Informacje

03.01.2019 08:07 Dwa zarzuty

Były urzędnik Jakub R. znów oskarżony. Prokuratura: oszukał starszego pana

SERWISY:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi R., byłemu wiceszefowi Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza. R., według prokuratury, oszukał starszego mężczyznę podczas przejmowania mieszkania oraz dwóch miejsc postojowych.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. O skierowaniu aktu oskarżenia poinformował w czwartek rzecznik prokuratury, prok. Łukasz Łapczyński.

Zarzuty dotyczą dwóch przestępstw.

Wprowadził seniora w błąd

- Pierwsze to oszustwo na szkodę Andrzeja J., którego Jakub R. doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, zawierając z nim umowę przeniesienia własności lokalu o powierzchni 190 metrów kwadratowych przy ulicy Łuckiej w Warszawie, w zamian za ustanowienie dożywotniej renty oraz służebności osobistej - podał prok. Łapczyński.

Do zdarzenia doszło w lutym 2012 r. Andrzej J. miał wówczas 84 lata. Jakub R. wprowadził seniora w błąd, ustalając, że nieruchomość przy Łuckiej wraz z dwoma miejscami postojowymi warta jest 950 tys. zł, chociaż w chwili sporządzania umowy jej wartość wynosiła co najmniej 1 mln 698 tys. zł.

- Doszło do zaniżenia wartości lokalu będącego przedmiotem umowy o kwotę prawie 750 tysięcy złotych - podsumował prokurator.

Jakub R. miał także w lutym 2012 r. podrobić podpis na protokole zdawczo-odbiorczym potwierdzający wydanie w lutym 2012 r. lokalu przy Łuckiej z miejscami postojowymi - to drugi z zarzutów aktu oskarżenia.

Nie przyznał się

W toku śledztwa ustalono, że poszkodowany emeryt mieszkał w lokalu przy Łuckiej samotnie, uchodził za osobę zamożną. W lutym 2012 r. 84-latek zawarł z Jakubem i Agnieszką R. - znajomymi jego zmarłej żony - umowę przeniesienia własności lokalu. Małżeństwo R. zobowiązało się zapłacić zaległy czynsz w kwocie 7 tys. zł i wypłacać emerytowi dożywotnio, co miesiąc, 4 tys. zł.

Po śmierci Andrzeja J., w grudniu 2013 r., Jakub R. wraz z żoną sprzedali mieszkanie przy Łuckiej warte 1,7 mln zł. - Jakub R. w związku z nabyciem lokalu poniósł realne koszty w kwocie niespełna 120 tysięcy złotych - podała prokuratura.

Pierwszy z zarzuconych R. czynów jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności, zaś drugi karą do pięciu lat więzienia. Oskarżony nie przyznał się do winy i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Jakub R. był w latach 2006-2013 wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza, który zajmował się zwrotami nieruchomości w ramach reprywatyzacji. Pod koniec stycznia 2017 r. został zatrzymany przez CBA w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Były stołeczny urzędnik usłyszał także zarzuty m.in. przyjęcia ponad 30 mln zł m.in. w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. W lipcu R. przedstawiono dodatkowe zarzuty dotyczące prania pieniędzy.

Akt oskarżenia w tej sprawie też jest już w sądzie. Proces jeszcze się nie rozpoczął.

Zobacz też grudniowe posiedzenie komisji weryfikacyjnej:

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sawq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2019 07:12 ~sawq

  Nic mu nie zrobią nic.
  Urzędnik w Polsce jest bezkarny.PIS miał to zmienić,jak do tej pory nie udało mu się.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 18:41 ~Boom

  Kim trzeba być, aby dopuścić się tylu czynów zabronionych??? Kpina z prawa! Powinno się orzec brak możliwości wyjścia za kaucją.

 • Prokurator Dziura w D

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 11:31 ~Prokurator…

  Dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych, rok w kiciu i odszkodowanie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »