Informacje

12.11.2018 19:48 Rozmowy o odbudowie Saskiego

Był symbolem II Rzeczypospolitej
i tłem najważniejszych wydarzeń

SERWISY:

Pałac Saski do odbudowy. Hasło rzuca prezydent Andrzej Duda i podpisuje deklarację. Czy miliard wystarczy, by wskrzesić budowlę? Materiał "Faktów" TVN.

- W Pałacu Saskim mieściło się chociażby biuro szyfrów i tutaj łamano kod słynnej maszyny szyfrującej Enigma – wspomina Piotr Otrębski, varsavianista.

Grób Nieznanego Żołnierza to właśnie pozostałość Pałacu Saskiego, który Andrzej Duda chce wskrzesić.

"Żeby był widomym znakiem Polski"

- Chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, chciałbym, żeby był widomym znakiem Polski, która wzrasta, chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć, także od wewnątrz, każdy z moich rodaków – mówił prezydent podczas obchodów 11 listopada.

Zanim po Powstaniu Warszawskim zburzyli go Niemcy – pałac był symbolem II Rzeczypospolitej i tłem jej najważniejszych państwowych wydarzeń. To właśnie tu minister spraw zagranicznych Józef Beck przyjmował przed kolumnadą francuskich dyplomatów.

Według Jerzego Bombczyńskiego ze stowarzyszenia "Saski 2018", budynek stał się w okresie XX-lecia międzywojennego "agorą narodową dla odtworzonej Rzeczypospolitej".

Na przestrzeni wieków wynajmowała tu mieszkanie rodzina Fryderyka Chopina czy znajdował się tam sztab Wojska Polskiego. Bo Pałac Saski to tak naprawdę nazwa zwyczajowa dla budynku, który miał wielu właścicieli i był wiele razy przebudowywany.

"Nadać mu nowy sznyt"

Dziś grunty pod ewentualną odbudowę należą i do Skarbu Państwa, i do warszawskiego ratusza, który odbudowie jest przeciwny. - Ci, co chcą odbudować pałac mówią: wstańmy z kolan, niech Warszawa wstanie z ruin. Ja powiem inaczej: brakuje pałacu - my wiemy, że tego pałacu brakuje. I to jest najlepszy nośnik pamięci historycznej, jaki może być – twierdzi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Nowa ekipa w ratuszu może jednak oznaczać nowe podejście. Przychylny pomysłowi odbudowy jest przyszły wiceprezydent Paweł Rabiej. - Nadać mu nowy sznyt, wprowadzić tam elementy nowoczesne, żeby nie tworzyć takiej dokładnej kalki tego, co było przed wojną – komentuje z kolei radny Nowoczesnej Sławomir Potapowicz.

Decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego zapadła już za warszawskiej prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Wtedy archeolodzy dokopali się do piwnic, które wpisano do rejestru zabytków. Same prace przygotowawcze kosztowały dwadzieścia milionów złotych. Całość odbudowy szacuje się na sześćset milionów do nawet miliarda złotych.

Zniszczony i odbudowany w powstaniu

Pałac wybudował w 1661 roku poeta Jan Andrzej Morsztyn w miejscu, gdzie przebiegały umocnienia obronne, tzw. Wały Zygmuntowskie. Morsztyn uzyskał zgodę od króla Jana Kazimierza na ich zepchnięcie i posadowienie w tym miejscu swojego pałacu.

W latach 1804-16 w pałacu mieściło się Liceum Warszawskie, w którym uczył Mikołaj Chopin, a rodzina Chopinów zamieszkiwała na II piętrze. W czasach Królestwa Kongresowego na placu przed budynkiem odbywały się musztry i parady wojskowe.

Budynek podczas powstania listopadowego uległ zniszczeniu i został odbudowany w latach 1838-42. Wówczas powstały dwa samodzielne budynki z wewnętrznymi dziedzińcami, a główny korpus pałacu został rozebrany. Poprzez wzniesioną wówczas kolumnadę pałac został połączony z pobliskim Ogrodem Saskim.

W 1864 roku Pałac Saski zakupiły rosyjskie władze wojskowe. Do 1915 roku mieścił się w nim Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Pałacu Saskim znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1923 roku przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 roku pod kolumnadą umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. Plac przed pałacem stał się miejscem, gdzie odbywały się ważne uroczystości państwowe i kościelne.

Ocalały jedynie fragmenty

W czasie II wojny światowej Pałac Saski zajmował Wehrmacht, a od 1940 roku plac, przy którym stał został czasowo przemianowany na Adolf Hitler Platz. 28 grudnia 1944 roku oddziały niemieckie wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Katarzyna Górniak, "Fakty" TVN // kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 09:32 ~Wawka

  Pomysł na odbudowę tego budynku ma drugie dno, które jest sednem sprawy i pomysłem pisich. Pałac się odbuduje, zatem na swoje miejsce, czyli przed nim, wróci książę Józef. Na Krakowskim zatem zwolni się miejsce. Zgadnijcie kogo się tam postawi:
  1.Przeniesie się Lecha Kaczyńskiego?
  2.Jarosława Kaczyńskiego?

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 08:14 ~Konrad

  Mayox~Mayox

  Niektorzy to by byli zadowoleni jakby wcale po wojnie Warszawy nie odbudowano...
  To budynek legenda, powinien byc odbudowany juz dawno, sumbol tego miasta i tego kraju, lepiej pozno niz wcale - trzymam kciuki

  Przecież to też pamiątka po Rosyjskim bogaczu.To czemu jedni wyburzają Pałac Kultury,bo pamiątka po moskalach,, a tu chcą odbudowy,drugiego Pałacu, drugiej pamiątki po moskalach?

 • towarzysz aferał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 07:12 ~towarzysz aferał

  Mayox~Mayox

  Niektorzy to by byli zadowoleni jakby wcale po wojnie Warszawy nie odbudowano...
  To budynek legenda, powinien byc odbudowany juz dawno, sumbol tego miasta i tego kraju, lepiej pozno niz wcale - trzymam kciuki

  Taka sama legenda jak towarzysze Kaczyńscy - jeden TW Balbina, drugi Ikar spod Smoleńska. Faktycznie trzeba odbudować

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 07:10 ~Zawiedziony

  Mayox~Mayox

  Niektorzy to by byli zadowoleni jakby wcale po wojnie Warszawy nie odbudowano...
  To budynek legenda, powinien byc odbudowany juz dawno, sumbol tego miasta i tego kraju, lepiej pozno niz wcale - trzymam kciuki


  Taki sam symbol jak pobliska cerkiew i synagoga.

 • Mayox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 22:24 ~Mayox

  Niektorzy to by byli zadowoleni jakby wcale po wojnie Warszawy nie odbudowano...
  To budynek legenda, powinien byc odbudowany juz dawno, sumbol tego miasta i tego kraju, lepiej pozno niz wcale - trzymam kciuki

 • po co

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 18:18 ~po co

  A ja się pytam po co?

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 17:54 ~Wars

  Wogo~Wogo

  Mamy sponsora do odbudowy: "28 grudnia 1944 roku oddziały niemieckie wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski".


  I tu tkwi sedno. Mega komentarz. Uśmiałem się do łez. Dzięki za poprawę humoru :))

 • Wasz Długopis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 17:31 ~Wasz Długopis

  Ja wam wszystko podpiszę, chłopaki...

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 15:54 ~Gość

  Przypomnę tylko, że ten fragment pałacu miał być swego rodzaju pomnikiem jak np. Pomnik Pokoju w Hiroszimie abyśmy pamiętali jak miasto wyglądało w 1945r. Między innymi dlatego wybrano to miejsce na grób nieznanego żołnierza.

 • Stary warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 12:26 ~Stary warszawiak

  Pan prezydent nie zna Warszawy ,szczególnie tej przedwojennej .Może warto by sie zapoznac a póż iej podejmowć bzdurne decyzje .Jesli ma byc przywrócony stan z przed II wojny ,to należy zburzyć tam wszystkie szklane domy które zasłaniają Teatr Wielki ,oraz zabrać wszystkie pomniki ,a następnie odbudowywać pałac .Jesli zaś ma byc to tylko muzeum kaczyńskich /to niech powie to wprost/ ,to willa na Żoliborzu w zupełności wystarczy ,a miliardy przeznaczyć na służbę zdrowia .Będzie pożytek dla wielu obywateli ,a nie tylko jednego !!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »