Informacje

25.11.2018 16:31 na Pradze Północ

Był tu klub, potem wybuchł pożar.
Powstanie centrum kreatywności

SERWISY:

Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną Centrum Kreatywności Praga. Teraz do dyskusji zapraszają mieszkańców.

Debatę zaplanowano na środę. Mieszkańcy oraz laureaci konkursu architektonicznego spotkają się o godzinie 18 w Centrum Kreatywności Targowa.

Był konkurs, jest umowa

Przypomnijmy, konkurs został ogłoszony 16 grudnia 2017 r., a jego celem było opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej adaptacji budynków przy Targowej 80a i Inżynierskiej 3, w których powstanie Centrum Kreatywności Nowa Praga. To właśnie tam swoje miejsce znajdą rzemieślnicy, artyści, przedsiębiorcy i mieszkańcy.

To podwórko, w którym przez lata działał klub Sen Pszczoły, którego istnienie zakończył pożar.

20 sierpnia 2018 r. poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie. Na początku listopada umowę na opracowanie, na podstawie wybranej koncepcji architektoniczno-budowlanej, dokumentacji projektowej i podpisano z firmą Trektura pracownia architektoniczna Tomasz Ginter, Łukasz Katarzyński.

Duże zmiany

Koncepcja obejmuje kapitalny remont i przebudowę zabytkowej kamienicy przy Targowej 80a, odbudowę spalonego budynku przy Inżynierskiej 3 oraz zagospodarowanie przylegających do budynków podwórek.

Jak informuje miasto, w kamienicy mają się znaleźć pracownie dla rzemieślników o specjalnościach niepowodujących hałasu, sale konferencyjne, klubokawiarnia, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Znajdzie się tam także miejsce na wystawy, działania kulturalne czy edukacyjne itp.

Z kolei w budynku przy Inżynierskiej 3 przewidziane są m.in. pracownie z możliwością wprowadzenia ciężkiego sprzętu, sale warsztatowe, pomieszczenia wystawiennicze, magazynowe i techniczne. W budynkach gospodarczych mogą działać jak dotychczas kawiarnia, siedziby fundacji i stowarzyszeń, ale mogą mieć także nowe funkcje, np. miejsca na wystawy, punkt informacyjny.

"Zagospodarowania wymagają również podwórza - powinno tam być jak najwięcej zieleni, ale także przestrzeń do odpoczynku, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych oraz elementy małej architektury" –tłumaczy miasto.

Czytaj też o budowie Muzeum Historii Polskiej:

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ocbzmamip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 17:52 ~ocbzmamip

  Co to te pożary do cholery? Smutne, ze nawet po upadku komunizmu niezbyt wiele poprawilo się w kwestii ochrony zabytków w Polsce. Odstajemy w tej kwestii znacznie od wielu państw Europy. Zwłaszcza zapuszczone latami kamienice (rownież te w małych, biedniejszych miastach),nasze dwory (w tym drewniane takie jak i wiele innych częstych kiedyś w Wielkopolsce, na Mazowszu, Podlasiu, ale i piękne domy podcieniowe na Warmii i Mazurach wreszcie w Łódzkim a tym bardziej Świętokrzyskim gdzie dotrwało niewiele dworów, pałaców, również wiatraków czy spichlerzy. Przykre, ze nie dba się w Polsce o to bezcenne dziedzictwo, aby gminy, powiaty znajdowały pieniądze by konserwować i naprawiać zabytki. W wielu krajach prywatni inwestorzy adaptują zabytki nie tylko na muzeum, np. na pensjonat, ale pod rygorem zachowania jak największej ilości oryginalnych elementów i uszanowania ich. Tak by nie wstawiać bezmyślnie plastików zamiast dobrze uszczelnić i pomalować. W Anglii działa National Trust, gdzie wolontariusze pod ścisłymi wytycznymi konserwatora pomagają np.w olejowaniu drewna olejem do drzewa czy uzupełniają cegły albo wapnują elewację. Nie dojrzeliśmy w Polsce jeszcze do tego...

 • Bob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 09:21 ~Bob

  oprócz klubu było tam KILKANAŚCIE pracowni,
  które były tam wcześniej niż klub.
  Pożar strawił je całkowicie.

 • emsi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 16:28 ~emsi

  moze miec to i tamto slabszy neirsłabszy zaszed raz za skure 10 lat temu to samo kto zadzi na targuwku bojar nic tyo poch macie zemna

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 15:39 ~green_is_bad

  Patrząc na zdjęcie to najbardziej pozytywnie kreatywni są kibice Legii!

 • Malarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 09:07 ~Malarz

  uuu i jak będzie można posiedzieć na kreatywnych krzesłach tak jak ta targowej

 • Realista_Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 02:15 ~Realista_Praga

  Najpierw tam były Magazyny CEFARMu, potem Firma Reklamowa, a później dopiero "Klub".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »