Informacje

26.01.2019 08:07 decyzja nalezy do prokuratury

Była prezydent odwołała się od umorzenia "politycznych aktów zgonu"

SERWISY:

Do gdańskiej prokuratury dotarło w piątek piąte zażalenie – złożone przez b. prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, dotyczące umorzenia śledztwa ws. "politycznych aktów zgonu", wystawionych prezydentom 11 polskich miast przez Młodzież Wszechpolską.

Umorzenie śledztwa nastąpiło w pierwszych dniach stycznia br. W postępowaniu tym badano, czy Młodzież Wszechpolska złamała prawo, wystawiając w połowie 2017 r. "polityczne akty zgonu" prezydentom 11 miast, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Prokuratorzy umorzyli postępowanie uznając, że akty były formą krytyki i nie zawierały gróźb czy nawoływania do nienawiści.

W poniedziałek do gdańskiej prokuratury, która zajmowała się sprawą, wpłynęło pierwsze zażalenie na umorzenie postępowania. Było to zażalenie prezydenta Bydgoszczy. W kolejnych dniach zażalenia złożyli prezydenci Wrocławia, Poznania i Białegostoku.

W piątek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała, że tego dnia do prokuratury wpłynęło kolejne – piąte zażalenie, złożone przez byłą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Rzeczniczka nie była w stanie przekazać szczegółowych informacji dotyczących argumentów, jakich użyli samorządowcy w swoich skargach na umorzenie śledztwa. Wyjaśniła tylko, że zażalenia są wielostronicowe i z pewnością "kwestionowana jest w nich ocena dokonana przez prokuratora".

"Błędna ocena dokonana przez prokuratora"

W poniedziałek, informując o zażaleniu złożonym przez prezydenta Bydgoszczy, Wawryniuk powiedziała, że autor tej skargi wskazał na "błędną ocenę dokonaną przez prokuratora w zakresie wszystkich czynów, które były przedmiotem postępowania" oraz to, że prokuratura nie wykonała w śledztwie wszystkich niezbędnych czynności. Wyjaśniała, że według skarżącego interes społeczny wymaga też podjęcia przez prokuraturę ścigania za czyn zwykle ścigany z oskarżenia prywatnego (chodzi o znieważenie prezydentów przez jednego z członków MW).

Wawryniuk informowała też w poniedziałek, że prokurator, po zapoznaniu się treścią zażaleń, zdecyduje, czy są podstawy do podjęcia "jeszcze jakichś czynności" w tej sprawie. Dodała, że jeśli takich podstaw prokurator nie znajdzie, może przekazać zażalenie do rozpatrzenia przez sąd.

Akty zgonu po deklaracji

30 czerwca 2017 r. na spotkaniu w Gdańsku, 11 prezydentów dużych miast należących do Unii Metropolii Polskich podpisało deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Sygnatariusze zadeklarowali m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami". "Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

W reakcji na deklarację Młodzież Wszechpolska (MW) zamieściła na swoim oficjalnym fanpage'u "polityczne akty zgonu" 11 prezydentów. Grafiki opublikowane przez MW przypominały prawdziwe dokumenty. Na każdym widniało zdjęcie i dane, informacje o dacie, godzinie i miejscu zgonu. Jako przyczynę "zgonu polityka" podano "liberalizm, multikulturalizm, głupota". W polu "Organ wydający akt" wpisano naród polski i Młodzież Wszechpolską.

Śledztwo i umorzenie

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złożył na policji zawiadomienie dotyczące działań MW. Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Na początku stycznia br. Wawryniuk informowała, że śledztwo to zostało umorzone, bo prokuratura uznała, iż akty nie zawierały gróźb i nawoływania do nienawiści, na które to elementy wskazywali przesłuchani w śledztwie prezydenci. Prokuratura nie dopatrzyła się też znieważenia godła Rzeczypospolitej Polskiej, którego użyto w aktach.

Wawryniuk wyjaśniła, że w śledztwie ustalono, iż motywem działania osób, które zamieściły w internecie "polityczne akty zgonu", było wyrażenie niezadowolenia, oburzenia w związku z podpisaniem deklaracji przez samorządowców. Rzeczniczka dodała, że w śledztwie zajmowano się także kwestią znieważenia prezydentów przez jednego z członków MW, który nazwał ich "parszywą jedenastką". Wawryniuk wyjaśniła, że prokuratura uznała, iż nie doszło tu do czynu, który mógłby być "ścigany z urzędu".

Nie ma jakichkolwiek sformułowań, które można by uznać za znieważenie, zniesławienie bądź użycie słów uznawanych za obelżywe, również nie ma tutaj nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym dotyczącym grup ludności" – wyjaśniała.

Niedługo przed śmiercią złożenie zażalenia zapowiedział też zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

13 stycznia wieczorem Adamowicz został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł następnego dnia.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2019 14:36 ~jola

  Szkoda że nie odwołała się ze stanowiska lata temu !!!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2019 13:19 ~Wprost


  Tęczowy~Tęczowy

  Sumienie nie drgnęło, kiedy wystawiono Klątwę. Na koniec spektaklu jedna z postaci rozpoczyna zbiórkę pieniędzy wśród publiczności, w celu wynajęcia płatnego zabójcy Jarosława Kaczyńskiego.

  Zosia69~Zosia69


  Widać, że nie zrozumiałeś sztuki, bo jej nie widziałeś.

  Zakładam, że ty widziałaś, słusznie? To wytłumacz... bo ja też nie kumam jak "zabawa" w zbieranie na zamordowanie kogoś może być sztuką. I jaki niby jest jej przekaz i cel. Oprócz taniej, tandetnej prowokacji, która ściąga naiwniaków do teatru, rzecz jasna.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 23:49 ~Zosia69

  Tęczowy~Tęczowy

  Sumienie nie drgnęło, kiedy wystawiono Klątwę. Na koniec spektaklu jedna z postaci rozpoczyna zbiórkę pieniędzy wśród publiczności, w celu wynajęcia płatnego zabójcy Jarosława Kaczyńskiego.  Widać, że nie zrozumiałeś sztuki, bo jej nie widziałeś.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 23:48 ~Zosia69

  iza~iza

  czy pani HGW stanie przed sadem za mafijną reprywatyzację?


  Nie, bo nie ma podstaw żadnych. Reprywatyzacja trwa w Polsce od ponad 25 lat wg tych samych przepisów i miasto musi realizować wyroki innych instacji (sądy, SKO, wojewodowie).

 • Tęczowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 20:33 ~Tęczowy

  Sumienie nie drgnęło, kiedy wystawiono Klątwę. Na koniec spektaklu jedna z postaci rozpoczyna zbiórkę pieniędzy wśród publiczności, w celu wynajęcia płatnego zabójcy Jarosława Kaczyńskiego.


 • kardynał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 19:11 ~kardynał

  Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, zaapelował o powstrzymanie emigracji z Afryki. Zwrócił uwagę, że w zdecydowanej większości krajów afrykańskich nie ma wojen, które w sposób bezwzględny zmuszałyby ludzi do ucieczki.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 18:51 ~iza

  czy pani HGW stanie przed sadem za mafijną reprywatyzację?

 • Akty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 15:17 ~Akty

  W lipcu 2017 roku w ramach sprzeciwu wobec przyjmowania przez Polskę uchodźców, Młodzież Wszechpolska opublikowała w mediach społecznościowych "akty zgonu politycznego" prezydentów miast, którzy podpisali "Deklarację prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji”.

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 12:22 ~anna

  Czy biały orzeł na czerwonym tle nie jest znakiem chronionym?

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 09:26 ~olek

  Jedyne wyjście to umieścić w tym zbiorze kilku czołowych polityków z PiS-u. Śledztwo ruszy z kopyta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »