Informacje

22.03.2019 18:51 w przyszłym tygodniu decyzja

Burmistrz Śródmieścia podał się
do dymisji. W tle sprawa Legii

SERWISY:


Krzysztof Czubaszek złożył rezygnację z funkcji burmistrza Śródmieścia. Decyzję urzędnika muszą zatwierdzić jeszcze dzielnicowi radni. Oficjalnie przyczyny są osobiste. Ale
o Czubaszku zrobiło się głośno, gdy prokuratura zarzuciła mu przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę spółki Legia Warszawa.

"Składam rezygnację z funkcji burmistrza Dzielnicy Śródmieście  m.st. Warszawy z przyczyn osobistych" – takie pismo datowane na 22 marca i podpisane przez Krzysztofa Czubaszka widnieje jako załącznik w harmonogramie najbliższej sesji rady dzielnicy. Odbędzie się ona 29 marca.

Podczas obrad radni będą decydować o jego odwołaniu z funkcji burmistrza Śródmieścia i wyborze nowego, a także jego zastępców.

"Pismo opatrzone datą 22 marca 2019 r. ma charakter proceduralny i stanowi kontynuację oświadczenia opublikowanego 21 marca 2019 r. przez Krzysztofa Czubaszka, Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, na prowadzonym przez niego profilu w serwisie społecznościowym" - wyjaśnia w mailu do redakcji Jakub Leduchowski, rzecznik Śródmieścia.

Burmistrz: czuję się ofiarą

W czwartek Czubaszek wydał oświadczenie na Facebooku. Wyjaśnił wówczas, że oddaje się do dyspozycji przewodniczącego rady dzielnicy "w zakresie sprawowania funkcji burmistrza".

"Czynię to w związku z informacjami dotyczącymi postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, dotyczącego wydanej 14 grudnia 2017 r. decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości położonej przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie oraz wyegzekwowania tej należności przez organ podatkowy" – napisał.

"W sprawie, którą zajmuje się prokuratura, dotyczącej, co warto podkreślić, podatku za rok 2012, gdy tymczasem ja objąłem funkcję burmistrza dopiero w połowie roku 2017, działałem, tak jak zresztą w każdym innym przypadku, w oparciu o przepisy prawa, stojąc na straży bezpieczeństwa samorządowych finansów publicznych, natomiast podatnik, Legia S.A., nie został pozbawiony w toku postępowania podatkowego przysługujących mu uprawnień i skorzystał z nich" – zapewnił.

Jego zdaniem "prawidłowa analiza przepisów prawa administracyjnego oraz znajomość przebiegu postępowania podatkowego nie pozwalają, wbrew twierdzeniom prokuratury, na uznanie, aby w sprawie doszło do przekroczenia uprawnień, narażenia podatnika na szkodę lub poświadczenia nieprawdy".

Burmistrz podkreślił, że czuję się ofiarą całej sytuacji.

Chodzi o 4,5 miliona złotych

Jak pisaliśmy w środę, Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła Czubaszka o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę Legii. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia. Śledztwo prowadził wydział gospodarczy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Krzysztof Czubaszek (zgodził się na podawanie  swoich danych) funkcję burmistrza pełni od maja 2017 roku. W latach 2012 - 15 był natomiast wiceburmistrzem.

Czubaszek jest oskarżony o to, że w grudniu 2017 roku, sprawując funkcję burmistrza dzielnicy Śródmieście, miał przekroczyć swoje uprawnienia w związku z wyegzekwowaniem od Legii Warszawa zapłaty podatku za 2012 rok od nieruchomości przy ulicy Łazienkowskiej 3, przy której mieści się stadion klubu.

Jak wyjaśniał prokurator Łukasz Łapczyński, burmistrz "bez podstawy faktycznej wydał postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji podatkowej z grudnia 2017 r., która określała wysokość podatku od nieruchomości należącej do spółki Legia Warszawa za 2012 r. na ponad 4,5 mln złotych".

Niekorzystna interpretacja

Opisująca spór między śródmiejskim urzędem a Legią "Gazeta Stołeczna" podała w marcu ubiegłego roku, że kwota podatku za stadion wraz z trybunami została wyliczona na podstawie błędnych założeń - ustalono, że Legia powinna zapłacić nie 1,4 mln złotych, tylko 4,5 mln złotych. Taka kwotę plus odsetki ściągnięto z konta klubu.

Różnica wynikała z przyjęcia przez urząd niekorzystnej dla Legii interpretacji co do wyliczenia podatku. Urząd uznał trzy należące do klubu boiska piłkarskie za "budynki" (w tym wypadku wartość należnego podatku wylicza się od powierzchni nieruchomości), podczas gdy klub domagał się uznania boisk za "budowle" (w tym wypadku podatek stanowi 2 proc. wartości nieruchomości.

Czytaj też o stadionie Skry:

ran/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hiii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 11:52 ~Hiii

  wawa~wawa

  Interpretacja była taka jak trzeba. Legia powinna płacić 4,5 mln zł. Prokurator powinien wystąpić przeciwko Legii, a nie burmistrzowi, bo płacenie niższego podatku to oszustwo. Prokurator to kibic Legii czy co?

  Ty na bank z Polonii albo innej nielubianej drużyny

 • Super

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 13:58 ~Super

  I bardzo dobrze.To nie był dobry Burmistrz.

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 19:47 ~wawiak

  wawa~wawa

  Interpretacja była taka jak trzeba. Legia powinna płacić 4,5 mln zł. Prokurator powinien wystąpić przeciwko Legii, a nie burmistrzowi, bo płacenie niższego podatku to oszustwo. Prokurator to kibic Legii czy co?

  Ty tak serio?

 • Taktowidzę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 22:54 ~Taktowidzę

  A gdzie był '' Szew wszystkich Szefów '' Pan Boniek !!! Po co on tam jest . A o Wiśle też nie '' SŁYSZAŁ '' ????

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 19:56 ~ola

  dziwne ze sprawa od 2012 a dopiero w 2017 Burmistrz robi domiar? Jakich ma prawników oplacanych z kasy podatników ze nie odrózniają budynków od budowli. Bo dziecko wie ze boisko nie jest budynkiem.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 19:45 ~wawa

  Interpretacja była taka jak trzeba. Legia powinna płacić 4,5 mln zł. Prokurator powinien wystąpić przeciwko Legii, a nie burmistrzowi, bo płacenie niższego podatku to oszustwo. Prokurator to kibic Legii czy co?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »