Informacje

22.02.2019 13:17 sprawa banku w Lesznowoli

Była prezes banku skazana. Wyrok za obietnicę łapówki

SERWISY:

Była prezes Banku Spółdzielczego w Lesznowoli była oskarżona o obietnicę wręczenia 200 tysięcy złotych prokuratorowi w zamian za umorzenie śledztwa przeciw niej. Sąd skazał ją na dwa lata więzienia. Wciąż toczy się w sprawie kobiety główne śledztwo dotyczące między innymi wyrządzenia szkody majątkowej bankowi.

Zofia K. od maja 2017 roku pozostaje w areszcie w związku z głównym śledztwem. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał dla niej wyrok w pobocznym wątku sprawy - podejrzenia o przekupstwo i płatną protekcję, do której doszło w Warszawie między początkiem sierpnia 2016 roku a końcem stycznia 2017 roku.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka potwierdziła, że w sprawie z oskarżenia tej prokuratury zapadł nieprawomocny wyrok. Przypomniała też, że główne śledztwo w sprawie Banku Spółdzielczego w Lesznowoli zainicjowało zawiadomienie do prokuratury skierowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Poinformowała ona o nieprawidłowościach w sprawozdaniach finansowych banku kierowanego przez prezes K.

Wyłudzanie kredytów

Prokuratura Regionalna w Warszawie podjęła wielowątkowe postępowanie przygotowawcze. W jego trakcie wyszło na jaw, że w banku między innymi dochodziło do wyłudzania kredytów. Były zarząd instytucji miał udzielać ich osobom, które nie posiadały zdolności kredytowej, z naruszeniem obowiązujących procedur. W ten sposób Bank Spółdzielczy w Lesznowoli poniósł szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

Według śledczych już w trakcie postępowania K. obiecała zapłacić 200 tysięcy złotych prokuratorowi nadzorującemu śledztwo w sprawie banku. Obietnicę złożyła za pośrednictwem innej osoby. Była prezes chciała w ten sposób skłonić prokuratora do umorzenia postępowania przygotowawczego.

Prokuratura ustaliła, że na początku października 2016 roku K. zapłaciła 1,2 tysiąca złotych za pośrednictwo w załatwieniu łapówki dla prokuratora.

W październiku 2017 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw K. w tej sprawie i wniosła o skazanie jej na dwa lata więzienia. Sąd się zgodził z tym żądaniem. Orzekł też przepadek kwoty za pośrednictwo.

Inne podejrzenia wobec byłej prezes

W głównej sprawie była prezes jest podejrzana o oszustwa, wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Lesznowoli szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz przywłaszczenia powierzonego jej mienia znacznej wartości.

Podejrzenia dotyczą również użycia podrobionych dokumentów i podania nierzetelnych danych w księgach rachunkowych Banku.

O ostatnich zatrzymaniach w sprawie Banku Spółdzielczego w Lesznowoli informowaliśmy w październiku ubiegłego roku:

PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WinnyPIS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 23:55 ~WinnyPIS

  Kons ty tu cJA!!

  Chcemy, żeby było jak było. Ulice nazwane jak za PRL i w sądach nadzwyczajna kasta.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 17:14 ~qperNIK

  PiS tak rozmontował polski system prawny i sadownictwo, że nie można już ani kupić sobie wyroku w sądzie ani umorzenia śledztwa czy "niedopatrzenia się znamion" w prokuraturze.
  Jak żyć w takim kraju?

 • nicponic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:20 ~nicponic

  kto czytając nagłówek ucieszył się że chodzi o HG-W?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »