Informacje

31.01.2011 22:09 Sesja zostanie unieważniona?

Burmistrz i przewodnicząca rady Pragi Północ odwołani

SERWISY:

Komisaryczny zarząd Pragi Północ oraz Elżbieta Kowalska-Kobus (PO), przewodnicząca rady dzielnicy zostali odwołani przez radnych PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej. Nowym przewodniczącym został Jacek Wachowicz z Praskiej Wspólnoty.

Elżbieta Kowalska-Kobus zaniepokojona doniesieniami z sesji rady nagrała wiadomośc na skrzynce "Miejskiego Reportera" TVN Warszawa. - Nic mi o odwołaniu nie wiadomo. Tych obrad nie można nazwać sesją. To jest jakieś posiedzenie grupy radnych. Ja nie wyznaczyłam nikogo do poprowadzenia obrad - wyjaśniła Kobus.

Odwołanie przewodniczącej nastąpiło w dość nietypowych okolicznościach. Na wniosek radnego Ireneusza Tondery, Elżbieta Kowalska-Kobus ogłosiła bezterminową przerwę III nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. Po tym wszyscy radni PO i SLD poszli do domu.

W tym czasie na sali zostali radni PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej. Wiceprzewodniczący rady Jacek Wachowicz otworzył XI sesję rady( była zaplanowana tuz po II) i tym samym doszło do głosowania nad odwołaniem przewodniczącej. Wszyscy radni obecni na sali byli "za".

Funkcję straciła też wiceprzewodnicząca Maria Tondera(SLD). Natomiast nowym przewodniczącym rady został Jacek Wachowicz z PWS.

To nie koniec zmian. PiS oraz Praska Wspólnota Samorządowa odwołali również komisaryczny zarząd dzielnicy, powołany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Radni nie wybrali nowego zarządu, bo  przewodniczący rady ogłosił bezterminową przerwę.

Niezgodne z prawem?

Nie wiadomo czy zwołana przez Jacka Wachowicza sesja zostanie unieważaniona. Zgodnie ze statutem dzielnicy, pracę rady organizuje jej przewodnicząca. Jeżeli nie może, wyznacza do tego swojego zastępcę. Jeśli żaden wiceprzewodniczący nie zostanie do tego wytypowany, obrady ma prawo poprowadzić najstarszy członek prezydium. Radni PiS i PWS twierdzą, że ponieważ sesja IX i tak byłą zwołana na poniedziałek, nie złamali statutu. - Nie było przewodniczącej więc obrady poprowadził jedyny z obecnych na sali członków prezydium czyli Jacek Wachowicz- wyjaśniają radni obecni na IX sesji.

Patowa sytuacja

Po wyborach samorządowych na Pradze Północ doszło do politycznego zawirowania: burmistrzem wybrano Jacka Sasina z PiS. Przeważył głos młodego radnego z PO, który niespodziewanie poparł kandydata PiS i Wspólnoty Samorządowej.

Po tej decyzji szefowa rady przerwała sesję i uniemożliwiła wybór zarządu. Dokończenia sesji nie udało się przeprowadzić. W takiej sytuacji komisaryczny zarząd powołała prezydent Hanna Gronkiewicz-Watz. Obowiązki jego szefa pełnił Piotr Zalewski.

 

bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pacjentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 09:47 ~pacjentka

  Pani Kowalska nie jest mieszkanką Pragi w związku z tym dlaczego ma Jej zależeć na praskiej biedzie. To co chciała osiągneła załatwiła sobie socjalne mieszkanie na szmulkach które odnajmuje, a sama mieszka w willi w Kampinosie. Ta klika lekarzy z PO to gromada obiboków dążąca jedynie do korzyści osobistych. Pacjenci z Pragi Północ nie dajcie nabijać się w butelkę.

 • POpieram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 17:51 ~POpieram

  brawo pani gromkiewicz-walc,
  jaka ona jezd mondra i dobra,
  dórzo bódóje drug ulic mostuw
  a ile zbudowała metra,budóje dóżo
  szkuł pszetszkoli i rzłopków
  ona dba o prawo i je pszestrzega
  nie układa sie z kolesiami,kómpele chowa w szawie,walczy z kżyrzem i wygrywa.
  karzden jeden warszawiak mósi jom
  popierać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  nie wolno o niej źle muwić a ni pisadź.
  niemorzna jej poruwnywać do łukaszenki
  bo ona jak powołóje komisaży to tylko
  takich mondrych jak łona sama
  jako mieszkaniec innej dzielnicy
  bardzo zazdroszcze wam z pragi pułnoc,
  radne nieh siedzom ciho , bo to jezd najleprze co ta paniusia robi......
  brawo przewodniwocząca-jak by co to hop do szafy i cihosza!!!!!!!

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 15:00 ~olo

  Dla przypomnienia wszystkim! Pan Wachowicz i jego wspólnota to pis-bis. Pod wzniosłymi hasłami wszedł do rady dzielnicy, lecz interes mieszkańców ma w d.. Przypominam sobie jego wyczyny za poprzedniej rady, jak bojkotował wszystkie uchwały jak to uznawał ważność głosowań z radnym Szewczykiem który to w ogóle nie powinien być radnym ( za to użytkował auto dla klientów serwisu) TO KARIEROWICZ I ZADYMIARZ

 • barozo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 13:59 ~barozo

  glosowalem na PO, by myslalem ze to normalna ekipa. teraz widze, ze nie roznia sie niczym. dostali od wyborcow koryto i poki sie nie nachapia, to nie odejda. zrobili z mojej dzielnicy pośmiewisko! kowalska-kobus-lobóz musi odejsc, tak samo zarzad komisarzy. moj glos i moich sasiadow platforma nigdy nie dostanie!!!

 • OchAdamek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 13:00 ~OchAdamek

  Bardzo dobrze nareszcie trochę ładu i porządku w obradach Rady Dzielnicy.
  Radni PO i SLD zachowywali się jak nietykalni święci wodzowie.
  Brawo.
  Oczekujemy dalszego rozwoju naszej dzielnicy.

 • róbmy swoje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 11:54 ~róbmy swoje

  Do "jacek i darek" zapraszam za Pragę do zaorania dzielnicy. Pewnie to umiesz z dzieciństwa najlepiej robić. Zaprzężemy w koniki i przypomni się dom rodzinny.

 • dekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 11:51 ~dekk

  "..bo moja racja jest Najmojsza!!"

 • nie prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 10:47 ~nie prażanin

  Marta2- Nie mówię że jest idealnie, nie mam złudzeń, ale akurat ta rada szarpie się jak głodne psy o ochłap mięsa w najbiedniejszej dzielnicy Warszawy, gdzie jest dużo do zrobienia. Oni po prostu szkodzą mieszkańcom tej dzielnicy. A powinni im służyć. Wystarczy popatrzeć na sesję rady, ile tam chamstwa.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 10:00 ~Marek

  Haha została odwołana i zadzwoniła do Miejskiego Reportera, żeby się wyżalić, co za baba !!

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 09:27 ~marta2

  Nie prażanin-na Pradze 23 radnych , w Warszawie ponad 400 , do tego każdy dzień pracy sejmu kosztuje nas dziennie 1,2 mln złotych. W zamian za to dostajemy lekceważenie , głupie ustawy do tego prawo chroniące przestępców. Brakuje za to na biedne dzieci , na proste chodniki i na jakąkolwiek sprawiedliwość , służba -to droga przez mękę. Niszczeją za to ostatnie zabytki Warszawy , brak patroli , mimo jakiś wydziałów "estetyki" w Warszawie istnieją slamsy pełne meneli a tak np.wygląda "centrum handlowe" przy Rondzie Starzyńskiego" przy murze ZOO. "Korkowe" najważniejsze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »