Informacje

11.05.2017 21:00 Adam Bodnar zaniepokojony

Były opozycjonista uderzony podczas miesięcznicy

SERWISY:

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaapelował do uczestników wszystkich zgromadzeń o "powściągliwość w wyrażaniu emocji, unikanie mowy nienawiści i ograniczenie zachowań i gestów, które mogłyby prowokować przemoc". Apel ma związek ze środowymi wydarzeniami na Krakowskim Przedmieściu i poturbowaniem byłego opozycjonisty Adama Borowskiego.

85. miesięcznica smoleńska odbyła się jak wszystkie poprzednie - przed Pałacem Prezydenckim. Była wyjątkowo gorąca, doszło do przepychanek z uczestnikami kontrmanifestacji. Policja spisała 22 osoby, cztery zatrzymano.

"Pod pewnym napięciem psychicznym"

Rzecznik podkreślił, że prawo do demonstracji, wolności słowa i wyrażania własnych poglądów należy do fundamentów demokracji. "Zostało ustanowione dzięki wielkiej odwadze, zaangażowaniu i solidarności milionów polskich obywateli. Niezależnie więc od dzisiejszych rozwiązań ustawowych oraz towarzyszących im kontrowersji, należy dbać o kulturę zgromadzeń publicznych" – dodał Adam Bodnar.

Rzecznik przekazał wyrazy solidarności dla działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, szefa warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adama Borowskiego, który ucierpiał podczas zdarzeń na Krakowskim Przedmieściu.

Sam Borowski w rozmowie z PAP podkreślił, że nie został pobity, a uderzony w twarz. - Uderzył mnie człowiek, który był pod pewnym napięciem psychicznym, bo miał wrogi sobie tłum, ponieważ po raz pierwszy zdarzyło się, że oni weszli w tłum, oni się skryli w tłumie - mówił.

Jak relacjonował, jeden z uczestników marszu złapał go za marynarkę. - Ludzie zaczęli na niego huczeć, on się zaczął wycofywać, ja szedłem za nim i pytałem dlaczego mnie ciągnie, on się schował za transparent i mnie uderzył - powiedział Borowski.

- Szybciutko go złapałem za kark i oddałem policji, zostałem uderzony w twarz, ale nie zostałem pobity - podkreślił.

Jak dodał, w sprawie uderzenia złożył już zawiadomienie w komendzie policji.

"Oskarżenia te są fałszywe"

Obywatele RP, którzy od kilku miesięcy organizują kontrmanifestacje wobec obchodów na Krakowskim Przedmieściu, odcięli się w czwartkowym oświadczeniu od wszelkich aktów przemocy. "Naszą bronią jest obywatelskie nieposłuszeństwo, a nie przemoc" - podkreślili.

Według Obywateli RP nikt spośród członków organizacji nie dopuścił się uderzenia Adama Borowskiego. "Jeżeli takie zdarzenie faktycznie miało miejsce, to stanowczo go nie popieramy" - czytamy w oświadczeniu.

Obywatele RP poinformowali jednocześnie, że jeden z działaczy organizacji Tadeusz Jakrzewski został zatrzymany przez policję pod zarzutem naruszenia nietykalności funkcjonariusza.

"Oskarżenia te są fałszywe" - zaznaczono. "Tadeusz nie naruszył niczyjej nietykalności, wysnuwane bezpodstawnie oskarżenia ze strony policji w kierunku naszego działacza, tylko pokazuję bezradność władzy wobec biernego oporu, który od początku naszych akcji był naszym najsilniejszym narzędziem" - czytamy w oświadczeniu. Dołączono do niego materiał wideo, na którym - w ocenie Obywateli RP - "dokładnie widać zachowanie Tadeusza i agresję ze strony policji".

Obywatele RP zarzucili rządowi "wykorzystywanie policji do represjonowania opozycji pozaparlamentarnej". Zaznaczyli, że nie obawiają się represji. "Jesteśmy gotowi ponieść taką cenę za wolności obywatelskie i prawa człowieka. Każde kolejne działanie ze strony rządu, zmierzające do ograniczenia naszych wolności, będzie powodować coraz większy opór. Nas to niewiele kosztuje, za to rząd każdym kolejnym bezprawnym działaniem ponosi wielkie koszty wizerunkowe" - podkreślili.

Ocenili, że środowe wydarzenia pokazały, iż obowiązujące od kwietnia, niekonstytucyjne - zdaniem Obywateli RP - prawo o zgromadzeniach "nie działa". "W promieniu 100 metrów od marszu sekty smoleńskiej odbyło się kilka kontrdemonstracji" - zauważyli Obywatele RP przypominając, że sąd uchylił wcześniej wydane przez wojewodę zakazy.

Organizacja odniosła się również do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w środę powiedział, że białe róże, które przynieśli kontrmanifestanci, to "symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści". "My tego tak nie widzimy, dla nas jest to symbol naszego protestu oznacza on: godność, honor, czyste intencje i brak przemocy" - czytamy w oświadczeniu Obywateli RP.

Sąd uchylił, wojewoda się odwoła

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, który odmówił Obywatelom RP możliwości zorganizowania kontrmanifestacji w tym samym czasie i miejscu, w którym odbywała się miesięcznica smoleńska. Wojewoda mazowiecki zapowiedział odwołanie się od decyzji sądu.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 12:37 ~Tusk

  Esbecja PRL, która się nazywa Obywatelami, przychodzi co miesiąc wyłącznie po to, żeby sprowokować uczestników.

 • Boziewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 12:25 ~Boziewicz

  Dawno dawno temu jak facet dostał w twarz-to oddał,ale wy tych czasów nie pamiętacie.

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 12:14 ~Wojtek


  aaa~aaa

  Coś słabo dostał, skoro jeszcze mógł stać na nogach. Powinien mu tak strzelić żeby przytomność stracił, a przynajmniej kilka zębów.
  Kowalski~Kowalski


  No tak, cudny wpis, a potem płacz, że ktoś cię nazwie gorszym sortem.


  Dobrze że nie strzelają jak za poprzednich rządów do ludzi.

 • genio57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 11:56 ~genio57

  ziuk~ziuk

  Wasza wolność i demokracja ma polegać na zakłócaniu prawa innych do upamiętniania ofiar katastrofy. To wy zrobiliście hucpę kilka dni po śmierci JPII i po Smoleńsku. Bydło RP i Obywatele UB - opamiętajcie się!

  Jakie upamiętnienie ofiar? Przecież, ten co wchodzi na tą drabinę ani słowem się nie zająknął o jakichkolwiek ofiarach. Tylko zadymę polityczną robicie.
  Poza tym piszesz o ofiarach katastrofy, czy to nie pomyłka? Przecież według waszych guru to był zamach. to jak to w końcu jest?

 • CHOROBA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 11:33 ~CHOROBA

  ziuk~ziuk

  Wasza wolność i demokracja ma polegać na zakłócaniu prawa innych do upamiętniania ofiar katastrofy. To wy zrobiliście hucpę kilka dni po śmierci JPII i po Smoleńsku. Bydło RP i Obywatele UB - opamiętajcie się!

  wiec polityczny i tyle smolensjk paliwem politycznym tym i 500 PLUS PIS UTRZYMUJE SIE NA WODZIE

 • artur nowakowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:28 ~artur nowakowski

  Bodnar radzi : unikajcie mowy nienawiści, mamy się dać strzyc jak barany w milczeniu i doić jak dojne krowy też w milczeniu, Bodnar ma emeryturę klepnietą, Bodnar nie musi przemykać jak szczur ulicami Londynu czy Nowego Jorku. mamy tolerować to co wyprawia okupant i mamy tolerować to w milczeniu....

 • ziuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:27 ~ziuk

  Wasza wolność i demokracja ma polegać na zakłócaniu prawa innych do upamiętniania ofiar katastrofy. To wy zrobiliście hucpę kilka dni po śmierci JPII i po Smoleńsku. Bydło RP i Obywatele UB - opamiętajcie się!

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:19 ~iza

  tak okazuje się język miłości w wykonaniu tzw. opozycji

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:03 ~Bielańczyk

  UBywatele RP w akcji?

 • ZUZA1xti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 09:47 ZUZA1xti

  Jasny gwint! Papieza okrzyknieto swietym a ma tylko rocznice, skonczylaby pisowska cholota z cyrkami. Szkol nie ma za co remontowac i komu w podarze ojczyznie. Tyle choloty bezrobotnej imprezy sobie robi, a prezesunio w szczegolnosci.
  Tez cierpliwosc ludziska maja, ale to do czasu, jak ktos kto go kropnie bedzie swietym -a powinien byc. Wsydu pelno tylko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »