Informacje

03.02.2017 09:03 OBECNA USTAWA JEST DOBRA

Burmistrz Grodziska o metropolii: zawracanie głowy słabymi projektami

SERWISY:


- Chciałbym świętego spokoju, jest dużo pracy, zawracanie nam głowy takimi słabymi pomysłami jest niedobre. Niestosowny jest też sposób, w jaki się je wprowadza - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Grzegorz Benedykciński skomentował w ten sposób propozycje zmian powiększenia Warszawy o 32 sąsiednie gminy.

Według burmistrza Grodziska Mazowieckiego (PSL), ustawa zaproponowana przez PiS budzi wiele wątpliwości i niesie dużo zagrożeń - przede wszystkim ograniczenie swobody działania.

- Nasza gmina rozwija się bardzo dobrze. Jesteśmy bogatą gminą, która  w pełni zabezpiecza swoje potrzeby. Jest jeden temat, który powinniśmy rozwiązać wspólnie z Warszawą. Ale czy aby rozwiązać problem komunikacji trzeba tworzyć wielka administrację? - pytał Grzegorz Benedykciński. - Uważam, że obecna ustawa samorządowa daje nam możliwość podejmowania decyzji w naszych małych ojczyznach. Ona jest znakomita, inne rozwiązania mogłyby ją zepsuć - stwierdził.

Według niego, wprowadzeniu ustawy oznaczałoby, że o planach zagospodarowania Grodziska, o tym na co będą przeznaczane pieniądze decydować będą nie jego mieszkańcy i ich przedstawiciele, a radni Warszawy.

Powinno być referendum

- W tej ustawie jest sprytny zapis, który mówi o tym, ze rada Warszawy określi wspólne zdania. To jest klucz. Może się okazać, że my będziemy spełniać rolę czegoś w rodzaju rady spółdzielni mieszkaniowej. Rada warszawy może określić, że inwestujemy gdzie indziej, a pieniądze które my wypracowaliśmy będą przeznaczone na inne cele. Bardzo nieprecyzyjnie jest ta ustawa napisana i dlatego budzi wiele wątpliwości - tłumaczył burmistrz.

Podkreślił, że o ewentualnym przyłączeniu Grodziska Mazowieckiego do Warszawy powinni zdecydować mieszkańcy. - Można robić referendum. Tylko ono jest w stanie określić, czy Grodzisk chce być w Warszawie, czy samodzielnie się rozwijać. Tak powinno funkcjonować demokratyczne państwo - podsumował.

33 gminy i wspólny powiat

Według  pomysłu PiS , miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem miałoby objąć aż 33 gminy. W tym największą - gminę Warszawa oraz 32 mniejsze: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Wszystkie te miejscowości miałyby tworzyć jeden wspólny powiat. Co oznacza, że dotychczasowe (np. powiat piaseczyński, wołomiński czy otwocki) przestałyby istnieć. Zmieniłby się też status samej Warszawy, która obecnie jest gminą na prawach powiatu. Po zmianie PiS miałaby stać się jedynie gminą miejską.

md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 15:18 ~wojtek

  nie ma w tym nic złego ze warszawa sie bedzie powiekszac, tak sie dzieje na całym świecie, miasta sie rozwijaja.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 14:22 ~tomek

  ja jestem za przyłaczeniem gmin do warszaway, platforma jest i była hamulcem rozwoju warszawy, warszawa bedzie wielka!!!hgw musi odejsc!!!

 • Olaff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 00:20 ~Olaff

  MAREK~MAREK

  Jestem za przyłaczeniem do Warszawy ,dojezdzam codziennie do pracy z góry kalwarii do warszawy do pracy, jak równiez wielu moich znajomych autobusem podmiejskim za 2 strefe płacimy drozej , na pewno bedzie tansza komunikacja , nowe miejsca pracy , dostep do kultury, kina,galerii handlowych, widze same plusy dla mieszkanców Góry kalwarii.

  Jesteś delikatnie mówiąc naiwny. Do Góry Kalwarii będziesz miał 5 strefę... W jaki sposób powstaną nowe miejsca pracy? Ty je stworzysz? Widać czemu w twoim okręgu wygrało Pis.

 • szumilas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 22:18 ~szumilas

  MAREK~MAREK

  Jestem za przyłaczeniem do Warszawy ,dojezdzam codziennie do pracy z góry kalwarii do warszawy do pracy, jak równiez wielu moich znajomych autobusem podmiejskim za 2 strefe płacimy drozej , na pewno bedzie tansza komunikacja , nowe miejsca pracy , dostep do kultury, kina,galerii handlowych, widze same plusy dla mieszkanców Góry kalwarii.


  Oj marek, marek. Poza beznadziejnymi brakami w ortografii, które już wystawiają świadectwo twojemu poziomowi wykształcenia, powinieneś myśleć, choćby na poziomie zerówki w szkole. Ja mieszkam w Ursusie. To od lat dzielnica Warszawy. I co, myślisz, że cała ona jest objęta pierwszą strefą? Wyjmij głowę z majtek i zacznij myśleć. W dobie internetu nawet strachowi na wróble to się udaje. Masz szansę i ty. I nie daj się nabierać na obietnice, których NIKT CI NIE SKŁADAŁ. Traktuję to raczej jako żałosną prowokację z twojej strony. Wstydził byś się, przecież ludzie patrzą.

 • Mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 22:08 ~Mrówkołak

  Burmistrz Grodziska przez wiele lat uzyskiwał tytuł najlepszego burmistrza w Polsce. Lepiej słuchać mądrego, niż porad głuptasów.

 • ŚródPłd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 21:29 ~ŚródPłd

  MAREK~MAREK

  Jestem za przyłaczeniem do Warszawy ,dojezdzam codziennie do pracy z góry kalwarii do warszawy do pracy, jak równiez wielu moich znajomych autobusem podmiejskim za 2 strefe płacimy drozej , na pewno bedzie tansza komunikacja , nowe miejsca pracy , dostep do kultury, kina,galerii handlowych, widze same plusy dla mieszkanców Góry kalwarii.


  Chciałbys płacic tylko za bilety taniej żeby jeszcze taniej zyc w tej swojej górze kalwarii, zastanów sie matole ile kosztuje zycie w W-wie, jaki jest czynsz za mieszkania, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdów itp itd. Także jak raz na mc zapłacisz za swoja wiejska drugą strefe korona Ci z głowy nie spadnie, a jak Ci sie nie podoba drogi przejazd to poszukaj sobie pracy u siebie w miescie, nikt Cie na siłę tu nie potrzebuje.
  Pozdrowienia ze Śródmieścia

 • Rota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 18:03 ~Rota

  Tomasz~Tomasz

  Jestem mieszkańcem Grodziska :) Burmistrz jest faktycznie od bardzo dawna i zrobił dużo dla Naszego miasta. Faktycznie na stołek nie wybrał się sam, ale.... jak zawsze jest ale. Burmistrz jest z PSL, więc trzymanie się stołka ma w genach :) Od dawna już lokalne zależności zapewniają mu głosy. Co konkretnie? Zatrudnianie ludzi w urzędach, bibliotekach, kinie, centrum kultury i innych podległych jednostkach. Np. jest sołtyska, która później z pomocą burmistrza zostaje radną. Dzięki temu pomimo że firma chce, to nie może jej zwolnić z pracy. Później w urzędach zatrudniania jest po kolei cała rodzina. Od stanowisk kierowniczych po sprzątaczki. Ci wszyscy ludzie później głosują. Do tego dochodzą lokalne firmy, które mają profit ze współpracy z miastem. Jednym słowem sieć. Myślę, że tak jest w wielu innych miastach. Trzeba to przerwać!


  Co Cie interesuje kto gdzie i z kim pracuje, to jest sprawa tych ludzi jakie mają umiejętności i znajomości. Może powiesz mi, że jakbym Ci zaoferował stanowisko w biurze dobrze płatne to byś powiedział, że nie chcesz po to nieuczciwe? I wcale nie jest to kwestia rodziny itp. po prostu nasz Burmistrz potrafi się odpłacić tym, którzy kiedyś mu pomogli. Jedni nie dostali nic innym coś się trafiło. Ludzie pracują, wykonują swoje obowiązki i tyle. jak ktoś inny pójdzie na ich miejsce to coś to zmieni? Bredzisz i dla mnie jesteś biedakiem, który przeklina każdego, kto ma trochę lepiej od Ciebie. Grodzisk stał się potęgą a ja jestem z nim od początku jego wolności i jestem mega dumny. Jazda do Warszawki skoro tak ci tu źle...

 • nuuytd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 17:14 ~nuuytd

  poseł~poseł

  żadnych merytorycznych zarzutów.

  Niezgodność z konstytucją i prawem unijnym jest bez znaczenia. Więc więcej merytorycznych zarzutów nie ma. Równie dobrze mogą i Karwię oraz Zakopane włączyć i koniecznie Lublin, bo przecież z tamtąd więcej ludzi przyjeżdża do pracy niż z Piaseczna.

 • tysaod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 17:12 ~tysaod

  A myślisz, że mieszkaniec Kaziemierza lub Półtuska nie chciałby za 2 złote dojerzdżać do pracy w Warszawie. Pewnie, że by chciał. Amoże warto jeszcze Berlin i Pragę przyłączyć (może w drugim etapie). W końcu Warszawa będzie od tych miast większa, więc może je wchłonąć. To i niemiecki specjalista mógłby za kilka złociszy komunikacją miejską pojechać  pod Pałac Kultury.

  Nie umiem zrozumieć dlaczego PiS po prostu nie uchwali ustawy, ze pan z miłą fizjonomią Suski ma zostać do odwołania prezydentem Warszawy. Po co tyle kombinacji i zachodu? Można jeszcze każdemu apratczykowi PiSowskiem przyznać 5 tys + podwyżki za to, ze tak kocha Ojczyznę i cierpi dla jej dobra. I będzie super. A Warszawa niech zostanie taka jak jest.

 • nie dla połączenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 17:07 ~nie dla…

  trzeźwe myślenie nie boli~trzeźwe myślenie nie boli

  i Ci mieszkańcy, którzy cieszą się z przyłączenia do Warszawy, jakby złapali Pana Boga za nogi, nagle obudzą się z myślą, że oprócz "tańszej komunikacji" nagle przyjdzie im wymieniać wszystkie dokumenty (min 200zł), przerejestrować samochód a co za tym idzie wcześniejszy przegląd, że OC nie dość że wzrośnie to jeszcze będzie ze stawką Warszawską, czyli droższą.
  że podatek od nieruchomości Warszawski, że szansa na dotacje Unijne to już brak szans (bo w Warszawie i tak wszystko idzie po znajomości). że i tak większośc pieniędzy i tak będzie inwestowana w tereny obecnej Stolicy.

  że zapłacimy MY za to wszystko, bo koszty chociażby wymiany tablic (pomypomnijmy sobie, jakie kwoty wchodziły w grę, jak Urzędasy zmieniały znazwę mostu Północnego).

  i najlepszy hit - Panie taksówkarzu, poproszę na ulicę Prostą?
  - ale którą? tą która była w Legionowie, Górze Kalwarii, Wesołej, czy w starej Warszawie?

  OBUDZCIE SIĘ W KOŃCU!!!!!!!!!!


  tylko dlaczego nikt publicznie o tym nie mówi?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »