Informacje

10.05.2016 18:17 postój tylko na dwie minuty

Buziak i w drogę. ZTM wyznacza strefy Kiss and Ride

SERWISY:

Podjeżdżasz na wyznaczone miejsce postojowe, dajesz buziaka na do widzenia i pozostawiasz pasażera, aby ten ruszył w dalszą drogę miejską komunikacją. Zarząd Transportu Miejskiego wyznacza nowe strefy postojowe K+R (Kiss and Ride). W takich miejscach samochód będzie mógł parkować nie dłużej niż dwie minuty


Strefy postojowe Kiss and Ride są wyznaczone po to, aby ułatwić podwiezienie do komunikacji miejskiej. W oznaczonych miejscach można będzie legalnie się zatrzymać autem tylko na chwilę.


Łatwiejsza przesiadka do metra czy tramwaju

Pilotażowy program Zarządu Transportu Miejskiego zakłada uruchomienie siedmiu stref K+R, zlokalizowanych w pobliżu węzłów komunikacyjnych czy stacji metra, czyli w miejscach dogodnych przesiadek. Te najszybciej będą dostępne na Młocinach, przy dworcu Wileńskim i Gdańskim, oraz przy stacjach metra Wilanowska, Kabaty i Słodowiec.

Będą upominki dla pierwszych całujących

ZTM zapowiada, że po uruchomieniu stref K+R w ich pobliżu spotkać będzie można informatorów, którzy odpowiedzą na pytania i wręczą drobne upominki ich pierwszym użytkownikom. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, w przypadku dużego zainteresowania ZTM nie wyklucza wyznaczenia ich również w innych miejscach. Planowany termin uruchomienia pierwszych K+R podany zostanie wkrótce.

Projekt jest rezultatem stażu pracowników ZTM, w ramach projektu unijnego „Fabryka innowacji w komunikacji miejskiej w Warszawie”, który odbyli w instytucjach organizujących transport publiczny m.in. w Pradze.

skw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Średnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 20:13 ~Średnik


  asia~asia

  można po polsku, ale znaki drogowe mają być uniwersalne, także dla obcokrajowców, a na całym świecie takie strefy funkcjonują jako kiss&ride
  wykrzyknik~wykrzyknik

  Dokładnie. Gdyby te strefy wynaleziono w Polsce i nazwano po polsku wówczas byłby sens używać polskiej nazwy.
  Idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy też mówić mądry telefon (albo mądrofon?) zamiast popularnego ostatnio słowa smartfon.

  Jest kilka istotnych różnic:
  1. Smartfon to nazwa handlowa funkcjonująca w przestrzeni komercyjnej, kisendrajd to instytucja publiczna działająca w publicznej przestrzeni.
  2. Smartfon wymawia się identycznie po polsku i po angielsku, kisendrajd nie.
  3. Smartfon można łatwo odmieniać w języku polskim, kisendrajd nie.

  Współczesna żarówka została wynaleziona w Angli. Dlaczego więc używamy żarówek a nie "light bulb"? I obcokrajowcom jakoś to nie przeszkadza :) Mogą im natomiast przeszkadzać polskie znaki drogowe, które wcale NIE SĄ takie uniwersalne, i zupełnie nie przypominają niczego co może spotkać kierowca na przykład w USA.

 • Ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 18:48 ~Ann

  Buziak i jedź. Można?!

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 17:23 ~pasażer

  Zachęca się do korzystania z komunikacji miejskiej,a jakie warunki proponuje się pasażerom ? Dzisiaj godz. 16.54 przystanek metro Politechnika kierunek Znana. Podjeżdża autobus linii 520 nr boczny 8329. W autobusie duchota,okna zamknięte zablokowane,brak włączonej klimatyzacji. Pasażerka usilnie prosi o włączenie klimatyzacji, bez skutku. Czy ktoś się tym zajmie ? Wątpię.

 • fikol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 16:59 ~fikol

  msg~msg

  Czy naprawdę musimy tak zasysać te anglicyzmy? Dlaczego mówimy Parkuj Jedź a piszemy P+R zamiast P+J? Podobnie można napisać U+J.


  Do tego ostatniego proponuję dodać jeszcze C+H przy centrach handlowych :))))))))))))))

 • Olgierd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 13:35 ~Olgierd

  A bez buziaka się nie da, bo ja kumpla podwożę.

 • wykrzyknik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 12:38 ~wykrzyknik

  asia~asia

  można po polsku, ale znaki drogowe mają być uniwersalne, także dla obcokrajowców, a na całym świecie takie strefy funkcjonują jako kiss&ride

  Dokładnie. Gdyby te strefy wynaleziono w Polsce i nazwano po polsku wówczas byłby sens używać polskiej nazwy.
  Idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy też mówić mądry telefon (albo mądrofon?) zamiast popularnego ostatnio słowa smartfon.

 • miodek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 12:12 ~miodek

  kasia~kasia

  O ludzie, ale Wy się czepiacie.. I to takich szczegółów. Co z tego, że jest kiss zamiast buziak? Czy to zmienia cokolwiek w funkcjonowaniu projektu? Świetnie, że wpadli na taki pomysł, na pewno będę korzystać. Pozdrawiam komentujących, mniej jadu, więcej luzu! ;)

  To żaden jad czy brak luzu. Jesteśmy w Polsce to mówmy po polsku. Wyobrażasz sobie w Wielkiej Brytanii znaki poziome na jezdni w języku polskim ?

 • Wyjaśniam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 11:36 ~Wyjaśniam

  buehehe~buehehe

  zastanawiam się jakim polskim słowem zastępujesz "parking" , "pole do stawiania samochodów"?

  Słowo "parking" podobnie jak parkowanie, jest nie tylko dobrze spolszczonym odpowiednikiem angielskiego określenia (np. da się je odmienić przez przypadki), ale też identycznie się wymawia. Ponadto, w języku polskim nie występuje słowo oddające funkcję angielskiego słowa "parking".

  Natomiast zarówno na słowo "kiss" jak i "ride" mamy własne, zgrabne, funkcjonalne i znajdujące się w codziennym użyciu określenia ("całuj" i "jedź" - gdybyś zapomniał). Żadnego z tych słów nie da się odmienić przez czasy, liczby, tryby ani strony. Ponadto, angielskie słowo "ride" wymawia się zupełnie inaczej niż się pisze, co osobom, które uczyły się innego języka obcego niż angielski może stwarzać problemy w wymowie. A nie powinno, ponieważ są w Polsce i zgodnie z prawem europejskim wszelkie istotne informacje powinny być dla każdego dostępne w języku urzędowym, to jest polskim. Dla wygody obcokrajowców, pod spodem można ewentualnie podać angielski odpowiednik.

 • msg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 09:58 ~msg

  Czy naprawdę musimy tak zasysać te anglicyzmy? Dlaczego mówimy Parkuj Jedź a piszemy P+R zamiast P+J? Podobnie można napisać U+J.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 08:54 ~kierowca

  Tak... to bardzo miła inicjatywa, ale czyż nie wystarczył znak zakazu postoku (B-35), z ewentualnym określeniem maksymalnego czasu postju - 2 minuty czy 5 minut itd.? Rzecz ostatecznie rozbije się i tak o to, czy kierowcy zechcą owe "pocałunki" kończyć w ciągu 2 minut, a nie rozciągać je np. na cały dzień. "Park and kiss" - niech i tak będzie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »