Informacje

18.04.2017 12:28 6 km

Buspasy w al. Jerozolimskich?
Drogowcy nie mówią "nie"

SERWISY:

Sześciokilometrowe buspasy Alejach Jerozolimskich mogą zostać wytyczone na czas modernizacji torów kolejowych od Grodziska Mazowieckiego. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", Zarząd Transportu Miejskiego stara się o ich wytyczenie.

Jak informuje gazeta, buspasy miałyby powstać na terenie Ochoty, we Włochach i w Ursusie. Od września rusza bowiem remont podmiejskiej linii kolejowej od Grodziska Mazowieckiego do przystanku we Włochach. Przez przynajmniej rok około 20 tys. osób dojeżdżających z Milanówka, Brwinowa, Pruszkowa czy Piastowa będzie miało utrudnione dotarcie do pracy i szkół.

Najazd autobusów

Wycofane pociągi zastąpią linie autobusowe. Co kwadrans z Grodziska Mazowieckiego do Dworca Zachodniego będą wyruszać autobusy, zabierające pasażerów ze wszystkich miejscowości po drodze. Uzupełnieniem mają być kursy wahadłowe między Grodziskiem Mazowieckim a Milanówkiem oraz z Brwinowa i Pruszkowa do Dworca Zachodniego.

Poza tym ZTM chce dodać więcej kursów na liniach z Włoch i Ursusa (m.in. 127, 517, 716 i 717).

Takiego najazdu autobusów z jednego kierunku mogą nie wytrzymać Al. Jerozolimskie. Te cieszą się duża popularnością wśród kierowców, a dziś stanowią też główny wjazd do miasta od strony Katowic, Krakowa czy Wrocławia.

"Nie będą oponowali"

Jak dowiedziała się gazeta, wicedyrektor ZTM Katarzyna Strzegowska zwróciła się do Zarządu Dróg Miejskich oraz nowego Biura Mobilności i Transportu w ratuszu o opinię na temat buspasów między granicą Warszawy a rondem Zesłańców Syberyjskich "przynajmniej w godzinach szczytu".

- To w znacznym stopniu ułatwi dojazd do i z Warszawy pasażerom autobusów komunikacji linii regularnych, jak i linii zastępczych – tłumaczy Strzegowska.

Urzędnicy nie mówią "nie". – Jeżeli ZTM uzna, że buspas jest potrzebny, nie będziemy oponowali – powiedział "Stołecznej" Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Eksperymentalnie można go wyznaczyć jeszcze w wakacje, gdy ruch jest mniejszy. Kierowcy zdążyliby się przyzwyczaić. Trzeba jednak mieć konkretną ofertę przewozową - dodał.

Według szacunków ZTM, teraz za Dworcem Zachodnim Alejami Jerozolimskimi kursują 34 autobusy na godzinę w jednym kierunku. Od września będzie ich 67. Po rozpoczęciu remont na kolei do autobusów w ciągu godziny przesiądzie się ok. 3 tys. pasażerów.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mieszkaniec Włoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 09:34 ~Mieszkaniec Włoch

  Oby zrobili te buspasy, bo już od 2 lat nie da się jeździć Jerozolimskimi.

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 22:18 ~decio

  Masakra !!!

 • Menel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 19:14 ~Menel

  qqq~qqq

  przeciez tam nie ma korkow, po co tworzyc problem tam gdzie go nie ma...

  No tak korki sa w butelkach. To oczywiste

 • Rakowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 17:02 ~Rakowy

  PROPONUJĘ przenieść wszystkie autobusy z al. Jerozolimskich na równoległą Grójecką, która na całej długości ma 3 pasy ruchu i nie pełni już funkcji trasy wylotowej z miasta !!

 • Drwal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 17:00 ~Drwal

  Ciekawe czy ktoś, kto analizuje i wytycza BUS pasy, był już w godzinach szczytu w Ale jerozolimskich od Kleszczowej do Grzymały Sokołowskiego?? Założę się, że nie. A to dlatego, że gdyby byl i widział, to by takich głupot nie wymyślał.
  Po wybudowaniu trasy Wolica/ Magdalenka - węzeł Opacz jest to główna trasa wylotowa z Warszawy na południe. Jak można zamknąć taką trasę do roli małej lokalnej drogi o jednym pasie ruchu (oczywiście odcinkowo)?

 • Koles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 16:52 ~Koles

  a ile osób przesiądzie się z pociągu do swojego auta?? Z 20 tys. do pociągu tylko 3 tys. A reszta?? DO SAMOCHODU. Czyli buspas w jerozolimskich zatka tę arterię na amen!!!

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 15:55 ~Paweł

  Brawo za pomysł...i tak już zakorkowane Aleje jeszcze bardziej się zatamują i kosztem mieszkańców Ursusa, Włoch i Ochoty chcecie pomóc mieszkańcom Brwinowa, Milanówka i Grodziska....takie idiotyzmy tylko w Polsce...

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 15:34 ~Jacek

  I jaki jest sens takiego rozwiązania? Pociągi nie będą jeździły aż od Grodziska (jakieś 30 km od centrum). Buspas ma być od granic Warszawy (jakieś 6km od centrum), dzięki któremu będzie, dajmy gigantyczny korek od Brwinowa/Pruszkowa (jakieś 24 km od centrum) w którym utkną autobusy z tych miejscowości i później 6km buspasa w alejach. Czyli godzina stania w zamian za 5 minut szybszej jazdy :)

  Po co urzędnikowi głowa skoro nią nie myśli?

 • Gość z Piastowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 14:38 ~Gość z Piastowa

  haaahahaaahaaaaaa........ kurde, ja codziennie jeżdżę alejami do pracy autem... to będzie horror

 • zielona warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2017 14:27 ~zielona warszawa

  Nie bardzo rozumiem, czemu miasto ma tworzyć jakiekolwiek udogodnienia dla nie mieszkańców Warszawy. To samo z Piasecznem i Puławską. Chciało się mieszkać tanio pod Warszawą? Zamiast tego lepiej wydać podatki Warszawiaków na rozwój komunikacji miejskiej dla Warszawiaków i budowę nowych pasów rowerowych, bo jest ich zdecydowanie zbyt mało. A nie wydawać nasze podatki na rozwój transportu dla przyjezdnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »