Informacje

13.10.2011 10:22 zmiany w organizacji ruchu

Buspasy dla niepełnosprawnych:
"Trwają prace nad wdrożeniem"

SERWISY:

Prezydent miasta wydała zarządzenie, dzięki któremu autobusy, wożące niepełnosprawne dzieci, będą mogły korzystać z buspasów. Wciąż jednak nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

O to od dawna walczyli rodzice niepełnosprawnych dzieci, a tvnwarszawa.pl pilotowała tę sprawę od początku. Urzędnicy obiecali i obietnicy dotrzymują. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała właśnie zarządzenie, zgodnie z którym busy sponsorowane przez urząd miasta i wożące niepełnosprawne dzieci do szkół, wjadą na buspasy. Dzięki temu oszczędzą chorym uczniom trudnej podróży w korkach.

To, że jest dokument, nie oznacza jednak, że niepełnosprawni mogą już z buspasów korzystać.

Najpierw organizacja

- Zanim wpuścimy kierowców na buspasy, trzeba zaktualizować projekty organizacji ruchu – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Co się za tym sformuowaniem kryje? Trzeba między innymi wymienić znaki pionowe, które informują o tym, kto może wjechać na buspas.

Pytany o termin, rzecznik ZTM odpowiada lakonicznie: - Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu. Nastąpi to bez zbędnej zwłoki.

Tylko z umowami

Rzecznik ZTM podkreśla także, że na buspasy wjadą jedynie ci kierowcy, którzy mają podpisaną umowę z miastem na przewóz osób niepełnosprawnych oraz odbiorą w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego specjalne naklejki.

Historia jednego zarządzenia

O ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych Ratusz mówił od roku. Potrzebna była jednak zmiana przepisów.

W marcu Leszek Ruta, szef ZTM zapewnił, że miasto ma pomysł i kwestią tygodni jest wprowadzenie stosownego zarządzenia prezydent miasta.

Na początku września tego roku pytaliśmy, jak to się stało, że przez pół roku Hannie Gronkiewicz-Waltz nie udało się go podpisać?

- Przygotowany projekt zarządzenia w tej chwili jest w konsultacjach w biurze polityki społecznej i biurze edukacji. Jeżeli nie będzie uwag, prawdopodobnie zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu – odpowiadała wówczas Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego Ratusza.

W październiku udało się zarządzenie podpisać.

mjc/mz

Prezydent miasta wydała zarządzenie, dzięki któremu niepełnosprawne dzieci jadące do szkół będą mogły korzystać z buspasów. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

O ułatwienia dla osób niepełnosprawnych Ratusz mówi od dawna. W marcu Leszek Ruta, szef ZTM zapewnił, że miasto ma pomysł i kwestią tygodni jest wprowadzenie stosownego zarządzenia prezydent miasta.

Na początku września pytaliśmy, jak to się stało, że przez pół roku Hannie Gronkiewicz-Waltz nie udało się podpisać zarządzenia?

 

 • Przygotowany projekt zarządzenia w tej chwili jest w konsultacjach w biurze polityki społecznej i biurze edukacji. Jeżeli nie będzie uwag, prawdopodobnie zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu – odpowiadała wówczas Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego ratusza.

Okazuje się, że w końcu udało się zarządzenie podpisać. Nie oznacza to jednak, że niepełnosprawni mogą już z buspasów korzystać.

Najpierw organizacja

- Zanim wpuścimy kierowców na buspasy trzeba zaktualizować projekty organizacji ruchu – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego (trzeba m.in. wymienić znaki pionowe, które informują kto może wjechać na buspas). Kiedy więc niepełnosprawni będą mogli wjeżdżać na buspasy?

- Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu. Nastąpi to bez zbędnej zwłoki – odpowiada lakonicznie rzecznik ZTM.

Ale kiedy to mniej więcej nastąpi? - Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu – odpowiada Krajnow.

Ale dni, tygodnie, miesiące? Proszę podać jakąś perspektywę czasową?

 • Trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu – powtarza rzecznik.Rzecznik ZTM podkreśla także , że na buspasy wjadą jedynie ci kierowcy, którzy mają podpisaną umowę z miastem na przewóz osób niepełnosprawnych oraz odbiorą w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego specjalne nalepki.

mjc

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grajcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 10:16 ~Grajcy

  Ciekawe, czy busy przewożące niepełnosprawnych a będące w posiadaniu firm prywatnych (czytaj:niesponsorowane przez urząd miasta) też będą mogły jeździć po buspasach?

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 09:21 ~sebastian

  Codziennie widzę cwaniaków na Modlińskiej czy trasie Toruńskiej którzy jadą buspasem a Policji albo nie ma albo nie widzi albo stoi w złym miejscu. Zamontujcie kamery na wszystkich buspasach i wlepiajcie srogie mandaty. W mieście komunikacja ma priorytet. Jeżdzący po buspasach to z reguły zamiejsowi z pod Warszawy nie przyzwyczajeni do korków, lub ludzie z kasą którzy małe mandaty mają gdzieś.

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 23:15 ~izi

  Codziennie widzę całe stada cwaniaków na Al. Armii Ludowej przed Wawelską jak śmigają bus pasem nic sobie nie robiąc z tego, że to pas nie dla nich. Nigdy nie widziałem policji czy straży miejskiej więc wielu ma to gdzieś. Nie ma kontroli więc jest to kolejna fikcja podobnie, jak obowiązek sprzątania po swoich psach...

 • bzykubzyku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 21:09 ~bzykubzyku

  skuter i motocykle na bus pasy! Dla nich bezpieczniej i dla smaochodziaży lepiej bo nei beda sie przeciskac i odrywac niechcacy lusterek! Zrobcie to przed nastepnym sezonem, bo znowu poginie masa mlodych chlopakow na żelaznych rumakach!!

 • ecodriving(:

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 20:22 ~ecodriving(:

  tak jest wszystko na bus pas, niedługo będzie wszystko jeździć po bus pasie

 • szefszefow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 20:19 ~szefszefow

  jednoślady już mogą jeździć po buspasach.

 • kto jeszcze?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 20:12 ~kto jeszcze?

  jeszcze trochę i buspas będzie dla wszystkich tylko nie dla autobusów...

 • 4life

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 18:49 ~4life

  jednoslady na buspasy!

 • Mr.M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 18:44 ~Mr.M

  Już widzę te Q7 i X5...

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 15:46 ~xyz

  o, będzie wysyp "niepełnosprawnych" w Warszawie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »