Informacje

21.01.2015 17:42 kolejna odsłona konfliktu na Bemowie

Burmistrz wyrzucił pełnomocników prezydent. "To zamach stanu"

SERWISY:


Burmistrz Bemowa Krzysztof Zygrzak przegonił z urzędu dwóch pełnomocników Hanny Gronkiewicz–Waltz, którzy mają odpowiadać za wydatki i sprawy kadrowe dzielnicy. - To zamach stanu - grzmią władze Bemowa. Apelują do prezydent stolicy o wycofanie urzędników i "uznanie demokratycznie wybranego zarządu dzielnicy Bemowo".

Do drzwi Krzysztofa Zygrzaka zapukali w środę Grzegorz Popielarz i Marek Lipiński, samorządowcy związani z Platformą Obywatelską. Burmistrz odesłał ich do ratusza z informacją, że "pani prezydent łamie prawo" i "niezwłocznie zostanie złożone do prokuratury zawiadomienie" w tej sprawie.

"Nie chcemy wojny"

"Zgodnie z ekspertyzą prawną tym samym popełniła (prezydent stolicy - przyp. red.) przestępstwo przekroczenia uprawnień, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 231 KK). W tej sprawie natychmiast zostanie skierowane stosowne doniesienie do prokuratury. W efekcie może to skończyć się impeachmentem prezydent Warszawy" – zapowiada Zygrzak w przesłanym mediom oświadczeniu.

"Nie chcemy wojny, a jedynie normalnej pracy, którą złośliwie i bezprawnie się uniemożliwia. Rada dzielnicy Bemowo jeszcze dziś zwróci się z apelem o osobistą interwencję Pani Premier Kopacz" - informuje. - Pani prezydent próbuje dokonać, nie bójmy się tego słowa, zamachu stanu.

Ochrona przed gabinetem

Po odwiedzinach pełnomocników burmistrz postawił dwóch ochroniarzy przed swoim gabinetem. Jak informuje nas Krzysztof Zygrzak, wszystko odbywa się ze względów bezpieczeństwa. Jego zdaniem, przez działania prezydent Warszawy, część pracowników zachowuje się irracjonalnie. - Jedna z pracowniczek zabarykadowała się w swoim pokoju i musieliśmy prosić o pomoc policję, bo nie wiedzieliśmy co tam zamierza zrobić. Te działania (decyzje Hanny Gronkiewicz-Waltz - red.) powodują destabilizację i gorszące sceny- mówi.

"To nie jest zarząd komisaryczny"

Rzecznik ratusza przekonuje, że o łamaniu prawa nie może być mowy.

- Dwóch pracowników urzędu miasta zostało oddelegowanych przez panią prezydent do pracy w urzędzie dzielnicy Bemowo jako pełnomocnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. To Marek Lipiński i Grzegorz Popielarz - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza i przypomina, że zarząd Bemowa z burmistrzem Zygrzakiem na czele nie uzyskał pełnomocnictw od prezydent miasta, dlatego ważne decyzje musi uzgadniać z ratuszem. Dwaj panowie to po prostu jego przedstawiciele.

- Jeżeli teraz zarząd dzielnicy będzie chciał zaciągnąć jakieś zobowiązania finansowe albo podjąć decyzje kadrowe, to będzie musiał je przedstawić oddelegowanym pełnomocnikom i oni zdecydują, czy je podpisać - przekonuje rzecznik. Jak zaznacza, obaj oddelegowani pracownicy mogą też sami podejmować decyzję o wydawaniu pieniędzy, czy zatrudnianiu lub zwalnianiu osób na Bemowie.

Zapewnia przy tym, że nie jest to zarząd prezydencki (inaczej mówiąc komisaryczny). Jak podkreśla Milczarczyk, na razie nie wiadomo, czy prezydent powoła taki zarząd na Bemowie. Wszystko zależy od tego, czy uchwały dotyczące wyboru burmistrza i wiceburmistrzów były zgodne z prawem.

"Pełnomocnicy stawią się w pracy"

- Pierwsza z grudnia dotycząca wyboru zarządu dzielnicy została zaskarżona i trwa rozpatrywanie tych skarg. Druga podjęta na początku stycznia, która dotyczyła wyboru wiceburmistrzów, nie została uznana przez panią prezydent, bo nie mogą funkcjonować dwie o tej samej treści, w tym przypadku dotyczące wyboru zarządu dzielnicy - tłumaczy rzecznik ratusza.

Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz nie zamierza ustąpić burmistrzowi Bemowa. - Nie może jeden urzędnik pani prezydent nie wpuszczać drugiego urzędnika pani prezydent. Jutro pełnomocnicy stawią się do pracy - podsumowuje rzecznik.

Walka o władzę

Konflikt na Bemowie trwa od czasu wyboru nowych władz po wyborach samorządowych. Na stanowisko burmistrza wskazany przez radnych został Krzysztof Zygrzak, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie udziela pełnomocnictw zarządowi Bemowa, jeśli będą w nim zasiadać ludzie związani z Jarosławem Dąbrowskim, który łączony jest z tzw. aferą bemowską.

Afera na Bemowie

Tak zwaną aferę bemowską rozpętał były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach.

Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską.

25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo.

Do dymisji podał się Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury.

Prezydent Warszawy odwołała też szefa dzielnicowego OSiR, Roberta Panewczyńskiego.

Do dymisji podał się burmistrz Albert Stoma. Wraz z zastępcami Danielem Nowoleckim i Markiem Karpowiczem.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vevve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 22:51 ~vevve

  Przyjżyjcie się co pani Hanna zrobiła po wyborach na Bielanach....gdzie dotychczas urzędował jeden z jej obecnych "pełnomocników" wyrzuconych za drzwi na Bemowie.

  Na Bemowie sobie poradzili , na Bielanach nikt nie ma odwagi....w końcu sam Burmistrz został powołany przez p. Hanię.

  A co z tymi co wybraliśmy w wyborach? Ani widu ani słychu...

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 15:46 ~miś

  żenada

 • bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 15:43 ~bemowo

  Nie ma co się dziwić Zygrzakowi że nie rozumie pojęć prawnych skoro ma tak doświadczonego naczelnika wydziału prawnego....

 • data

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 11:20 ~data

  Proszę Państwa proszę się zastanowić co piszecie.Przecież Pani Prezydent uznała wybór Zarządu na Bemowie tylko nie ma zaufania aby aby mieli pełnomocnictwa do spraw kadrowych i finansowych.Ona przecież jest ich przełożonym i jeżeli widzi nieprawidłowości to jej obowiązkiem jest reagowanie i najpierw sprawdzenie pod względem prawnym pewnych informacji. A Pan Zygrzak niestety pracował w poprzednim Zarządzie gdzie wybuchała afera!Dajcie jej działać

 • antek88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 04:32 ~antek88

  Super! Platfusy żrą się między sobą. Cóż za bieg wydarzeń. Super by było jakby czlowiek, którego zawsze widząc nazywałem "pachołkiem bufetowej" wysiudał HGW z urzędu

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 22:42 ~Monika

  Zygrzak do domu!!!! Co za wredny TYP! NIe chcemy go na BEMOWIE!!!do domu Zygrzaku!!!

 • Rosjanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 19:07 ~Rosjanin

  A jak ex burmistrz bemowa zrezygnował i poszedł pomagać Hanni wygrać wyboru to była taką dobrą osobą.

 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 16:32 ~jkk

  Skład Rady Bemowa nie jest odzwierciedleniem woli wyborców, radni z PO, na których głosowali wyborcy mający wolę realizowania programu tej partii przez wybranych przez siebie przedstawicieli, powinni, nie zgadzając się ze stanowiskiem swoich władz, ustąpić z funkcji radnych aby ich miejsce zajęli ci, którzy realizować zamierzają wolę wyborców. Niestety, nasze prawo zezwala na to aby radni mogli zachowywać się tak jak zachowała się grupa radnych z PO. Oczywiście trudno tutaj mówić o honorze, w grę wchodzi przecież duże koryto. Nie od rzeczy jest też wspomnieć o tym, że tuż przed wyborami w jednym z okręgów grupa kandydatów z PO wycofała się z kandydowania tuż przed momentem, kiedy listę można było zweryfikować, w efekcie cała lista musiała zostać wycofana - to mogło w dużym stopniu zaważyć na wynikach wyborów w całej dzielnicy. Wszystko to mieści się w ramach demokracji, tylko czy my, mieszkańcy życzymy sobie tego aby ktoś stosujący podobne chwyty sprawował nad nami władzę i, na dodatek, nazywał to demokratycznym mandatem?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 11:31 real

  TTT~TTT

  Za Wikipedią :Zamach stanu (przewrót, pucz – niem. Putsch, hiszp. golpe de estado, fr. coup d'état) – niespodziewane, często z użyciem siły (zbrojny zamach stanu), przejęcie władzy politycznej w państwie przez jednostkę lub grupę osób, wbrew obowiązującemu prawu. Jest pogwałceniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego. Oznacza pozakonstytucyjną i pozaprawną drogę przejęcia kontroli nad państwem. Do niedawna w wielu krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki zamach stanu był najczęściej spotykaną metodą zmiany rządu.
  W Polsce dwa razy:

  1919 – zamach Januszajtisa
  1926 – przewrót majowy
  Czy ten na Bemowie to trzeci???

  Panie Zygrzak podobno jest pan prawnikiem. Dlaczego używa pan słów , krórych nie zna znaczenia???

  Niestety ale interes skoku na kasę Bemowa się nie uda!!!

  Hania dała wam nieograniczony dostęp do internetu?

 • SB1982

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 11:29 ~SB1982

  Troche przesadzaja i podniecaja sie z tym 'zamachem stanu' - chyba nie pamietaja co bylo za komuny albo co jest teraz w krajach jak Koreo Pln. Nie naprawde nie doceniaja demokracji, i wolnosci slowa jakiej teraz maja.

  Wladze Stolicy sa jednak ponad lokalnymi - i rowniez przez Warszawiakow demokratycznie wybrane. Widzialem jak w Londynie do jednej dzielnic wkroczyli urzednicy miasta/rzadu, i nikt nie pial, nie wywieszal takich chamskich napisow!

  Gdyby do firmy prywatnej wkroczyli urzednicy skarbowi, bo cos jest poderjazane - tez 'zamach'?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »