Informacje

20.02.2013 08:40 południowy odsuwa się w czasie

Burmistrz pyta: czy miasto rezygnuje z budowy szpitala?

SERWISY:

Burmistrz Ursynowa chce od władz miasta wyjaśnień na temat budowy Szpitala Południowego. "Wniosek motywuję głębokim niepokojem, wywołanym ostatnimi wydarzeniami, dotyczącymi budowy tej wyczekiwanej i wielokrotnie obiecywanej mieszkańcom inwestycji" – pisze Piotr Guział.

Swoje słowa skierował bezpośrednio do Ewy Malinowskiej - Grupińskiej, przewodniczącej Rady Warszawy. Chce, by wprowadziła do porządku obrad czwartkowej sesji punkt, w którym władze Warszawy poinformowałyby o planach budowy szpitala.

Budowa przesuwa się w czasie

Budowę nowego szpitala na Ursynowie zapowiadano już wiele lat temu. Powstanie lecznicy przy Centrum Onkologii planował jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą. To także jedna ze sztandarowych inwestycji, które zapowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim programie wyborczym z 2006 roku. Lecznica miała zacząć działać w 2011 r.

Miasto planuje postawić Szpital Południowy pomiędzy Pileckiego i Indiry Ghandi. Ale dotychczas nie została nawet wbita pierwsza łopata. "W dniu 9 października 2012 r. na sesji Rady Dzielnicy Ursynów, poświęconej planom budowy Szpitala Południowego, przedstawiciel Miasta, tj. dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Dariusz Hajdukiewicz oraz zastępca dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Jan Leśniewski zapewniali, że (cytuję): "na przełomie III i IV kwartału 2013 r. możliwe będzie uruchomienie budowy szpitala"- przypomina w piśmie burmistrz Guział. "Terminy te bardzo szybko, bowiem już na sesji Rady Warszawy w dniu 13 grudnia 2012 r. okazały się nieaktualne. W tym kontekście rodzi się pytanie, czy osoby odpowiedzialne za tę inwestycję celowo wprowadziły radnych Ursynowa i opinię publiczną w błąd, czy też nie miały wiedzy o decyzjach władz Warszawy" - dodaje.

Budowa koliduje z planami Centrum Onkologii?

Podczas sesji 13 grudnia planowana inwestycja została przesunięta na lata 2015-17. A burmistrz Ursynowa twierdzi, że do dziś nie uzyskał odpowiedzi na pismo do prezydent Warszawy wysłane 8 listopada 2012 r., w którym zadał szereg pytań dotyczących budowy Szpitala Południowego. Za to 9 stycznia tego roku otrzymał pismo od Dyrekcji Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii, z załączonymi uchwałami Rad Naukowych obu instytutów, w których negatywnie opiniują lokalizację szpitala. Mieli stwierdzić, że budowa koliduje z ich planami rozbudowy obecnej izby przyjęć, oraz z przebiegiem dróg ewakuacyjnych i przeciwpożarowych.

Burmistrz twierdzi, że 4 lutego otrzymał też  pismo od dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Warszawa – Ursynów, informujące o planach rozbudowy tzw. szpitala jednego dnia przy ul. Kajakowej 12. "Co uzasadnia pytanie, czy oznacza to, że miasto rezygnuje z planów budowy Szpitala Południowego w sąsiedztwie Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii" - twierdzi Guział.

O komentarz do pisma burmistrza poprosiliśmy warszawski ratusz. - Nie ma decyzji, że Szpitala Południowego ma nie być - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Szukamy rozwiązań i analizujemy wszelkie możliwości zwiększenia usług szpitalnych w Warszawie. Niebawem ma zapaść decyzja w tej sprawie - dodaje.

I zaznacza, że ratusz w ostatnich latach oddał 233 nowe łóżka szpitalne w różnych miejscach. - To jest jak oddanie jednego szpitala - przekonuje rzecznik.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HoT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 21:39 ~HoT

  Nikt nie mówi, że są niewyjaśnione grunty m. in. dzięki zaniechaniom prezesów SBM Imielin.

 • Natolinka_27

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 11:06 ~Natolinka_27

  obserwator~obserwator

  ~Natolinka_27 z tą znajomością Warszawy to u ciebie nie jest najlepiej. Jest przynajmniej jeszcze jedna dzielnica bez szpitala Białołęka. Bemowo chyba też ie ma. Fakt ma blisko do szpitali za targówek i bielany. Ale to są b. oblegane szpitale pół warszawy tam jeździ


  Bemowo i Białołęka to zdecydowanie mniej zaludnione dzielnice, Bemowo nie tylko ma bliskość szpitala bielańskiego ale również licznych szpitali na Woli ,ponad to Białołęka zwłaszcza liczne osiedla Derby powstały po 2000 roku a nie w latach 70-tych poprzedniego stulecia tak jak Ursynów. I ostatnia ważna kwestia na Mokotowie są dwa szpitale z oddziałami chorób wewnętrznych i chirurgi, to MSW i Czerniakowski, te szpitale obsługują Mokotów czyli najliczniejszą dzielnicę, do tego średnia wieku mieszkańców jest już wysoka, Ursynów i Wilanów. W związku z tym szpital południowy to widzimisie mieszkańców czy zbędny luksus to konieczność.
  Oczywiście przykre jest to, że Warszawa buduje kolejny pomnik kultywujący cierpienie żydów, bo to jest poprawne politycznie a nie dba o zdrowie i życie swoich mieszkańców, którzy albo tą stolicę odbudowywali albo są potomkami tych ludzi.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 23:01 ~obserwator

  ~Natolinka_27 z tą znajomością Warszawy to u ciebie nie jest najlepiej. Jest przynajmniej jeszcze jedna dzielnica bez szpitala Białołęka. Bemowo chyba też ie ma. Fakt ma blisko do szpitali za targówek i bielany. Ale to są b. oblegane szpitale pół warszawy tam jeździ

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 22:58 ~Stefan  Wolak~Wolak

  Według prezyden W-wy p.HGW ważniejsza była budowa Muzeum Żydów Polskich niż Szpital Południowy.
  Bartosz ~Bartosz

  Nie ma pieniędzy na leczenie Polaków, ale dla żydów pieniądze są.
  Czy w Izraelu stworzono muzeum historii arabów ? Przecież również mieszkali na tych terenach.
  Hanna~Hanna

  Rząd izraelski wywłaszczył Arabów.

  Historia Żydów jest drogocenna, lecz historia Palestyńczyków jest zupełnie bez znaczenia.

 • Hanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 22:24 ~Hanna


  Wolak~Wolak

  Według prezyden W-wy p.HGW ważniejsza była budowa Muzeum Żydów Polskich niż Szpital Południowy.
  Bartosz ~Bartosz

  Nie ma pieniędzy na leczenie Polaków, ale dla żydów pieniądze są.
  Czy w Izraelu stworzono muzeum historii arabów ? Przecież również mieszkali na tych terenach.

  Rząd izraelski wywłaszczył Arabów.

 • zKabat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 20:18 ~zKabat

  Ursynowiak~Ursynowiak

  "Metro + 210, skraca tą podróż do 20 minut, również licząc z Kabat"

  Kabaty Rosoła, do metra 7 minut a wolno nie chodzę (obecnie zaśniżonym zdm-owskim chodnikiem dłużej), 3 minuty czekania na skład to już 10min. Kabaty-Wierzbno to jakieś 14min. 210 kursuje co pół godziny, powiedzmy że czekamy jedynie 10min, potem 6min autobusem. Ogólnie to mocno mnie rozbawiłeś z tymi czasami podróży.

 • Natolinka_27

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 19:54 ~Natolinka_27

  Chętnie piszecie o braku rejonizacji od 1999 roku otóż dwukrotnie w 2005 roku na SORZE w MSW usłyszałam, że to przecież nie mój rejon, ale zostanę zbadana bo przypomniałam szanownym Paniom w rejestracji, że nie ma już rejonizacji. Na SORZE w MSW w odstępach kilku lat byłam trzykrotnie i zawsze badanie poprzedzało długie oczekiwanie, a to właśnie świadczy o przeładowaniu tego szpitala, Ponad to, Ursynów to duża dzielnica zamieszkała przez około 150 tysięcy ludzi, to więcej niż w Płocku gdzie są trzy szpitale. Grażko z Mokotowa my mieszkańcy nie wymagamy kilku specjalistycznych szpitali tyko jednego dla wszystkich, bo szpital onkologiczny nie przyjmuje pacjentów z zawałem, hiperglikemią czy złamaną nogą. Szpital Orłowskiego to Powiśle czyli część Śródmieścia, Stępińska również daleko, kiepski dojazd i nie słyszałam jeszcze żeby kogokolwiek Erka zabrała na Stępińską w stanie zagrożenia życia a mieszkam tu 24 lata. Należy dodać, że z Ursynowa płyną duże środki finansowe do budżetu Warszawy i choćby za to należy nam się należyty dostęp do służby zdrowia. Grażko to nie jest kolejny szpital, którego się domagamy, Usynów to chyba jedyna dzielnica Warszawy, w której szpitala niema!

 • URS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 19:32 ~URS  Ursynowiak~Ursynowiak

  Szpital na Ursynowie to od blisko 20 lat "dyżurny" i regularnie odgrzewany kotlet wyborczy. Grał nim już każdy, w tym "chwilowy" Prezydent Warszawy Marcinkiewicz, który wsławił się tym że nie odróżniał Ursynowa od Ursusa. A "ciemny lud" za każdym razem ten temat łyka niczym tuczony na święta gąsior !
  Tymczasem od 1999 roku, budowa tego szpitala straciła sens, gdyż przy okazji powołania Kas Chorych (zastąpionych później NFZ) ZNIESIONO REJONIZACJĘ, co oczywiście do "ciemnego ludu" mimo upływu 14 lat W ŻADEN SPOSÓB dotrzeć nie może ! Niestety ursynowski "ciemny lud" WCIĄŻ nie kojarzy, że jeżeli nawet ten szpital powstanie, TO PRAWO do leczenia w nim będą mieli NA RÓWNYCH ZASADACH WSZYSCY mieszkańcy CASŁEGO województwa mazowieckiego.
  Oczywiście odbędzie się to kosztem innych szpitali warszawskich, bo NIKT o zdrowych zmysłach nie uwierzy że NFZ da dla tej placówki jakieś extra pieniądze
  Witay~Witay

  Ciemny lud ursynowski rozumie jedno : Do najbliższego szpitala ( Na Wołoskiej ) trzeba jechać przez pół miasta, a poza tym, ten szpital jest przeciążony ponad wszelką miarę, bo tam własnie, zgodnie z twoimi wytycznymi, leczy się, oprócz całej Warszawy, całe województwo mazowieckie. Drobny przykład : na kontrolę po operacji tarczycy czeka się tam dziewięć miesięcy. Więc nie oddawaj się abstrakcji, tylko myśl realnie.
  Grazka z Mokotowa~Grazka z Mokotowa

  to ja ci powiem tak że są szpitale na stępińskiej, Orłowski a nie ciemni z ursynwa muszą mieć szpital u siebie , widze że im trudno ruszyć cztery litery .

  Owszem muszą bo za to płacą i to nie jest żadna łaska a już absolutnie z twojej strony. A ruszać możesz swoje cztery litery, od moich się odstosunkuj o jasna z mokotowa.

 • GRAZKA Z MOKOTOWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 18:22 ~GRAZKA Z MOKOTOWA


  grazka z Mokotowa~grazka z Mokotowa

  ja sie nie musze na tym znać ale przez budowy kolejnych szpitali tak jak np: na ursynowie dla ludzi i mocherów z tamtąd żeby były kolejne długi to w szpitalach dla dzieci muszą zawieszać operacje i przyjmowanie na oddziały i przez takie coś Instytut Matki i Dziecka przychodnia i oddziały ledwo co są odremontowywane a takie dziady z Między lesia z centrum zdrowia dziecka mają wyremontowane oddziały i przychodnie takie cos mnie wkurza dosłownie ze szpital z zadłużeniem i CBA , Komornikiem funkcjonuje nadal a jak wcześniej wspomniałam Instytut Matki i Dziecka na Woli nie ma odremontowanej przychodni
  Avicenna~Avicenna

  Na Ursynowie nie ma żadnych moherów, to nowoczesna dzielnica. Wy nie macie odremontowanej przychodni, a my nie mamy szpitala i w razie nieszczęścia musimy pchać się w kolejkę do szpitala MSW. Do Centrum Onkologii na Ursynów to i owszem, z całej Polski się zjeżdżają, ale w drugą stronę to nie działa.  ŻYCIE PO PROSTU

 • Zmora prezesa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 16:47 ~Zmora prezesa

  stt~stt

  Dlatego nie warto wierzyć w obietnice różnej maści cwaniaczków i kłamców i nie chodzić na wybory. Szkoda butów.

  To wtedy Kaczyński wygra wybory, a mnie to nie bawi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »