Informacje

09.03.2017 18:50 "to firma budująca osiedla"

Były drzewa, nie ma drzew.
Ale jest kara: ponad milion zł

SERWISY:


Grodziski wydział ochrony środowiska domaga się ogromnej kary od lokalnego dewelopera, który wyciął kilkaset drzew, z czego kilkanaście nielegalnie. Kwota wynosi 1 124 748 złotych.

Do wycinki doszło w miejscowości Opypy, pod Grodziskiem Mazowieckim. – Alarmowali mieszkańcy, więc wysłaliśmy na miejsce pracowników wydziału ochrony środowiska – mówi nam zastępca burmistrza Piotr Galiński. I dodaje, że drzewa wycięła lokalna firma zajmująca się budowaniem osiedli. Łącznie zniknęło kilkaset drzew. - Wiele z nich mogło być wycięte, zgodnie z nową ustawą o ochronie środowiska - zastrzega Galiński. Ale nie wszystkie.

Najpierw wizja lokalna, później kara

"Po dokładnym przeanalizowaniu akt sprawy i wizji lokalnej zweryfikowano, że drzewa zostały wycięte bezprawnie. Ustalono, że na działkach wycięto kilkaset drzew, z czego 16 sztuk drzew gatunków: brzoza brodawkowata, sosna pospolita i klon zwyczajny, na które właściciel powinien uzyskać stosowne zezwolenie burmistrza Grodziska Mazowieckiego" - informuje wydział środowiska.

I ujawnia, że o takie pozwolenie firma się nie ubiegała.

"Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, podmioty gospodarcze nie są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji, gdy ich obwody przekraczają na wysokości 130 cm: 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz na wysokości 130cm: 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew" - czytamy na stronie miasta.

W związku z tym gmina nałożyła na dewelopera karę w wysokości 1 124 748 zł złotych. Ten ma dwa tygodnie na odwołanie. - Jesteśmy dobrze przygotowani - zapewnia wiceburmistrz.

Nie udało nam się skontaktować z właścicielem działki.

Zmiany od stycznia

Nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Wobec podmiotów gospodarczych pozostały jednak pewne obostrzenia.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zecikowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 14:17 ~zecikowy

  Robocopter-skąd masz te dane? Napisz mi ,ile nasadzono nowych?

 • krótkapamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 13:13 ~krótkapamięć

  robocopterrobocopter

  Najpierw robia ustawe, ze wszystko wolno jak ludzie wycinajas to dają kary dobry prawnik i nic nie zapłaci

  Nie było LexSzyszko, a mimo to w Warszawie w 6 lat wycięto 147 tys. drzew! Gdzie była wówczas Platforma Obywatelska z TVN?

 • tykwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 13:09 ~tykwa  marecki~marecki

  Wolność Tomku w swoim domku? Ciekawe co byście powiedzieli gdyby deweloper wybudował Wam pod nosem oczyszczalnie ścieków albo skład odpadów nuklearnych... też wolność? Zawsze dobrze, jak nie dotyczy nas.
  zawada~zawada


  Głupie porównanie. Inwestycje które wymieniłeś są uciążliwe, ale wycięcie drzewa na prywatnej działce to tylko kwestia estetyki i gospodarowania, a nie sprawa życia i śmierci. Dobry przykład to taki, że chcąc komuś zabronić wyciąć drzewa w ogródku możesz równie dobrze zabraniać mu przemeblować mieszkanie, albo pomalować dom na kolor jaki mu się podoba.

  gosc~gosc


  Drzewa to ozdoby a tlen przywożą ludziki z Marsa spodkami


  Kolejny głupi argument z tym tlenem. Oczywiście, że drzewa to tylko ozdoby. Większość tlenu na Ziemi produkuje plankton w oceanach. Na Saharze czy Antarktydzie nie ma drzew, a tlenu tam nie brakuje. Ba! W okresie zimowym w całej Polsce i połowie Europy ANI JEDNO drzewo nie produkuje tlenu bo wszystkie hibernują i też nikt się jeszcze w zimę w Polsce nie udusił z powodu braku tlenu... Zajmij się więc sobą i przestań ludziom urządzać działki i ogródki...

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 12:39 ~gosc


  marecki~marecki

  Wolność Tomku w swoim domku? Ciekawe co byście powiedzieli gdyby deweloper wybudował Wam pod nosem oczyszczalnie ścieków albo skład odpadów nuklearnych... też wolność? Zawsze dobrze, jak nie dotyczy nas.
  zawada~zawada


  Głupie porównanie. Inwestycje które wymieniłeś są uciążliwe, ale wycięcie drzewa na prywatnej działce to tylko kwestia estetyki i gospodarowania, a nie sprawa życia i śmierci. Dobry przykład to taki, że chcąc komuś zabronić wyciąć drzewa w ogródku możesz równie dobrze zabraniać mu przemeblować mieszkanie, albo pomalować dom na kolor jaki mu się podoba.  Drzewa to ozdoby a tlen przywożą ludziki z Marsa spodkami

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 12:32 ~gosc

  jka~jka

  bardzo dobrze. szkoda, że zapłacą nabywcy mieszkań. karani powinni być ludzie, a nie firmy. i nie finansowe lecz np. ograniczenie wolności


  A to jakiś przymus jest że trzeba tam kupić?

 • robocopter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 11:34 robocopter

  Najpierw robia ustawe, ze wszystko wolno jak ludzie wycinajas to dają kary dobry prawnik i nic nie zapłaci

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 10:54 ~mieszkaniec

  Kary są żałośnie małe! Zapłacić dla dewelopera milion złotych to nic. Sprzeda dwa mieszkania i już ma na karę.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 10:37 ~mieszkaniec

  Do ~aga
  przepraszam bardzo, to że ma Pani działkę, nie oznacza, że może Pani robić na niej co Pani chce. Prawo własności jest względnie pełne, ale nie absolutne. tzn., że jeżeli istnieje ograniczenie to trzeba je przestrzegać. Wolnoć Tomku w swoim domku ? Bzdura, nie ma czegoś takiego:)

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 10:18 ~gosc

  nuna~nuna

  Kara za niska, nie milion a 10 milionów za
  niszczenie przyrody .


  Dokładnie, powinni dostać karę taką żeby odczuli i przy okazji inni by się zastanowili czy ciąć czy nie. Może wreszcie dotarłoby do wszystkich że drzewa nie da się zregenerować w kilka m-cy

 • Esgo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 10:11 ~Esgo


  aga~aga

  jak chcecie wiecej tlenu to sami sobie posadzcie drzewa a nie zerucie od innych ludzi co maje je na dzialkach . dlaczego to jam mam dawac tlen dla innych co jesien mam na glowie grabienie, wiosna pylenie i nic na dzialce nie moge zrobic bo sa drzewa a wy nie ma drzew, swiety spokoj
  drażak~drażak


  Po pierwsze, d..pku, naucz się pisać po polsku. W tym języku obowiązuje używanie dużych liter tam, gdzie trzeba, oraz znaków diakrytycznych. Rozumiem, że po osiągnięciu wykształcenia na poziomie dwóch klas szkoły podstawowej jest to próg nie do przejścia, jednak warto się starać.
  Po drugie - to nie są prywatne działki, z domkami i altankami. To tereny w mieście, uzyskane przez "spadkobierców" w wyniku aferalnej ustawy reprywatyzacyjnej. Wiele z tych terenów wróci znów do społeczeństwa. Drzew jednak nikt tu prędko nie przywróci.
  Zbadaj więc swoje IQ, bo wygląda na to, że niedługo pomylisz tramwaj z sadzawką i krzywdę sobie zrobisz.


  Tak nawiasem to drzewa produkują około 3% tlenu, resztę czyli 97% "produkują" oceany.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »