele tysięcy lokali użytkowych. Tutaj to dopiero jest pole do popisu. O wielu sprawach trzeba chyba zapominać szybciej niż na emeryturze.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 00:42 ~marta

  Tak jest "od zawsze " odkąd komuna rządzi w Warszawie po II wojnie światowej

 • taktak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 20:35 ~taktak

  że też zadam pytanie retoryczne za co przepraszam...

  to prokuratura też na garnuszku "miasta" ?

  dawniej "miasto" to była gangsterka, pamiętacie....

 • jarmuszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 17:55 ~jarmuszka  pol~pol

  Dlaczego "przelozona" urzednikow nie opuscila jeszcze stanowiska???
  wuh87e~wuh87e


  Bo Warszawiacy byli na grzybach.
  Niepodatny~Niepodatny

  Nie wszyscy warszawiacy, nie wszyscy. Na grzyby poszli ci sami, co ostatnio głosowali na Komorowskiego. Jestem niepodatny na propagandę, więc usilne namowy Tuska i całej PO, żeby nie iść na referendum nie znalazły u mnie posłuchu. Zagłosowałem jak trzeba, ale niestety byłem w mniejszości.

  Nie o to chodzi kto jest z jakiej partii. Jest afera, są pisma sugerujące nieetyczne działania urzędu, szefowa powinna ponieść konsekwencje. Wtedy urzędnicy pamiętali by co podpisują.

 • oszuści

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 17:53 ~oszuści

  UKŁADY I UKŁADZIKI zawsze wychodzi że to pomyłka lub tez że nic się nie stało.

 • Niepodatny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 17:10 ~Niepodatny


  pol~pol

  Dlaczego "przelozona" urzednikow nie opuscila jeszcze stanowiska???
  wuh87e~wuh87e


  Bo Warszawiacy byli na grzybach.

  Nie wszyscy warszawiacy, nie wszyscy. Na grzyby poszli ci sami, co ostatnio głosowali na Komorowskiego. Jestem niepodatny na propagandę, więc usilne namowy Tuska i całej PO, żeby nie iść na referendum nie znalazły u mnie posłuchu. Zagłosowałem jak trzeba, ale niestety byłem w mniejszości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »