Informacje

25.09.2014 20:17 sesja rady warszawy

Burzliwa dyskusja o Radiowie. "Dość mordowania ludzi smrodem"

SERWISY:

Składowisko odpadów Radiowo na warszawskich Bielanach zostanie zamknięte do końca 2016 r., czynna pozostanie jednak kompostownia odpadów komunalnych. Podczas sesji Rady Warszawy mieszkańcy przekonywali, że fetor z kompostowni uniemożliwia im normalne funkcjonowanie i domagają się zamknięcia obiektów.

W czasie trwania czwartkowej sesji dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Renata Tomusiak przedstawiła informację prezydent Warszawy ws. składowiska odpadów Radiowo.

Skarżą się na fetor

Zapewniła, że miasto dostrzega problem i stara się go rozwiązać. W pierwszym etapie, do końca 2016 r. zamknięte zostanie składowisko odpadów. Zaznaczyła, że od 2012 roku na składowisko w Radiowie nie są wywożone odpady zmieszane, czyli różnego pochodzenia, a obecnie teren poddawany jest rekultywacji. Przekonywała, że miasto stara się minimalizować uciążliwości dla mieszkańców i w tym celu m.in. powstała specjalna hala rozładunkowa.

Oprócz składowiska na Radiowie są jeszcze dwie kompostownie przetwarzające odpady. Jedna - odpadów zielonych, druga - odpadów komunalnych zmieszanych. Źródłem największego, najbardziej dokuczliwego fetoru jest kompostownia odpadów zmieszanych. Mieszkańcy Radiowa i okolic, którzy przybyli na sesję Rady Warszawy, przekonywali, że fetor uniemożliwia im normalne życie.

- Mamy nadzieję na likwidację również tej instalacji w okresie kilku, a nie kilkunastoletnim - powiedziała Tomusiak w czwartek. Dopytywana, kiedy kompostownia zostanie zamknięta, powiedział, że w "okresie trzech, czterech, może najdalej pięciu lat; w tym czasie skutki jej działalności mają być na bieżąco minimalizowane".

"Dość mordowania ludzi smrodem"

W tym czasie mają zostać wybudowane nowe instalacje do przetwarzania odpadów na nowych gruntach z dala od osiedli mieszkalnych. - Mamy pozyskany grunt w Zielonce (miejscowość na wschód od Warszawy) łącznie z decyzją środowiskową; trwają prace przygotowawcze budowlane, liczymy na to, że uda nam się w najbliższym czasie dokonać zbudowania zakładu właśnie w tamtej lokalizacji - powiedziała Tomusiak.

Mieszkańcy Radiowa i okolic, zrzeszeni w stowarzyszeniu "Czyste Radiowo" przyszli na sesję Rady Warszawy z pomarańczowymi transparentami z hasłami "Dość mordowania ludzi smrodem" i grafikami masek przeciwgazowych. Przekonywali, że władze miasta od lat ignorują ich problem, przerzucają odpowiedzialność na kolejne instytucje i unikają rozmów, a na czwartkową dyskusję czekali rok. Przygotowali także film przedstawiający wysypisko i obiekty na Radiowie.

- Żyjemy w Warszawie, cywilizowanym mieście w Europie, a system śmieciowy mamy z XIX w. - gorącym powietrzem dmucha się na pryzmy śmieci przykryte plandeką i to jest nasz system oczyszczania - powiedział PAP jeden z członków stowarzyszenia.

Podczas burzliwej dyskusji mieszkańcy domagali się natychmiastowej likwidacji obiektów na Radiowie i podkreślali, że chcą jedynie normalnie żyć - wyjść z dziećmi na spacer, rozpalić grilla i przewietrzyć mieszkanie. Przekonywali, że dzieci muszą chodzić do szkoły, zakrywając twarz chusteczkami higienicznymi. Szacują, że problem może dotyczyć nawet 200 tys. mieszkańców Warszawy.

Odrzucili stanowisko

Prace nad punktem sesji Rady Warszawy dotyczącym sytuacji na Bielanach zakończyły się odrzuceniem wspólnego stanowiska radnych SLD i PiS, którzy postulowali o szybkie działania prezydent stolicy ws. obiektów na Radiowie i przedstawienie w ciągu 30 dni informacji nt. terminów zamykania poszczególnych obiektów. Przyjęte zostało stanowisko radnych PO, którzy zwrócili się w nim do prezydent Warszawy o "zintensyfikowanie działań zmierzających do jak najszybszego zamknięcia tego obiektu".

- Uważamy, że najlepszą drogą do rozwiązania tego problemu będzie budowa i przekazanie do eksploatacji nowej Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Warszawy i przeniesienie tam działalności z instalacji zlokalizowanych na terenie dzielnicy Bielany - napisano w stanowisku.

Mieszkańcy o śmierdzącym problemie:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miecio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 14:23 ~miecio

  Gdyby Struzik za miast na Świątynie Opatrzności miliony złoty dał na rozwiązanie problemu wysypiska nie było by już dawno problemu

 • gyun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2014 17:42 ~gyun

  To jest zacofanie. Wytwor glebokiej komuny. Poza tym tak duze wysypisko mpo tak blisko miasta to granda. Wysypisko powinno byc zamkniete juz dawno !!! Najgorszybjest notoryczny smrod i wysokosc gory. Tak wysoka gora jest niebezpieczna dla znizajacych sie i startuhacych z Bemowa samolotow i awionetek. Nie glosuje na Radnych PO- PSL. Chociaz poprzednicy tez nic nie zrobili porzytecznego.

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2014 12:03 ~anka

  Rano bardzo śmierdziało przy Wrzecionie i metrze Młociny.

 • darekw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 14:23 ~darekw

  Dzisiaj cuchnie na Conrada moze ktos wie co tak ciągle smierdzi -nie do wytrzymania

 • Snaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2014 16:32 ~Snaj

  Potwierdzam, od dwóch miesięcy czuć smród przy stacji Metro Wawrzyszew, ostatnio coraz częściej, wystarczy się przejść na spacer, by się przekonać. Rejony Lidla na Sokratesa, Metra Młociny, Lasku Lindego. Wychodzi na to, że w promieniu ok 6km od "Górki Śmieciowej" można się natknąć na zapach kompostu.

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2014 15:11 ~pola

  ALE CUCHNIE dzisiaj na sokratesa masakra okna nie moge otworzyc

 • artur wojcieciechowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2014 13:14 ~artur…

  OBIETNICA Z PROGRAMU SPRZED KILKU LAT HGW PANI PREZYDENT
  86. W ciągu nadchodzącej kadencji doprowadzimy do zamknięcia i rekultywacji składowisk odpadów Radiowo i Łubna.
  a teraz zwozi sie smieci z calego miasta WSTYD PANI PREZYDENT OSZUSTWO JEST BRZYDKIE

 • IZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2014 11:41 ~IZA

  30 wrzesnia PROTEST NA KAMINOWSKIEJ 1 PRZY MPO GODZ 9 RANO W TELEWIZJII POKAZANO DOKUMENT POTWIERDZAJACY ZE PANI GRONKIEWICZ POZWOLALA NA DZIALANIE KOMPOSTOWNI DO 2024 ROKU !!!!!!!!!!!!
  ZGROZA

 • Bożo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 14:46 ~Bożo

  Znajoma mieszka parę kilosów od tej górki.Śmierdzi faktycznie nie do wytrzymania, jak wieje wiatr stamtąd.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2014 20:11 ~antek


  KRU~KRU

  Mieszkam na Bielanach przy stacji metra wawrzyszew. Niestety od jakiegoś czasu fetor nie do zniesienia dochodzi już i do Nas.
  Vlepka~Vlepka

  "Wawrzyszew" pisze się wielką literą. Ale tego słoje, które piszą "Nas" wielką literą nie wiedzą.

  Jak niemam nic do powiedzenia to siedze cicho a nie wytykam błędy innym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »