Informacje

14.05.2018 09:49 michał wąsowicz zostaje

Burmistrza odwołali radni. Prezydent zrobiła go komisarzem

SERWISY:


Michał Wąsowicz - odwołany przed miesiącem burmistrz Włoch - pozostaje na stanowisku. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała go na komisarza, bo radni tej dzielnicy przez 30 dni nie mogli dojść do porozumienia w sprawie tego, kto mógłby go zastąpić. Wąsowicz to były działacz Prawa i Sprawiedliwości.


Zarządzenie prezydent Warszawy powołujące nowy zarząd Włoch pojawiło się w poniedziałek rano w Biuletynie Informacji Publicznej. Choć słowo "nowy" nie do końca pasuje do wyboru, jakiego dokonała prezydent Warszawy. Funkcję burmistrza utrzymał bowiem Michał Wąsowicz, a jednym z jego zastępców ponownie został Jerzy Kowaliszyn (z lokalnego klubu Porozumienia dla Włoch).

Nowy wiceburmistrz

Stanowisko wiceburmistrza stracił natomiast Christian Młynarek z Prawa i Sprawiedliwości. Na jego miejsce Gronkiewicz-Waltz powołała Mariusza Wajszczaka (PO), byłego radnego dzielnicy Białołęka, a obecnie naczelnika tamtejszego Wydziału Konserwacji i Środowiska.

- Bardzo się cieszę i dziękuję za tę decyzję, bo przecież mogła być inna. Myślę, że jest to skutek dobrej współpracy z panią prezydent i Warszawą przez te blisko 13 lat mojego urzędowania - mówi tvnwarszawa.pl Michał Wąsowicz. - Przypuszczam, ze pani prezydent kierowała się chęcią utrzymania pewnej stabilizacji w naszej dzielnicy, w tej niełatwej sytuacji jaką mamy w radzie - dodaje.

Nie wszyscy jednak wybór ratusza pochwalają. - Decyzją pani prezydent warszawska Platforma Obywatelska bierze na swoje barki niedawno odwołany zarząd. Jego członkowie, poza Mariuszem Wajszczakiem, mają duży bagaż polityczny dotychczasowej pracy w dzielnicy i przyznam, że jako nominaci prezydent są wyborem zaskakującym. W końcu nie kto inny, tylko Jerzy Kowaliszyn był jedną z twarzy referendum w 2013 roku w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, a burmistrz Wąsowicz przez większość swojej działalności był pełnomocnikiem PiS we Włochach - komentuje Sebastian Piliński, niezrzeszony radni Włoch.

Brak porozumienia

Wąsowicz został odwołany ze stanowiska burmistrza na sesji rady dzielnicy 9 kwietnia. Zgodnie ze statutem, radni - po odwołaniu szefa zarządu - mają 30 dni na wybór jego następcy. Jeżeli termin minie, a nowego burmistrza nie będzie, pałeczkę co do wyboru przejmuje prezydent Warszawy.

Radni Włoch nie byli w stanie dojść do porozumienia. Żaden klub nie ma tam większości, nie istnieje też żadna koalicja. Rada jest bardzo podzielona. Łącznie liczy 21 osób, z czego siedmiu radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, pięcioro - Platforma Obywatelska, czworo - lokalny klub Porozumienie dla Włoch. Pięcioro radnych jest niezrzeszonych. Najwięcej przedstawicieli ma PiS, ale za mało, by rządzić dzielnicą samodzielnie.

Dawniej PiS współrządziło z Wspólnotą Dzielnicy Włochy. Jednak klub ten w połowie kadencji rozpadł się, a jego członkowie poprzechodzili do różnych opcji (dwie osoby do nowego klubu Porozumienie dla Włoch, dwie działają jako niezrzeszone). Jeden z liderów Wspólnoty - Andrzej Krupiński - zasilił szeregi Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatnia sesja była zorganizowana 24 kwietnia, lecz zamiast o wyborze burmistrza - jej przewodniczący zdecydował o ogłoszeniu przerwy do 17 maja (najbliższego czwartku).

Wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości

Wąsowicz jest szefem zarządu we Włochach już trzecią kadencję. Funkcję tę pełnił z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, do którego należał od 2004 roku. Został wyrzucony z partii w grudniu ubiegłego roku. To właśnie PiS złożyło wniosek, aby odwołać go ze stanowiska burmistrza dzielnicy. Działacze argumentowali to między innymi niskim wykonaniem budżetu. Z czym Wąsowicz się zdecydowanie nie zgadzał, a decyzję dawnych partyjnych kolegów traktował jako polityczną.

"Przyznam, że jest mi przykro, że taka sytuacja się wydarzyła i to zaledwie kilka miesięcy przed wyborami. Powody złożenia wniosku przez PiS są pozamerytoryczne. Dziwi mnie poparcie udzielone przez innych radnych" - stwierdził w krótkim oświadczeniu opublikowanym po jego odwołaniu w mediach społecznościowych.

CZYTAJ TAKŻE O POLITYCZNYM ZAMIESZANIU W DZIELNICY BEMOWO


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 11:54 ~eww

  a ja sie ciesze.
  Wasowicz to dobry burmistrz. Nie sa jasne powody, dla ktorych PiS odebralo mu swoje poparcie.
  Dobrze, ze HGW stanela ponad podzialami i ustanowila go komisarzem.

 • dzikakaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 18:49 ~dzikakaczka


  jot~jot

  to jeszcze jeden dowód na to,że ta pani bufetowa już dawno powinna siedzieć.Ale cała nadzieja w tym,że co się odwlecze to nie uciecze.
  Sabina~Sabina

  Czytaj baranie ze zrozumieniem. Nie chcieli się dogadać to mają.

  Barany nie czytają:)

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 13:03 ~Bielańczyk

  Demokracja w wykonaniu Naszej Pani Hani.

 • Sabina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 12:47 ~Sabina

  jot~jot

  to jeszcze jeden dowód na to,że ta pani bufetowa już dawno powinna siedzieć.Ale cała nadzieja w tym,że co się odwlecze to nie uciecze.

  Czytaj baranie ze zrozumieniem. Nie chcieli się dogadać to mają.

 • Wata szklana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 12:14 ~Wata szklana

  A to "Jaki" z niego nicpoń.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 12:11 ~jot

  to jeszcze jeden dowód na to,że ta pani bufetowa już dawno powinna siedzieć.Ale cała nadzieja w tym,że co się odwlecze to nie uciecze.

 • tralala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 11:50 ~tralala

  no to Jaki sobie poużywa, i będzie miał powody

 • robol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 10:43 ~robol

  A czy ktos slyszal wywalony i musial isc do posredniaka,przechodzi dalej to jest cala polityka nie idzie prawdy pisac a trzeba by bylo sprawe po imieniu nazwac kumoterstwo i prywatny folwark,smiechu warci ci ludzie.

 • smutny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 10:26 ~smutny

  ŻENADA!
  Burmistrzowie, odpowiedzialni za zwroty kamienic pod zarząd czyścicieli (toczą się postępowania prokuratorskie w tej sprawie) są odpowiedzialni wydawanie wielkich bloków między domami jednorodzinnymi są ponownie powoływani przez HGW!!!
  Ręka rękę myje! Taka polityka Pani Prezydent.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »