Informacje

16.01.2015 17:45 politycznych przepychanek ciąg dalszy

Burmistrz Bemowa straszy prezydent impeachmentem

SERWISY:

Zaognia się spór na linii nowy zarząd Bemowa – prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. W czwartek burmistrz dzielnicy Krzysztof Zygrzak wezwał ratusz do udzielenia mu i jego zastępcom pełnomocnictw. Dał mu na to siedem dni. – Pełnomocnictwa to autonomiczna decyzja pani prezydent – odpowiadają spokojnie urzędnicy z pl. Bankowego.

Jak twierdzi Zygrzak już pierwszego dnia po sesji, na której wybrano zarząd, nowy burmistrz zwrócił się do Hanny Gronkiewicz-Waltz o udzielnie odpowiednich pełnomocnictw.

Zygrzak grozi impeachmentem

– Mija miesiąc a w tej sprawie nic się nie dzieje. W czwartek zarząd dzielnicy podjął uchwałę formalnie wzywającą Hannę Gronkiewicz-Waltz do spełnienia ciążącego na niej prawnie obowiązku udzielenia nam odpowiednich pełnomocnictw, pozwalających na sprawne zarządzanie dzielnicą – tłumaczy Krzysztof Zygrzak. Na podjęcie decyzji burmistrz Bemowa daje pani prezydent siedem dni.

Co jeśli pełnomocnictwa nie zostaną udzielone? - Zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez prezydent m.st. Warszawy przestępstwa przekroczenia uprawnień, w efekcie może to skończyć się "impeachmentem" (usunięcia z urzędu) Hanny Gronkiewicz-Waltz. Posiadamy w tej sprawie niezależną ekspertyzę prawną – dodaje Zygrzak.

Gronkiewicz-Waltz straciła zaufanie

Szabelka Zygrzaka nie robi jednak wrażenia na urzędnikach ratusza. – Decyzję o udzielenie pełnomocnictw pani prezydent wydaje w sposób autonomiczny – mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza i odsyła do wypowiedzi pani prezydent jeszcze z grudnia.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wówczas, że nie udzieli pełnomocnictw zarządowi Bemowa, jeśli będą w nim zasiadać ludzie związany z Jarosławem Dąbrowskim.

- Straciłam całkowicie zaufanie do Jarosława Dąbrowskiego, w związku z tym Bemowo to nie jest dzielnica, która będzie miała swobodę działania. Wyniki kontroli działań pana Dąbrowskiego były druzgocące. Ze względu na brak zaufania na pewno nie dostaną moich pełnomocnictw. Jeśli (współpracownicy Dąbrowskiego - przyp. red.) by się wybrali jako nowy zarząd, to wtedy pełnomocnictwa otrzyma ode mnie wskazany przeze mnie tzw. komisarz, mój pełnomocnik – mówiła prezydent stolicy 19 grudnia, czyli dzień po wyborze Zygrzaka na stanowisko burmistrza.

Polityczne przepychanki

Na początku stycznia informowaliśmy, że radni PiS z Bemowa, zgłosili do ratusza oficjalną skargę dotyczącą wyboru wiceburmistrzów. Ich zdaniem podczas głosowania nad kandydaturami na sali nie było niezbędnego kworum.

– Te zarzuty to bzdura – mówił wtedy Zygrzak, ale dla pewności 9 stycznia wiceburmistrzów wybrano jeszcze raz. - Wybór zastępców odbył się tym razem w dwóch osobnych głosowaniach. Podczas obu z nich, na sesji było zachowane kworum (13 radnych), a wiceburmistrzowie zostali wybrani zwykłą większością głosów – poinformował Tomasz Mikołajczak z urzędu dzielnicy Bemowo.

Ponownie na funkcję zostali wybrany Jakub Gręziak i Radosław Kulikowski.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zygi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 14:19 ~Zygi

  bemowianka~bemowianka

  Dla mnie oburzająca sytuacja. Za czasów Dąbrowskiego, Bemowo rozkwitło jak żadna dzielnica .Pierwszy, bezpłatny internet, pierwsze siłownie plenerowe, rowery,rowry wodne na fosie, lodowisko, zajęcia prozdrowotne dla mieszkańców. Żyło się lepiej. Dlatego Pani Gronkiewicz skorzystała z pomocy, gdy poległa w śmieciach. Wybraliśmy więc ponownie Pana Dąbrowskiego. Ale po co wybory, skoro decyzję podejmuje pani Gronkiewicz! Przecież to była nasza decyzja.Wiele osiągnięć zaniechano.Dlaczego Gronkiewicz wprowadza taki zamęt.Wielu mieszkańców jest oburzonych. To był nasz wybór. Żadnych oficjalnych zarzutów nie ujawniono.

  Nie oburza sie Pani, bo denerwować się, to mścić sie na sobie za głupotę innych. Żyjemy w kraju, w którym wybory były, są i będą fikcyjne bo władzę i tak sprawują kretyni z wyższego stanowiska (przeważnie z partii) bez wiedzy, doswiadczenia ale z immunitetem i partyjnym poparciem prezesa.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 09:50 ~vtr

  Będzie powtórka z Wawra za czasów Kaczyńskiego :)

 • henior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 14:49 ~henior

  Tytus, Romek i Atomek.

 • bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 09:12 ~bemowianka

  Dla mnie oburzająca sytuacja. Za czasów Dąbrowskiego, Bemowo rozkwitło jak żadna dzielnica .Pierwszy, bezpłatny internet, pierwsze siłownie plenerowe, rowery,rowry wodne na fosie, lodowisko, zajęcia prozdrowotne dla mieszkańców. Żyło się lepiej. Dlatego Pani Gronkiewicz skorzystała z pomocy, gdy poległa w śmieciach. Wybraliśmy więc ponownie Pana Dąbrowskiego. Ale po co wybory, skoro decyzję podejmuje pani Gronkiewicz! Przecież to była nasza decyzja.Wiele osiągnięć zaniechano.Dlaczego Gronkiewicz wprowadza taki zamęt.Wielu mieszkańców jest oburzonych. To był nasz wybór. Żadnych oficjalnych zarzutów nie ujawniono.

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 10:52 ~mały sklepik

  Walka miernot. Waltzowa jest chyba w niej jednak gorsza. Jest w "wyższej kategorii wagowej" a radzi sobie kiepsko. Jakoś się dziwnie cacka. Czyżby były zastępca dysponował jakąś tajemną wiedzą? Wygląda to teraz na sprawdzanie kogo i na co w tej walce stać i jak daleko posunie się przeciwnik. Ja proponuję celne uderzenie w nieruchomości i szefa Biura Polityki Lokalowej. Za paznokciem każdego z zawodników znajdziemy ślad działań i planów dotyczących tej jednostki. Walka nie idzie o Bemowo. Dzielncę przecież można spacyfikować tak jak Ursynów w poprzedniej kadencji. Nie dać forsy i wywołać niezadowolenie mieszkańców, którzy uznają, że burmistrz jest beznadziejny. O co chodzi w tej walce? Nie o demokrację i wybory tu chodzi. To pewne.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 22:31 ~warszawiak

  No, może wreszcie uda się przepędzić tę krowę na inne pastwisko! Dosyć się już nażarła w Warszawie!

 • Demokrata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 21:14 ~Demokrata

  wszyscy zapomnieli,ze 5 osob z PO przeszlo do Dabrowskiego? gdyby nie ten manewr to Zygrzak,Dabrowski i inni nie zostaliby wybrani,nie ma demokracji jest zdrada,ludzie glosowali na nich bo byli z PO i zostali OSZUKANI

 • oj tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 20:06 ~oj tak

  Venom~Venom

  Niech składa dymisje ten Zygrzak. On się nadaje na burmistrza jak ja na zakonnice. Tragedia.

  Ty się na nic nie nadajesz.

 • bol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 16:22 ~bol

  Ale i tak nikt nie przebije Strzalkowski ego i innych dzieci z Zarządu na Woli. Cyrk. Pomiatanie pracownikiem i co na to Pani Prezydent. Zawiodła nas Pani

 • POlandia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 16:17 ~POlandia

  kariera Nikodema Dyzmy - kto tu głupszy -Zygrzak czy jego wyborcy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »