Informacje

20.03.2019 11:18 sprawa z 2012 roku

Burmistrz Śródmieścia oskarżony
o działanie na szkodę Legii Warszawa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła burmistrza dzielnicy Śródmieście Krzysztofa Czubaszka o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę spółki Legia Warszawa. Chodzi o sprawę podatku za 2012 roku.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia. Śledztwo prowadził wydział gospodarczy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Krzysztof Czubaszek (zgodził się na podawanie danych) funkcję burmistrza pełni od maja 2017 roku. W latach 2012 - 15 był wiceburmistrzem.

Błędne wyliczenia

Czubaszek oskarżony jest o to, że w grudniu 2017 roku, sprawując funkcję burmistrza dzielnicy Śródmieście, miał przekroczyć swoje uprawnienia w związku z wyegzekwowaniem od Legii Warszawa zapłaty podatku za 2012 rok od nieruchomości przy ulicy Łazienkowskiej 3, przy której mieści się stadion klubu.

Jak wyjaśnia rzecznik oskarżyciela publicznego, Łukasz Łapczyński, burmistrz "bez podstawy faktycznej wydał postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji podatkowej z grudnia 2017 r., która określała wysokość podatku od nieruchomości należącej do spółki Legia Warszawa za 2012 r. na ponad 4,5 mln złotych". Burmistrz wydając to postanowienie miał "poświadczyć nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne", a tym samym działać na szkodę Legii.

Opisująca spór między śródmiejskim urzędem a Legią "Gazeta Stołeczna" podała w marcu ubiegłego roku, że kwota podatku za stadion wraz z trybunami została wyliczona na podstawie błędnych założeń, w związku z czym ustalono, że Legia powinna zapłacić nie 1,4 mln złotych, tylko 4,5 mln złotych. Różnica wynikała z przyjęcia przez urząd niekorzystnej dla klubu interpretacji co do właściwego sposobu wyliczenia wysokości należnego podatku. Urząd uznał trzy należące do klubu boiska piłkarskie za "budynki" (w tym wypadku wartość należnego podatku wylicza się od powierzchni nieruchomości), podczas gdy klub domagał się uznania boisk za "budowle" (w tym wypadku podatek stanowi 2 proc. wartości nieruchomości.

14 grudnia 2017 roku burmistrz zdecydował, że pieniądze te należy od Legii natychmiast wyegzekwować. - Uzasadniał, że uprawnienie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności mu przysługuje, bo okres przedawnienia zobowiązania podatkowego określonego w decyzji nieostatecznej jest krótszy niż 3 miesiące – tłumaczy prok. Łapczyński.

Pięć milionów

Z konta stołecznego klubu ściągnięto wraz z odsetkami blisko 5 milionów złotych. "Zajęli pieniądze pod koniec grudnia, gdy powinniśmy kupować piłkarzy" – skarżyły się władze klubu w rozmowie z "Gazetą Stołeczną".

Urzędnicy - jak wynika z ustaleń prokuratury - nie mieli podstaw, by zadziałać w opisany sposób. Krzysztof Czubaszek miał od co najmniej 5 grudnia 2017 roku wiedzieć, że Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wszczął postępowanie skarbowe, które "przerwało bieg przedawnienia". Zdaniem prokuratury Krzysztof Czubaszek miał świadomość tego faktu, gdyż "w przesłanym piśmie powiadomił o tym podatnika" – podał Łapczyński.

Legia Warszawa wniosła zażalenie od decyzji burmistrza do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i – jak podaje prokuratura – pod koniec stycznia ubiegłego roku postanowienie śródmiejskiego urzędu zostało w całości uchylone.

Nie przyznał się

Śledztwo zostało wszczęte w marcu 2018 roku na skutek zawiadomienia złożonego przez pełnomocnika Legii Warszawa. Burmistrz usłyszał zarzuty kilka miesięcy później.

- Podczas pierwszego przesłuchania w grudniu 2018 roku podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Wyjaśnienia złożył podczas drugiego przesłuchania w styczniu tego roku, już po końcowym zaznajomieniu z aktami sprawy i po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowy" – przekazał rzecznik prokuratury.

Zarzucone burmistrzowi przestępstwo zagrożone jest karą 5 lat pozbawienia wolności.

Dzielnica: burmistrz działał zgodnie z prawem

O komentarz poprosiliśmy urząd dzielnicy Śródmieście. Jak przekazał nam rzecznik prasowy Jakub Leduchowski: w toku postępowania podatkowego burmistrz działał w oparciu o przepisy prawa, kierując się interesem mieszkańców, a także budżetu Śródmieścia oraz Warszawy. Wszelkim podejmowanym w sprawie decyzjom przyświecała najlepiej pojętą dbałość o bezpieczeństwo samorządowych finansów publicznych. W sprawie został złożony wniosek o umorzenie postępowania w związku z niepopełnieniem przestępstwa.

Czytaj też o stadionie Skry:

PAP,kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 00:01 ~ami

  Najwyższy czas na tego POna

 • o2o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 09:52 ~o2o

  Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414
  USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r.
  Prawo budowlane

  Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
  [...]
  2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale
  związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
  oraz posiada fundamenty i dach;
  [...]
  3) budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący
  budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: [...] budowle sportowe, [...];


  Literalnie w przepisach jest napisane, że stadion to budowla, nie budynek.

 • Jola B

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 21:59 ~Jola B


  lelek~lelek

  Ten klub to wrzód .
  NZW~NZW


  Lelek nosi skarpetki do sandałów!

  Znam jednego lelka pracuje na poczcie

 • NZW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 20:54 ~NZW

  lelek~lelek

  Ten klub to wrzód .


  Lelek nosi skarpetki do sandałów!

 • lelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 19:55 ~lelek

  Ten klub to wrzód .

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 18:43 ~marta

  pomówiony~pomówiony

  Następni czekają w kolejce. Orły z Biura Podatków i Egzekucji poświadczające nieprawdę w notatkach służbowych i decyzjach. Prokurator wam ochłodzi gorące głowy.

  Też Cię sponiewierali ? kolejne święte krowy urzędnicze ? Wszystko...mogą gdzie niby działanie zgodne z prawem ?

 • LTSK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 18:35 ~LTSK

  Ja bym dał nagrodę.

 • zor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 18:04 ~zor

  Przyjechał z Łukowa do Warszawy,zobaczył na Ł3 cztery ściany,dach no to budynek prawie wieżowiec.Kupiłby bilet wszedł do środka i nie byłoby sprawy.

 • Boczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 17:44 ~Boczek

  Jak go posadzą to w celi będzie mamusią czy mamusią?

 • pomówiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 16:41 ~pomówiony

  Następni czekają w kolejce. Orły z Biura Podatków i Egzekucji poświadczające nieprawdę w notatkach służbowych i decyzjach. Prokurator wam ochłodzi gorące głowy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »