Informacje

05.04.2013 22:11 Nazwał Zielone Mazowsze "hamulcowym II linii metra"

Burmistrz do ekologów: nie podejmujcie szkodliwych działań

SERWISY:


- Opamiętajcie się  i zachowajcie zdrowy rozsądek - apeluje burmistrz Bemowa w liście otwartym do ekologów z Zielonego Mazowsza. Stowarzyszenie nazywa "hamulcowym budowy metra", a dyskusję o zmianie przebiegu jego trasy nazywa "idiotycznymi".

Jarosław Dąbrowski, burmistrz Bemowa zaapelował do stowarzyszenia o niepodejmowanie nieprzemyślanych i szkodliwych działań, których jedynym efektem może być zablokowanie inwestycji. Dąbrowski dziwi się, że organizacja, która powinna być orędownikiem budowy metra, staje się jej głównym "hamulcowym".

"Idiotyczna dyskusja"

- W kontekście pojawiających się zapowiedzi dalszych skarg, także na forum Unii Europejskiej, czuję się w obowiązku już teraz wykazać bezzasadność postulatów Zielonego Mazowsza – pisze Dąbrowski i wytyka, że metoda odkrywkowa budowy podziemnej kolejki proponowana przez ekologów nie dość, że sparaliżuje połowę miasta, to jeszcze spowoduje dodatkowe koszty, gdyż trzeba będzie odtworzyć infrastrukturę naziemną.

Rozpoczynanie teraz dyskusji nad zmianą przebiegu II linii metra nazywa "idiotycznymi". - Teren pod stację techniczno-postojową już dawno został zarezerwowany na Morach i ewentualna zmiana tej lokalizacji spowoduje wywrócenie "do góry nogami" całej planowanej koncepcji funkcjonowania metra. Wyjątkowo krótkowzroczne są także propozycje, aby zrezygnować z budowy metra na Chrzanowie, gdzie w perspektywie kilku najbliższych lat zamieszka nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi - czytamy w liście burmistrza.

Na koniec apeluje: Niezależnie od dzielących nas różnic światopoglądowych, szybka budowa II linii metra powinna stanowić dla wszystkich środowisk najważniejszy cel w rozwoju stolicy, gdyż bezdyskusyjnie wpłynie na poprawę jakości codziennego życia setek tysięcy mieszkańców. Nie zmarnujmy tej szansy!

GDOŚ odwołuje decyzję

List powstał w związku z uchyleniem przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska decyzji swojego regionalnego odpowiednika w sprawie rozbudowy II linii podziemnej kolejki od ronda Daszyńskiego do Połczyńskiej i od Dworca Wileńskiego do Bródna. Skargę złożyły Zielone Mazowsze i Towarzystwo Ochrony Przyrody.

Zdaniem Zarządu Transportu Miejskiego, uchylenie decyzji RDOŚ może spowodować opóźnienia rozpoczęcia prac. Miasto będzie musiało ubiegać się o nową decyzję środowiskową. Bez niej nie będzie się mogło starać o kolejny ważny dokument - decyzję lokalizacyjną.

List otwarty burmistrza:

W nawiązaniu do informacji medialnych dotyczących potencjalnych opóźnień w realizacji kolejnych odcinków drugiej linii metra, apeluję do Stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” tej kluczowej dla Mieszkańców Warszawy inwestycji.

Jak najszybsze ukończenie budowy drugiej linii metra z Bemowa na Targówek leży w najlepiej pojętym interesie wszystkich Warszawiaków. Szczególnie dziwi, że to właśnie organizacja mająca wypisane na sztandarach hasła dotyczące ochrony środowiska, de facto działa na szkodę własnego miasta właśnie w wymiarze ekologicznym. Przecież brak drugiej linii metra, oprócz oczywistego uprzykrzania życia Mieszkańcom, to także większe korki w Warszawie i tym samym większa emisja spalin przez następne kilka lat. Dlatego też trudno zrozumieć, że organizacja, która powinna być orędownikiem budowy metra, jest niestety głównym „hamulcowym” tej inwestycji.

Proponowane zastosowanie odkrywkowej metody budowy tuneli nie jest możliwe do realizacji, właściwie na żadnym odcinku drugiej linii metra, chociażby ze względu na konieczność drążenia pod istniejącymi zabudowaniami przy ul. Coopera. Chybionym argumentem jest także stwierdzenie jakoby kilkukilometrowy wykop miał być trzykrotnie tańszy niż wykorzystywanie tarcz TBM. Pamiętać należy, że metoda odkrywkowa spowoduje nie tylko paraliż komunikacyjny połowy miasta, ale także wygeneruje dodatkowe koszty związane z koniecznością odtworzenia zniszczonej infrastruktury naziemnej.

Idiotyczne jest także powracanie na tym etapie do dyskusji o zmianach w przebiegu drugiej linii metra. Ta dyskusja odbyła się już kilka lat temu i nie ma żadnych nadzwyczajnych powodów do weryfikacji poczynionych ustaleń. Teren pod stację techniczno-postojową już dawno został zarezerwowany na Morach i ewentualna zmiana tej lokalizacji spowoduje wywrócenie „do góry nogami” całej planowanej koncepcji funkcjonowania metra. Wyjątkowo krótkowzroczne są także propozycje, aby zrezygnować z budowy metra na Chrzanowie, gdzie w perspektywie kilku najbliższych lat zamieszka nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

W związku z powyższym, nie tylko w imieniu własnym oraz przede wszystkim jako przedstawiciel Mieszkańców Bemowa, chciałbym raz jeszcze prosić o opamiętanie i zachowanie zdrowego rozsądku w Państwa działaniach. Niezależnie od dzielących nas różnic światopoglądowych, szybka budowa drugiej linii metra powinna stanowić dla wszystkich środowisk najważniejszy cel w rozwoju stolicy, gdyż bezdyskusyjnie wpłynie na poprawę jakości codziennego życia setek tysięcy Mieszkańców. Nie zmarnujmy tej szansy!

wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2013 22:14 ~Bemowianka

  Jestem mieszkanką Bemowa od 30 lat pamiętam tragiczne dojazdy do dalekiej dzielnicy a także dojazd do sąsiednich dzielnic Woli ,Żoliborza i Śródmieścia ,latami dojeżdżaliśmy godzinami w błocie, tłoku ,gdzie nie było na początku sklepów, a na zakupy chodziło się na Koło. Dzieci do szkół i przedszkoli jechały godzinami Bardzo długo czekaliśmy na wielkomiejską komunikację i teraz gdy dorosłe dzieci wyprowadziły się po Chrzanów nidgy nie myślałam że będą przeżywać to samo po 30 latach po raz drugi historia się powtarza moje wnuki w błocie na Szeligowskiej będą wyczekiwały 10 lat dłużej na metro bo stowarzyszenie ekologów Zielone Mazowsze zmienia życie Bemowian na długie lata .Przyro bardzo ,ja muślałam że może dożyję tej chwili i przejadę się metrem do granic miasta. Opamiętacie się ekolodzy, mamy jedno życie gorsze zaplanowaliście dla Bemowian mieszkańcy walczcie.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2013 18:45 ~karol

  Pan burmiszcz dał popis niekompetencji i demagogii. Ale większość mieszkańców Bemowa zapewne da się nabrać, gratulacje.

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 22:23 ~kok

  @bemowiak

  a któreż to słowa tak Cię oburzyły? :)

  o mieszkaniach? (http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,burmistrz-bemowa-dostal-zolta-kartke,23875.html)
  a może o (nie)odnoszeniu się do uwag ZM? (http://www.zm.org.pl/?a=metro2-gdos-133)
  czy o planowanej trzeciej podwyżce biletów?

  Zresztą ZM odpowiedziało już na list otwarty, zapraszam do lektury: http://www.zm.org.pl/?a=metro-134-odpowiedz_burmistrzowi_bemowa

  Pozdrawiam!

 • niedowiarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2013 11:59 ~niedowiarek

  Czytam komentarze i oczom nie wierzę. Zielone Mazowsze odcina się od działań proekologicznych w zakresie budowy II linii metra. Cudownie! Drodzy ekolodzy wytłumaczcie mi, pytam na serio, od kiedy bardziej ekologiczna jest budowa odkrywkowa, od nieodkrywkowej? Poza oczywiście aspektem kosztu samej budowy. ZTM i tak i tak od stycznia podnosi opłaty i ostatecznie wprowadzi w całej Warszawie strefy płatnego parkowania, to niezależnie od sposobu w jaki wybudują metro. Kiedyś drodzy ekolodzy, za waszą namową kupiłem sztuczną choinkę, zanim się ocknęliście choinka się połamała i nie nadawała się do użytku. Wyrzuciłem do ekologicznego pojemnika i wiecie co, kupuję teraz świeżą. Ta też teraz nie wierzę w ekologiczną, odkrywkową metodę budowy czegokolwiek.

 • Nox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2013 11:02 ~Nox

  Z "ekologami" jest wszędzie tak samo, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ...
  Tym wszystkim zielonym fundacjom, stowarzyszeniom itp już dawno powinna przyjrzeć się pewna państwowa instytucja.

 • Targówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2013 09:23 ~Targówek

  Brawo Bemowiacy!
  Tak trzymać!
  Budujmy metro na Targówek!

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2013 08:57 ~aaa

  BDB. im naisał. :)

 • takzciekawosci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2013 08:23 ~takzciekawosci

  bemowiak~bemowiak

  @kok

  Ciekawe kolego, czy będziesz w stanie udowodnić swoje słowa w sądzie. Teraz założę Ci sprawę z ostarżenia prywatnego o pomówienie.
  Rano składam na policji wniosek o namierzenie Twojego IP.
  Do zobaczenia w sądzie. Słono za to zapłacisz! A jak nie, to komornik wejdzie Ci na pensję.
  Pozdrawiam!

  a jak ma dowody to ty zapłacisz?

 • bemowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2013 02:53 ~bemowiak

  @kok

  Ciekawe kolego, czy będziesz w stanie udowodnić swoje słowa w sądzie. Teraz założę Ci sprawę z ostarżenia prywatnego o pomówienie.
  Rano składam na policji wniosek o namierzenie Twojego IP.
  Do zobaczenia w sądzie. Słono za to zapłacisz! A jak nie, to komornik wejdzie Ci na pensję.
  Pozdrawiam!

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2013 21:45 ~kok

  Panie Burmistrzu od załatwiania znajomym mieszkań komunalnych... :)
  ... otóż powodem odwołania decyzji GDOŚ nie były skargi ZM. Rozumiem, że potrzebuje pan wroga, że poprężyć na kogoś muskuły. Dobry pomysł na promocję.
  W drugim liście otwartym proszę się jednak odnieść konkretnie do uwag ZM. Jedna po drugiej. Już nie będzie tak łatwo. :)

  A dla tych co popierają burmistrza -- pamiętajcie że za drążenie tunelu pod polami przyjdzie Wam płacić w biletach. Kolejna podwyżka już w styczniu. :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »