Informacje

20.07.2019 10:36 rozmowa w tvn24

Były rzecznik komendy głównej:
policja wie zdecydowanie więcej niż my

SERWISY:

- Policja wie zdecydowanie więcej niż my, wszystkiego się nie ujawnia. Te informacje, które są nam przekazywane, raczej wskazują na to, że będziemy mieli tu do czynienia niestety z samobójstwem rozszerzonym - mówił na antenie TVN24 były rzecznik komendy głównej Mariusz Sokołowski.

Sobota to już 10. doba poszukiwań 5-letniego Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego. O poszukiwania, motywy i relacje w rodzinie chłopca pytany był w poranku TVN24 Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji.

- Relacje będą wskazywały na to, jaki był motyw działania sprawcy przestępstwa - przekonywał Sokołowski. Zaznaczył, że chodzi zarówno o możliwe uprowadzenie dziecka, czy też o możliwy tragiczny finał poszukiwań, który, jego zdaniem, "niestety jest bardzo prawdopodobny".

- Policja musi wiedzieć, co się działo w ostatnim okresie i jakie relacje były między rodzicami. Musi wykluczyć w razie czego udział innych osób przy popełnieniu przestępstwa. W takich sprawach policjanci wchodzą bardzo głęboko w te relacje pomiędzy członkami rodziny, pomiędzy znajomymi - dodał.

"Policja wie więcej niż my"

Jak zaznaczył, bardzo często wychodzą na jaw tajemnice, które były skrywane w danej rodzinie, a później dają pełny obraz sytuacji. - Policja wie zdecydowanie więcej niż my, wszystkiego się nie ujawnia. Te informacje, które są nam przekazywane, raczej wskazują na to, że będziemy mieli tu do czynienia niestety z samobójstwem rozszerzonym, czyli sytuacją, kiedy rodzic zabija najpierw dziecko, a potem siebie. Mamy tutaj do czynienia z bardzo zdesperowanym człowiekiem, który popełnia sam na końcu samobójstwo - zaznaczył były rzecznik.

Pytany był również o samego chłopca. - Pamiętajmy, że dziecko jest osobą nieporadną, w tym pierwszym etapie poszukiwań, kiedy jest zgłoszenie, że dziecko zaginęło, policjanci koncentrują się na tym, żeby szukać dziecka w terenie. Nie raz zdarzało się, że śmigłowiec policyjny, policjanci z psami dostrzegali gdzieś tego malucha, wyciągali z jakichś chaszczy, żeby oddać rodzicom. Tutaj jak na razie te działania, na bardzo szeroką skalę, przy wykorzystaniu najnowszej technologii, nie przyniosły rezultatu - mówił Sokołowski.

"Wydaje mi się to fikcyjną wersją"

Odniósł się także do wersji, że Dawid Żukowski mógł zostać wywieziony za granicę lub do innego państwa w ramach Unii Europejskiej.

- Wydaje mi się to fikcyjną wersja, dlatego, że gdyby ojciec miałby być zleceniodawcą uprowadzenia dziecka, to ten, kto przyjmuje takie zlecenie, albo jest wdzięczny ojcu za coś, albo chce mu pomóc, albo liczy na przykład na finanse, a tu zleceniodawcy już nie ma. Popełnił samobójstwo - argumentował.

Zdaniem Sokołowskiego policja zrobiła wszystko, co było możliwe do tej pory, żeby odnaleźć chłopca. - Widzimy tylko ten jeden wycinek działania policji, a są nim działania w terenie. Nie wiemy tego wszystkiego, co robią policjanci kryminalni, to jest dotarcie do materiałów z monitoringu chociażby - wyjaśniał.

Jego zdaniem działania ojca były planowane. - Prokuratura mówi, że miał czas, by się przygotować. Gdy zestawimy to z urlopem, który wziął z pracy, to wydaje się, że to jest zaplanowane. Kryminalni koncentrują się między innymi na tym, żeby sprawdzić, na jakie strony internetowe ten człowiek wchodził, co go interesowało szczególnie - zaznaczył Sokołowski.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sophia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 16:11 ~Sophia

  Oszczędził auto, a zabiłby syna ?
  Był dobrym handlowcem ale sprzedaż dziecka... ? Wziął dziecko i jechał do matki, taki był jego plan i go realizował.Jeśli do matki a nie na spotkanie by przekazać dziecko.

  Gdyby pochował chłopca to byłyby na nim ślady ziemi, rzepów, nasion, w samochodzie też byłyby ślady. Czymś musiałby kopać i to w szoku.

  Matka, dziwna osoba ale myśląc po rosyjsku, policja to ostateczność.
  Poza tym, teraz tak szybko odbierają dzieci. Tak czy owak ufała dziadkom i mężowi skoro się aż tak nie martwiła.
  Smutna sprawa.

 • Saturator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 16:09 ~Saturator

  Na trasie przejazdu samobójcy zauważyłem kościół. Może jest tam w pobliżu cmentarz?. Jeśli pozbawił życia swego syna, to nie z nienawiści. On go kochał.Więc nie mógł go zakopać, czy utopić, jak zwykły przestępca. Myślę, że wcześniej znalazł dla niego grób. Przygotował wszystko. Potem tylko odsunął płytę i pochował swoje dziecko z należnym szacunkiem i miłością. Druga możliwość, to taka, że dziecko zostało zatrzymane jako zakładnik do czasu oddania pieniędzy.

 • filip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 15:18 ~filip

  Chce odpowiedziec pani sadu najwyzszego Rzecznik Praw Obywatelskich ma 60000 tysiecy spraw i nie bedzie mogl sie zajac pani apelacja?Najlepiej jest bronic tych,co Powinni z racji zawodu bronic sie sami?tytul profesorow zobowiazuja Sami osmieszacie sad najwyzszy i ludzi ktorzy go reprezentuja dajac taka informacje. wstyd ze mamy takich sedziow?

 • Onn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 15:09 ~Onn


  Onn~Onn

  Dlaczego innych zaginionych tak intensywnie nie szukacie? Jakas przykrywka obecnej sytuacji w PL?
  boleks~boleks

  Bo chodzi o 5 letnie dziecko nie kumasz? W przypadku takiego małego dziecka takie działania zawsze będą podejmowane bez wyjątku.

  Kumam, kumam ale codziennie ginie jakies dziecko i dawno takiej akcji nie widzialem, stad moja ciekawosc

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 15:03 ~Nieciej

  stefbud~stefbud

  pan były rzecznik już dawno zakończył pracę w policji ( coś ok. 44 roku życia), więc niech się nie wypowiada za policję ( nudzi się ?), od tego są obecnie pracujący w policji

  Nie będziesz nikomu dyktował co ma robić - zajmij się swoimi sprawami i nie mów prywatnym mediom kogo mogą pytać o opinię, a kogo nie. Nie podoba się - nikt nie każe czytać.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 14:14 ~boleks

  Onn~Onn

  Dlaczego innych zaginionych tak intensywnie nie szukacie? Jakas przykrywka obecnej sytuacji w PL?

  Bo chodzi o 5 letnie dziecko nie kumasz? W przypadku takiego małego dziecka takie działania zawsze będą podejmowane bez wyjątku.

 • Wiedza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 13:55 ~Wiedza

  stefbud~stefbud

  pan były rzecznik już dawno zakończył pracę w policji ( coś ok. 44 roku życia), więc niech się nie wypowiada za policję ( nudzi się ?), od tego są obecnie pracujący w policji

  A niby dlaczego miałby się nie wypowiadać ? Pamiętam go jako bardzo rozgarniętego rzecznika, teraz pracuje naukowo, więc jego wiedza i umiejętności na pewno nie zanikły, tylko się pogłębiły.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 12:22 ~Aga

  A czy można sprawdzić gdzie logował się jego telefon w czasie urlopu który wziął dwa tygodnie przed tym przykrym zdarzeniem.

 • stefbud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 11:56 ~stefbud

  pan były rzecznik już dawno zakończył pracę w policji ( coś ok. 44 roku życia), więc niech się nie wypowiada za policję ( nudzi się ?), od tego są obecnie pracujący w policji

 • gag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2019 11:52 ~gag

  Może dlatego, że chodzi o dziecko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »