Informacje

22.07.2018 18:29 63. urodziny

Burzyli pod niego kamienice, potem to jego chcieli zburzyć. Ale stoi i świętuje

SERWISY:


W ostatnim czasie życzono mu wyburzenia, proponowano, by zastąpiła go kolumna z figurą Matki Boskiej, ale na razie trzyma się mocno, a nawet jest czyszczony. 22 lipca obchodzimy urodziny Pałacu Kultury i Nauki.

Równo 63 lata temu zakończyła się budowa PKiN - niemal biały budynek stanął w samym centrum stolicy. Z biegiem lat zmarniał wizualnie, ale nadal dobrze się trzyma - stołeczny ratusz wymienia mu okna, rozpoczęło się również mycie elewacji (na razie na tarasie widokowym, który znajduje się na 30. piętrze).

W ostatnich miesiącach stanął w centrum debaty o tym, jak obchodzić się z dziedzictwem PRL. W połowie listopada ubiegłego roku ówczesny wicepremier, a dziś premier Mateusz Morawiecki, wyznał że marzy o zburzeniu budynku. W podobnym tonie wypowiadali się wicepremier Piotr Gliński oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Z kolei Antoni Macierewicz w felietonie "Głos Polski", emitowanym na antenie TV Trwam, przedstawił swój nowy pomysł dotyczący Pałacu Kultury i Nauki. Zdaniem byłego szefa MON, budowlę powinno się zburzyć i zastąpić Kolumną Chwały Wojska Polskiego, zwieńczoną figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski.

"Dar narodów radzieckich"

PKiN, którego huczne otwarcie nastąpiło 22 lipca 1955 roku, został wybudowany w samym sercu Warszawy. Plac, na którym stanął - "dar narodów radzieckich dla narodu polskiego" - był ogromny: 500 na 700 metrów. Aby zrobić mu miejsce, zburzono ponad 170 kamienic, wywieziono dwa miliony cegieł, pięćset tysięcy metrów sześciennych gruzu, 200 ton złomu. Mieszkańców Śródmieścia przekwaterowano na Muranów, trzej właściciele kamienic, którzy na nacjonalizację terenu i przeprowadzkę zgodzić się nie chcieli, popełnili samobójstwo.

Aby zdecydować o wysokości obiektu architekci rosyjscy i polscy zebrali się w rejonie mostu Śląsko-Dąbrowskiego na prawym brzegu Wisły. Nad osią przyszłego budynku latał mały samolot ciągnący za sobą balon. Grupa stojąca koło mostu miała kontakt radiowy z pilotem samolotu. Początkowo balon latał na wysokości 100 metrów, potem coraz wyżej: 110 i 120. Rosjanie uznali, że 120 wystarczy dla najwyższego punktu miasta. Polacy zaczęli jednak wołać "Wyżej!" po każdych kolejnych 10 metrach podwyższania wysokości balonu. Ostatecznie wieża główna ustalona została na wysokości 120, wieżyczka – 160, ale iglica sięgnęła 230 metrów.

20 tysięcy żyrandoli

Pałac ma trzy tysiące pomieszczeń oświetlanych przez 20 tysięcy żyrandoli, zbudowano go z 40 milionów cegieł, dwóch milionów metrów kabli i rur. Po otwarciu budynku prasa pisała: "Jeśliby urodziło się dziecko i nie opuszczając Pałacu, spało co noc w innym pokoju, opuściłoby gmach w wieku dwudziestu dwóch lat".

Głównym projektantem był wybrany przez samego Stalina Lew Władimirowicz Rudniew, autor moskiewskich wysokościowców. Budowa gmachu trwała od 2 maja 1952 do 22 lipca 1955, a pracowało przy niej ok. 3500 robotników radzieckich. Mieli oni zakaz chodzenia po mieście, po pracy ciężarówki wiozły ich do osiedla domków Przyjaźń na Jelonkach. Gazety utrzymywały, że po pracy radzieccy robotnicy deklamują Puszkina, uprawiają sporty oraz studiują korespondencyjnie.

Na otwarciu była zabawa taneczna, przemarsz sportowców, pochód młodzieży, przemówienia premiera Józefa Cyrankiewicza i ambasadora ZSRR.

Ofiary na budowie

W listopadzie 1953 roku koło placu budowy upuszczony przez robotnika młot zabił przechodnia. Osiem osób zabiła urwana winda, kilku pijanych robotników utopiło się w Wiśle lub wpadło w świeży beton. Taras widokowy na 30. piętrze, 114 metrów nad ziemią był miejscem siedmiu samobójstw. Aby zapobiec następnym, w latach 70. dyrekcja zainstalowała siatki zabezpieczające.

DYSKUSJA O WYBURZENIU PAŁACU KULTURY:

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bono66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 19:25 ~bono66

  Przecież Ryszard Ochódzki już go raz zburzył, to po co burzyć go po raz drugi?

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 17:09 ~Irokez

  Obywatel~Obywatel

  W centralnym miejscu Warszawy Rosjanie zbudowali monumentalny Sobór Aleksandra Newskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został rozebrany.

  Takie sobie porównanie.
  Po pierwsze, Sobór stał lat kilkanaście, a nie kilkadziesiąt.
  Po drugie, został uszkodzony w trakcie Wielkiej Wojny, chociażby poprzez zerwanie dachu na potrzeby przemysłu wojennego. Pałac natomiast trzyma się bardzo dobrze.
  Po trzecie, to była "tylko" świątynia, jedna z wielu w Warszawie. Kolejna, tak duża i problematyczna pod wieloma względami była zbędna. PeKiN natomiast pełni wiele funkcju kulturalnych i dydaktycznych.

 • ehhh Krzywousty Głupek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 15:26 ~ehhh…

  A szkoły POdstawowe? a ile bloków z płyty POstawił ten niedobry PRL :)

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 14:44 ~Obywatel

  W centralnym miejscu Warszawy Rosjanie zbudowali monumentalny Sobór Aleksandra Newskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został rozebrany.

 • jakby śmieszne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 14:06 ~jakby śmieszne

  PK jest dla mnie synonimem zemsty za wyburzenie połowy kraju na odbudowę stolicy. Nie oszukujmy się, Warszawa do najpiękniejszych miast nie należy, więc usunięcie PK niczego tu nie zmieni, a na dokładkę dostaniecie młodego i jakże dynamicznego prezydenta ))))

 • obdarowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 13:46 ~obdarowany

  Powód dla którego wraca koncepcja wyburzenia PKiN jest tylko jeden-grunta,działki,działeczki i roszczenia do nich,jakoś przez 100 lat od odzyskania niepodległości nikt nie postuluje by wyburzyć cytadelę,rzeczywisty a nie wydumany symbol zniewolenia i rosyjskiej dominacji,pod jej budowę też wyburzono spory fragment miasta dziś prawie w centrum.oczywiście PKiN żadnym "darem" nie był,raczej kołkiem osinowym wbitym w serce Warszawy,sowieci mogli powstrzymać mordowanie miasta w czasie i po powstaniu,przyglądali się biernie i weszli za pół roku,gdy po wojnie Warszawa była kupą gruzów były trzy koncepcje jak ją "obdarować"-metro-duże osiedle mieszkaniowe lub PKiN wybranie tego ostatniego było jak naplucie miastu i jego mieszkańcom w twarz.

 • Apasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 13:43 ~Apasz

  Nie rozumiem po co się ograniczać, wyburzmy cała Warszawę aby nie było niczego. Trzeba zburzyć to komunistyczne miasto a kamienice doprowadzić do stanu z 45 r. w końcu Polską była pod okupacją radziecką i wszystko co wtedy powstało jest złe a zło należy tępić.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 12:21 ~Tomek

  Obrzydliwy symbol obecności ruskiej w Polsce. Jak jeden z kilku w Moskwie. Szkarada do wyburzenia.

 • hexen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 11:24 ~hexen

  Nie ważne kto dany budynek budował, czy Krzyżacy, czy Rosjanie, czy Prusacy czy Polacy... W architekturze oceniane jest tylko piękno budynku i tylko brzydkie budynki należy wysadzać w powietrze. PKiN jest piękny i dlatego gdy obecne plastikowe "wieżowce", będą wyburzali za 50 lat z powodu ich sypania się, Pałac zostanie w Warszawie jeszcze na co najmniej 500 lat!

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 10:47 ~Irokez

  Michał~Michał

  Komuś widać zależy, żeby ten symbol rosyjskiej dominacji, nadal górował w centrum Warszawy...

  Tableteczki się skończyły?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »