Informacje

03.08.2012 22:06 oświadczenie burmistrza mokotowa

Burmistrz zaprasza kibiców. "Uszanujmy weteranów Powstania"

SERWISY:

Burmistrz Mokotowa zaprasza kibiców Legii Warszawa na spotkanie podczas, którego mają być ustalone szczegół uroczystości zgaszenia ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. - Zastanówmy się wspólnie, jak zapewnić im godny i apolityczny przebieg - apeluje Bogdan Olesiński.

- Myślę, że nie mieści się to w kanonie zachowań warszawiaków. Zwłaszcza kibiców Legii Warszawa, którzy zawsze z dumą podkreślają miłość do swojego miasta i jego wspaniałej historii. Kibiców, którzy sami przecież składają kwiaty i zapalają znicze podczas powstańczych uroczystości. Mam przekonanie, że wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby słowo warszawski kibic nie kojarzyło się Polakom negatywnie - napisał w oświadczeniu na stronie internetowej dzielnicy burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński.

"Precz z Komuną"

To reakcja na incydenty podczas uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. W środę wieczorem zgromadziło się kilka tysięcy osób. W zapaleniu ognia w hołdzie Powstańcom udział wzięli m.in. reprezentanci parlamentu, przedstawiciele władz miasta m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska, samorządowcy, duchowni i harcerze.

Uroczystości zakłóciły gwizdy, petardy i okrzyki: "Precz z komuną", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę", czy: "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści".

Na chwilę przed uroczystościami, prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby w tym roku podczas obchodów pod pomnikiem nie doszło do żadnego incydentu. - Dla nas, powstańców warszawskich, żołnierzy II Wojny Światowej, jest to bardzo bolesne - zaznaczył.

Burmistrz zaprasza do rozmów

Dlatego burmistrz Moktowa proponuje spotkanie z kibicami Legii Warszawa. Na spotkaniu chciałby ustalić szczegóły uroczystości do których dojedzie 2 października. Wtedy nastąpi wygaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego.

- Zastanówmy się wspólnie, jak zapewnić im godny i apolityczny przebieg. Jest czas na to, abyśmy razem zapobiegli przekształcaniu się Powstańczych uroczystości w partyjne wiece, czy areny walk politycznych i nikczemnych manipulacji. Uszanujmy wolę żyjących weteranów Powstania - zachęca burmistrz.

bf/par

PRZECZYTAJ OŚWIADCZENIE BURMISTRZA:

List otwarty do kibiców Legii Warszawa

Od wielu lat samorząd Mokotowa organizuje wspólnie ze środowiskiem kombatantów i władzami Warszawy uroczystości upamiętniające wybuch i przebieg walk powstańczych na terenie naszej dzielnicy.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu środowiska weteranów, z roku na rok, bierze w nich udział coraz większa liczba mieszkańców. Chlubą Mokotowa jest to, że ich przebieg ma apolityczny, i choć oficjalny, to prawie rodzinny charakter. Czymś zupełnie naturalnym jest widok maszerujących trasą z Parku Dreszera pod pomnik przy ul. Dworkowej bohaterskich Powstańców, w otoczeniu rodzin z dziećmi, przy licznej asyście mokotowian.

Tak było przez wiele kolejnych lat, aż do 1-go sierpnia 2012 roku. W tym roku na Kopcu Powstania Warszawskiego, powstałym z gruzów spalonego miasta doszło do zachowań, które nie miały prawa się zdarzyć. Mnie, jako gospodarzowi i współorganizatorowi uroczystości trudno jest się pogodzić z faktem, że w miejscu tak ważnym dla Powstańców, można chcieć zignorować pamięć poległych, obrazić żyjących i obecnych z nami Bohaterów. Nawet, jeśli dopuszcza się tego niewielka grupa, która nie rozumie znaczenia słowa patriotyzm i naraża na szwank całe kibicowskie środowisko.

Myślę, że nie mieści się to w kanonie zachowań warszawiaków. Zwłaszcza kibiców Legii Warszawa, którzy zawsze z dumą podkreślają miłość do swojego miasta i jego wspaniałej historii. Kibiców, którzy sami przecież składają kwiaty i zapalają znicze podczas powstańczych uroczystości. Mam przekonanie, że wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby słowo warszawski kibic nie kojarzyło się Polakom negatywnie.

Incydent na Kopcu odbił się w Polsce szerokim echem i stał się dla nas sprawą honoru.
Mojego, jako gospodarza i współorganizatora, ale również honoru całego środowiska kibiców Legii Warszawa. Uważam, że zawsze jest miejsce i czas na rozmowę oraz kompromis.
Drugiego października organizujemy, jak co roku, uroczystości wygaszenia Ognia Pamięci, symbolizujące zakończenie Powstania. Obchody będą miały miejsce na tym samym Kopcu Powstania Warszawskiego.

Proszę, więc o spotkanie z przedstawicielami Waszego środowiska. Zastanówmy się wspólnie, jak zapewnić im godny i apolityczny przebieg. Jest czas na to, abyśmy razem zapobiegli przekształcaniu się Powstańczych uroczystości w partyjne wiece, czy areny walk politycznych i nikczemnych manipulacji. Uszanujmy wolę żyjących weteranów Powstania.

Upływ czasu sprawia, że na kolejne rocznice przybywa ich coraz mniej. Czy w drodze na swoją ostatnią wartę powinni ze sobą nieść wspomnienia z ostatnich wydarzeń na Kopcu? Możemy to zmienić. Możemy sprawić, że te ich wspomnienia z uroczystości (być może ostatnich, w których ze względów zdrowotnych biorą osobisty udział), będą wyglądały zupełnie inaczej.
W porównaniu z ich poświęceniem, taki gest, to z naszej strony niewielki wysiłek.

Zróbmy to, pokażmy, że pojęcie honoru i szacunku, naszym pokoleniom również nie jest obce. Przedstawicieli środowiska kibiców Legii Warszawa, zainteresowanych udziałem w organizowanym przez nas spotkaniu, proszę o zgłaszanie się drogą elektroniczną na adres e-mail: burmistrz@mokotow.waw.pl

Bogdan Olesiński, Burmistrz Dzielnicy Mokotów

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 15:23 ~piotron

  Tu niema z kim gadać . Jacy kibice ? Jacy Warszawiacy ? Jakie rozważania ? Z kim ? To bydło które tylko patrzy co by rozwalić , gdzie komu w łep dać i nażłopać się piwa . Ot i cała ich filozofia . Impreza bez burdy , to dla nich nie impreza . Jakie rozmowy ? Jakie przemyślenia ?? Większość tych tzw. kibiców nie ma pojęcia o co chodzi , jakie to święto . Ważna jest okazja żeby się spotkać i zrobić dym . Byłem i widziałem (dla ścisłości) . A tu teraz zaproszenie do wspólnego debatowania ..... Do kogo ??? To tak jakby małpę zaproszono do opery . Na zwrócenie uwagi o to by uszanowali ten dzień usłyszałem chór ubliżeń . Reagując na to , zobaczyłem conajmniej kilkunastu ludzi chcących na raz rzucić mi się do gardła . Oto dzisiejsi ,,bohaterowie Warszawy''

 • kibic89

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 20:17 ~kibic89

  no cala Legia chołota i jeszcze raz chołota było nie zna granic :/ okazac chonor ludziom ktorzy walcyli za Polske i oddac im chonor a w takim momencie odstawic poglady polityczne na bok pajace z kanałku :/ gdzie ine pjada to bydło robia wstyd !!!!!

 • pawelwaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 19:25 ~pawelwaw

  czemu część młodych osób ze zdjęcia ma zamazane twarze ? czyzby portal nie chciał pokazywać wizerunków przestępców ???

 • arcent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 18:53 ~arcent

  Nie bardzo wiem po co zapraszać kibiców legii na spotkania: to są spokojni i inteligentni ludzie dla których sport jest świętem. Ci co zakłócili uroczystości to nie kibice tylko bandyci stadionowi, banda przygłupów nie znająca historii. Z takimi idiotami się nie rozmawia tylko pałuje i zamyka w więzieniu.

 • dgd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 17:02 ~dgd

  Kibice = zwierzęta.

  Z nimi się nie dyskutuje, ich się pałuje. Ktoś o tym zapomniał parę lat temu i się rozpasało towarzystwo.

 • aza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 16:14 ~aza

  mmm~mmm

  co do Polonii to oni nazywają się 'czarne koszule'. Tak samo nazywała się faszystowska milicja. Przypadek? Wątpie


  Kolejna teoria spiskowa? Nazwa "Czarne koszule" pochodzi od (lepiej usiądź bo to będzie niewiarygodne i strasznie zagmatwane) czarnych koszul(!) które nosili Poloniści na znak żałoby po utraconej niepodległości Polski.
  P.S.
  Legia ma stadion na Łazienkowskie tzn. że to gówniany klub?

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 15:21 ~Marcin

  Czy przyjezdni znowu będą buczeć na Warszawiaków?

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 15:13 ~mmm

  co do Polonii to oni nazywają się 'czarne koszule'. Tak samo nazywała się faszystowska milicja. Przypadek? Wątpie

 • doVarsovia123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 14:32 ~doVarsovia123

  do Varsiovia. - mija się z prawdą, że powstała na Wołyniu? co jak co przeczytałem historie legii, czytałem wybitnych historyków. Każdy Ci to powie, powstali na Wołyniu, nie są klubem powstałym w 1916r. nie jest to klub inteligencki, nie jest to klub czysto warszawski. i KAŻDY wypad kibiców tego klubu, konczy się obciachem. skandalem. zatrzymaniami. nie mam kompleksów, po prostu mam dośc idiotów. Pzdr.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 13:41 ~xyz

  do xyz~do xyz

  do xyz:
  anonimowy internetowy tchorzu,
  albo wracaj skad przybyles
  albo przestan sie wypowiadac na jakikolwiek temat zwiazany z warszawa oraz kibicami legii
  bo nie masz pojecia o czym mowisz

  odpowiedz tylko raz - w jaki sposob uczciles pamiec poleglych powstancow, mieszkancow warszawy lub/i poleglych w czasie II wojny swiatowej - albo miej odwage milczec

  gdzie byli twoi przodkowie - rodzina w czasie tych strasznych dla warszawy lat, miesiecy, dni II wojny swiatowej

  Grzesiek Dolny Mokotow

  Po pierwsze - nie mam dokąd wracać, bo jestem z Warszawy, jak cała moja rodzina.
  Po drugie - Ten dzień uczciłam na Cmentarzu Wojskowym na grobach członków mojej rodziny, którzy zginęli w powstaniu. I wyobraź sobie, że właśnie tam podczas uroczystości widziałam pełno hołoty w pomiętych koszulkach Legii z żyletami i innymi bzdurami, którzy odpalali race i robili syf. Więc nie próbuj mi wmawiać, że nie wiem, co mówię, bo ja to widziałam na własne oczy, a ciebie najwidoczniej tam nie było...

  Anita, Żoliborz

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »