Informacje

14.03.2012 08:12 organizacja ruchu na Euro 2012

Buspas na Żwirki, Jerozolimskie dla kibiców

SERWISY:


Pętla autobusów nocnych znika sprzed Złotych Tarasów, na Żwirki i Wigury powstaje buspas, Aleje Jerozolimskie zmieniają się czasowo w deptak - to tylko część zmian, jakie podczas Euro 2012 chce wprowadzić warszawski Ratusz.

Najnowsze informacje w sprawie organizacji ruchu na Euro poznali najpierw radni Śródmieścia. Ale Ratusz zapowiada: 26 marca ruszy z akcją informacyjną.

– Będą m.in. rozdawane broszury, ulotki, pojawią się także spoty w komunikacji publicznej - wszystko dotyczyć będzie mistrzostw. Później będziemy informowali też o zmianach w organizacji ruchu – mówił podczas wtorkowej sesji rady Śródmieścia Andrzej Cudak, dyrektor sekretariatu ds. Euro 2012 w ratuszu.

Most dla pieszych

A zmian szykuje się sporo, szczególnie podczas meczów na Stadionie Narodowym. Na cztery godziny przed każdym spotkaniem w Warszawie samochody nie będą mogły przejechać ALEJAMI JEROZOLIMSKIMI od placu Defilad, gdzie będzie znajdowała się strefa kibica, aż do okolic Stadionu Narodowego. - Północna jezdnia będzie przeznaczona dla ruchu pieszego a południowa dla transportu publicznego i pojazdów z przepustką UEFA, a zaraz po meczu przechodzić będą mogli tym odcinkiem Alej i mostem tylko piesi - wyjaśnia Mieczysław Reksnis, dyrektor biura drogownictwa w ratuszu.

Wyłączona z ruchu będzie też SASKA KĘPA, wjechać tam będą mogli tylko mieszkańcy, po otrzymaniu specjalnych przepustek. Te mają być przydzielane w kwietniu.

Na obu krańcach wydzielonego przez aleje i most Poniatowskiego deptaka będą działały przystanki dla autobusów, które mają odwozić kierowców na parkingi P&R.

– Przygotowaliśmy się też na ewentualność, gdyby kibice idący do strefy kibica zablokowali RONDO DMOWSKIEGO. Wtedy w Al. Jerozolimskich autobusy zawracałyby w okolicach ulicy Pankiewicza. A na Marszałkowskiej w okolicach Żurawiej – mówi Andrzej Cudak.

Wydzielony pas

W związku z budową II linii metra w tym czasie i tak będzie zamknięta dla ruchu indywidualnego MARSZAŁKOWSKA pomiędzy rondem Dmowskiego a Królewską. Na jej części powstanie parking dla samochodów, zostawiać aut nie będzie można za to na ZŁOTEJ, a niewykluczone, że również w Al. Jerozolimskich pomiędzy mostem Poniatowskiego a Marszałkowską.

Urzędnicy liczą, że kierowcy centrum będą jednak omijali. Samochody będą mogli zostawiać na parkingach P&R m.in., przy Blue City, Wyścigach Konnych, dawnej fabryce FSO, czy ul. Patriotów. Później mieliby korzystać z komunikacji miejskiej.

Ułatwienia szykują się także dla tych, którzy jadą z i na lotnisko Chopina. Na ul. ŻWIRKI I WIGURY, w obu kierunkach, zostanie wydzielony buspas. – Liczymy, że do mistrzostw uda się uruchomić stację kolejową na lotnisku. Jeżeli nie, to mamy wariant awaryjny – wyjaśnia Mieczysław Reksnis. – Do centrum kibice będą jeździli autobusami, a w drugą stronę: kolejką do stacji Okęcie. Skąd jest do strefy lotniska ok. 700 metrów – dodaje.

Przeniosą pętlę

Zmiany szykują się tez w okolicy Dworca Centralnego. ZTM chce przenieść pętle autobusów nocnych na skrzyżowanie AL. JANA PAWŁA II i JEROZOLIMSKICH. M.in. dlatego, że podczas funkcjonowania strefy kibica wokół Pałacu Kultury i Nauki istnieje zagrożenie, że tłum będzie blokował UL. EMILII PLATER.

Podczas mistrzostw autobusy oznaczone literą N bedą też jeździć częściej. - A w dniu meczu na Stadionie Narodowym metro będzie jeździło całą noc - dodaje Reksnis.

Strefa nawet do 4.00 w nocy

Sama strefa zacznie powstawać 14 maja. - Nie wiąże się to z utrudnieniami w organizacji ruchu – zaznacza Katarzyna Ratajczyk, dyrektor biura promocji w ratuszu. – Strefa zacznie działać dzień przed pierwszym meczem, czyli 7 czerwca - dodaje. I zapowiada, że tego dnia wystąpią m.in. gwiazdy polskiej sceny muzycznej i jedna gwiazda zagraniczna.

Strefa ma pomieścić nawet 100 tsyięcy osób i działać codziennie od południa do 1.00 w nocy. – A po meczu finałowym do godz. 4.00 zaznacza Ratajczyk.

Prawie codziennie mają odbywać się koncerty, rozstawionych zostanie osiem ekranów, pojawi się kino plenerowe, strefa do gry w piłkarzyki, a ok. godz. 23.00 grać ma didżej.

Wejść do strefy będzie można za darmo przez jedną z siedmiu bram. Nad bezpieczeństwem kibiców będą czuwać służby, a cały teren będzie ogrodzony.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • macko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 23:43 ~macko

  Siekierkowski nie będzie zamknięty. Czytać nie potrafisz?


  LLU~LLU

  A dlaczego Trasa Siekierkowska ma zostać zamknięta? To już jest paranoja !!
  Kibic~Kibic

  bo to będzie trasa dla pojazdów UEFA

 • Antymeczus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 23:40 ~Antymeczus

  idioci! i tak sie to wszystko nie uda, niestety ale nie w Polsce :)

 • kjsdfh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 11:15 ~kjsdfh

  cyrk dla debili, co ja pacze? na mecze?

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 10:41 ~Olo

  Tylko po co to wszystko?

  Kibice stanowią może z 0.5% populacji Warszawy, z tego pewnie ze 75% to "kibole". Dlaczego z powodu jakiego s bzdurnego meczu reorganizować ruch w mieście? 99% ludzi mieszkających w Warszawie nie jest zainteresowanych meczem... A jak PZPN czy UEFA widzi problem w transporcie i wymysza na mie scie zmiany w ruchu to niech miast w zamian za to zmusi ich do transportowania kiboli śmigłowcami!!! Ludzie nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa? Byłem zawsze przeciwny przebudowie tego bazarku: teraz wiem to co pod skórą czułem - stadion powinien być POD Warszawą - i niech sobie kibole robią ustawki gdzieś na polu, a nie w mieście. A jak prawdziwy kibic chce mecz obejżeć to nawet ze 3-4 km na pichotę polami i lasami by poszedł, więc po co stadion i zamieszanie w centrum miasta?

 • Kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 10:06 ~Kibic

  LLU~LLU

  A dlaczego Trasa Siekierkowska ma zostać zamknięta? To już jest paranoja !!

  bo to będzie trasa dla pojazdów UEFA

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 09:32 ~LLU

  A dlaczego Trasa Siekierkowska ma zostać zamknięta? To już jest paranoja !!

 • loveme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 08:20 ~loveme

  Właśnie ,dlaczego nikt nie wpadł na przebudowę Żwirki i Wigury ? Ten pas zieleni można zwęzić . Ok, może i wygląda ładnie ,ale po chociaż jednym pasie w każdym kierunku mozna by wykroić .

 • FC Żwirki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 02:01 ~FC Żwirki

  Ja jestem ze Żwirek, tak jak ktoś jest ze Szmulek czy Gibalaka. W tej materii nie wystarczy GPS :)

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 00:32 ~Ola


  Futbolfan~Futbolfan

  Ludzie, poprawna forma to jest na Żwirki i Wigury, a nie na Żwirkach. Może jeszcze na Żwirkach i Wigurkach co? Nazwa ulicy jest na pamiątkę pilotów: Franciszka Żwirko i Stanisław Wigura, tylko że Wy o tego już nie wiecie. Nadróbcie braki wiedzy o Warszawie, bo w niej mieszkacie.
  aaa~aaa

  Zwyczajowo się mówi " Na Żwirkach" lub "Żwirki" jełopie ze wsi


  Nie narzucajcie swoich nazw typu 'Na Zwirkach'. Może dowiedzcie się skąd ta nazwa alej pochodzi. Będzie wtedy Wam łatwiej zrozumieć o co 'miejscowym' chodzi..

 • andrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 19:58 ~andrew

  Zauważcie, że tylko słoiki narzekają za te euro i te niedogodnienia, ale w końcu oni mają wolną drogę zawsze mogą wrócić do ojców, nie ma co się narzekaniami słoików przejmować. Prawdziwi warszawiacy nigdy nie będą narzekać oni sobie naprawdę bez problemu poradzą, ja znam rozkład meczy, wiem których ulic należy unikać w czasie maczów i nic mnie nie zaskoczy. Natomiast dla słoików każde zamknięcie jest problemem, gdyż zazwyczaj nie umieją się oni poruszać po mieście, trafi taki na korek to zawsze będzie stał w nim jak łoś mimo, że np. równoległa droga jest przejezdna.
  Zatem rada więc do wszystkich narzekających na euro słoików, wyjedźcie ne ten czas do ojców, a zobaczycie że nikt z rdzennych warszawiaków nie będzie narzekać, sami sobie naprawdę świetnie tu poradzimy gdy nie będzie narzekających słoików. Nam naprawdę żadne takie zamknięcie nie straszne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »