Informacje

21.03.2019 11:51 prace dotyczą numerów 8, 10, 12

Były pożary, teraz trwa rozbiórka.
Z Łuckiej znikają stare kamienice

SERWISY:


Tablice informujące o rozbiórce pojawiły wzdłuż ulicy Łuckiej na budynkach, które kilka lat temu stawały w ogniu. Pozwolenie na prace wydał wolski ratusz, ale urzędnicy zastrzegają, że zgody nie dotyczą budynków objętych ochroną konserwatorską.

Łucka 8, 10, 12 - około trzech lat temu były to - nomen omen - gorące adresy. Kilka razy pisaliśmy, że ogień objął kamienicę i budynki znajdujące się w tym miejscu.

"Budynku już nie ma"

Teraz przechadzający się wzdłuż tej wolskiej ulicy mogą zaobserwować zmiany. Po pierwsze pojawiły się żółte tablice informacyjne, na których można wyczytać, że toczą się prace rozbiórkowe. Ale, co ważniejsze, widać już efekty tych prac.

- Budynku, który był pod numerem 12 już nie ma. Na miejscu pracują robotnicy. Rozstawiają ciężki sprzęt w okolicach numeru 10 - relacjonował w czwartek Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak poinformował nas Mariusz Gruza, rzecznik Woli, urząd wydał zgody na prowadzenie prac. "Na Łucką 10, 12 wydane zostały dwa pozwolenia na rozbiórkę: w sierpniu 2018 roku na rozbiórkę kamienic, a w styczniu 2019  budynków gospodarczych" - wyjaśnia w mailu do naszej redakcji Gruza.

I zastrzega, że kamienice nie są objęte ochroną konserwatorską. Do dzielnicowego ratusza nie dotarł też żaden wniosek o pozwolenie na jakąkolwiek budowę.

"Grozi śmiercią"

Osobna sprawa to kamienica przy Łuckiej 8. Tu również znajdziemy tablicę informującą o rozbiórce "przybudówki bud. oficyny przy ul. Łuckiej 8 oraz muru granicznego przy ul. Grzybowskiej 51". Jest też specyficzne ostrzeżenie na metalowym ogrodzeniu - duży czerwony napis: Zakaz wstępu grozi śmiercią.

Urząd dzielnicy potwierdza, że wydał zgodę na roboty. "W ubiegłym roku zostało wydane pozwolenie na rozbiórkę przybudówki oraz muru granicznego. Te elementy nie są objęte ochroną konserwatorską" - napisał Gruza.

Ale pod numerem 8 są wspomniana oficyna i kamienica frontowa. Pierwsza jest w gminnej ewidencji zabytków, druga w rejestrze, czyli są pod ochroną konserwatorską.

"Na rozbiórkę oficyny została wydana decyzja negatywna. Wnioskowały o to osoby prywatne jeszcze w 2017 roku. Najpierw było postanowienie o nieuzgodnieniu pozwolenia na rozbiórkę przez stołecznego konserwatora zabytków, później to postanowienie potrzymało Ministerstwo Kultury" - zastrzega rzecznik Woli.

I dodaje, że wniosku o wyburzenie kamienicy frontowej nie było. Nie było również próby uzyskania zgody na budowę w tym miejscu.

Na tablicach informacyjnych w miejscach prowadzonych prac rozbiórkowych (tych nie objętych ochroną konserwatorską) widnieje również nazwa inwestora - to Marvipol.

Zadzwoniliśmy w czwartek do sekretariatu firmy. Chcieliśmy między innymi dowiedzieć się o plany dewelopera wobec terenu, na którym prowadzona jest rozbiórka. Zostaliśmy poproszeni o wysłanie pytań mailem.

"Rozbiórki wynikają z faktu prowadzenia przez Spółkę inwestycji na działce sąsiadującej z działkami objętymi pozwoleniami na rozbiórkę. Stan techniczny rozbieranych budynków zagrażał katastrofą budowlaną oraz procesowi budowlanemu, a tym samym Spółka zwróciła się z prośbą o zgodę na ich wyburzenie" - odpowiedziała Anna Juchimiuk, dyrektor marketingu firmy Marvipol.

I dodała, że roboty rozbiórkowe są jedynymi pracami przewidywanymi na terenach nieruchomości Łucka 8, 10, 12. "Spółka nie jest właścicielem tych działek ani budynków,  w związku z powyższym nie przewidujemy realizacji zabudowy na tych działkach. Nie planujemy również podejmowania działań w stosunku do budynków objętych ochroną konserwatorską" - zaznacza Juchimiuk.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eetewar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 14:46 ~eetewar

  Szkoda. Zabytków nie ma, to jeszcze ostatnie zburzą. Kraj barbarzyńców. Można byłoby te kamienice odnowić i w środku przywrócić stare mieszkania, które były wysokie i ogromne, dla bogatych ludzi. Co tam buractwo się szerzy.

 • Bo 28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 12:19 ~Bo 28

  A mnie jest żal. Na Łuckiej urodziła się i wychowała moja mama. To jedna z niewielu ulic, na której po powstaniu ostały się stare kamienice. Można było o nie wcześniej zadbać.

 • Wata szklana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 08:00 ~Wata szklana

  A poszli w siną dal ze straszącymi ruderami. Jest Starówka i tyle miastu starczy, raptem znaleźli się aktywiści co im żal. Niech zapłacą ze swojej kieszeni na remont i dalszą eksploatację, a wtedy im entuzjazm przejdzie.

 • Marcus Maximus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 20:39 ~Marcus Maximus


  Konrad~Konrad

  właśnie o to chodziło!!!! żeby wyczyścić plac pod budowę.
  Henio~Henio

  A tak konkretnie, to czego ci żal ? Tych ruin w środku miasta ? Ich czas dawno minął.

  Heniu, skąd Ty właściwie jesteś?

 • dzikakaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 17:58 ~dzikakaczka


  Konrad~Konrad

  właśnie o to chodziło!!!! żeby wyczyścić plac pod budowę.
  Henio~Henio

  A tak konkretnie, to czego ci żal ? Tych ruin w środku miasta ? Ich czas dawno minął.

  Heniu. Wsiądź w autobus 128, jedź na Plac Zamkowy. Tam stoi kolumna, na niej Król Zygmunt III. Powiedz mu "twój czas dawno minął"

 • burzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 16:07 ~burzy

  Zbiorniki na gaz przy Ordona też by spłonęły ale cegła i stal nie chcą się palić ...trzeba czekać aż się samo zawali ...

 • skopek1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 15:44 ~skopek1

  Oczywiście przypadek HAHAHA

 • armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 15:15 ~armagedon

  Ktoś latał dronem i widział...
  Doprawdy precyzyjna i wiarygodna informacja.

 • Henio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 15:07 ~Henio

  Konrad~Konrad

  właśnie o to chodziło!!!! żeby wyczyścić plac pod budowę.

  A tak konkretnie, to czego ci żal ? Tych ruin w środku miasta ? Ich czas dawno minął.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 14:37 ~jam

  iza~iza

  deweloper wybuduje i ogrodzi

  było kupić, wyremontować i zostawić nieogrodzone, ktos ci bronił?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »