Informacje

10.01.2011 08:19 Kontrola w urzędzie dzielnicy

Burmistrz Bemowa dostał żółtą kartkę

SERWISY:

Chaos i brak jasnych kryteriów przy przyznawaniu mieszkań komunalnych zarzucają urzędowi Bemowa kontrolerzy ratusza – informuje „Gazeta Stołeczna". Chodzi o sprawę lokalu, który w ekspresowym tempie przyznano matce przyjaciółki i podwładnej burmistrza.

Kontrowersyjna sprawę przydziału mieszkania komunalnego na Bemowie „Gazeta Stołeczna" opisała dwa miesiące temu. Zarząd dzielnicy przyznał prawie 40-metrowy lokal przy ul. Kunickiego na Boernerowie matce Barbary Lewandowskiej, koordynatorki sekretariatu burmistrza Jarosława Dąbrowskiego, a prywatnie – jego przyjaciółki. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zarządziła kontrolę w bemowskim urzędzie. Jej wyniki potwierdzają nieprawidłowości przy przydziale lokali.

Lepsze mieszkanie bez kolejki

Matka urzędniczki czekała na mieszkanie zaledwie kilka miesięcy. Dostała je, chociaż znajdowała się dopiero na 87. miejscu komunalnej kolejki. Starając się o mieszkanie, kobieta twierdziła, że jest ofiarą przemocy domowej. Jak ustalili dziennikarze „GS", rzeczywiście zgłaszała przemoc w rodzinie, ale prokuratura nie znalazła na to dowodów i umorzyła sprawę.

Kontrolerzy stwierdzili też, że matka przyjaciółki burmistrza Dąbrowskiego kwalifikowała się do przydziału mieszkania socjalnego o niższych standardach niż komunalne. Tymczasem zarząd dzielnicy przyznał jej lokal komunalny wysokiej jakości.

"Można popełnić błąd"

Wyniki kontroli pokazują, że w urzędzie Bemowa nie istniały jasne i przejrzyste zasady, na podstawie których rozdawano mieszkania w dzielnicy.

Władze Warszawy bronią burmistrza. – W sporcie i w polityce można popełnić błąd. Za tę sprawę Jarosław Dąbrowski dostaje żółtą kartkę. Mam nadzieję, ze skończy się na pierwszym ostrzeżeniu i nie trzeba będzie wręczać mu czerwonej – tłumaczy w „Gazecie Stołecznej" Tomasz Andryszczyk, rzecznik prezydent miasta.

Dystans zachowują również władze warszawskiej Platformy, która po ostatnich wyborach samorządowych dała Dąbrowskiemu rekomendację do rządzenia dzielnicą. – Ten raport pokazuje poważne uchybienia, ale na szczęście nie mówi o złamaniu prawa – komentuje szefowa stołecznej PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jednak władze partii zapowiedziały, że cofną rekomendację, jeśli wyniki kontroli będą dla burmistrza niekorzystne.

js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bystrzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 08:06 ~bystrzak

  Po pierwsze - pod decyzja widnieje podpis burmistrza D.

  Po drugie - nikt ogarnięty nie uwierzy, że nie znał nazwiska matki swojej bliskiej przyjaciółki, z któa przyjaźni się bardzo ;) blisko już kilka lat.

  Po trzecie i najważniejsze - dlaczego ileś osób (wspomniana komisja) miałoby robić uprzejmość matce przyjaciółki burmistrza, ukrywając to przed burmistrzem?
  Jakiś dziwny ten bieg zdarzeń :DDD

  Twoje tłumaczenie to jakiś kosmos dla przeciętnie inteligentnego człowieka.

 • z Chrzanowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 13:41 ~z Chrzanowa

  Helo ... Śledzę tę sprawę którą GW na zamówienie przed wyborami zaczęła.
  Primo to nie burmistrz a członkowie odpowiedniej komisji uchwalili przekazanie mieszkania. A członkowie tej komisji są przedstawicielami wszystkich Komitetów wyborczych ... Wszyscy byli za, a Burmistrz nie głosuje ...
  secundo Burmistrz po otrzymaniu informacji o takim stanie rzeczy wysłał na urlop bezpłatny córkę tej kobiety, a kierownika danego działu zawiesił ...
  Tertio Zgłosił się do ratusza z prośbą aby ratusz przeprowadził kontrolę w Urzędzie Dzielnicy Bemowo ...
  Quarto
  Zostały wykryte uchybienia, osoby odpowiedzialne za to zostały usunięte, a burmistrz dostał ostrzeżenie - jako osoba odpowiedzialna za urząd nie wymigał się od odpowiedzialności i osoby które zawiniły poniosły odpowiedzialność...
  Ludzie zanim dacie wiarę artykułom które się ukazują a co gorsza poświęcicie czas na napisanie komentarza, zróbcie to co ja ... Poszukajcie faktów jakie temu towarzyszą ... Artykuły nie są rzetelne, i ich autorom nie chce się szukać.
  A kto później będzie to odkręcał, nikt ... a już kamieniujecie Burmistrza który uzyskał rekordowe poparcie w wyborach samorządowych.

 • Helena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 17:36 ~Helena

  Myślę, że to nie my mieszkańcy Bemowa wybraliśmy takiego "burmistrza" tylko Pani prezydent Gronkiewicz - Waltz, jeśli po takich zaniedbaniach z jego strony nadal ma pełnić obowiązki "burmistrza". To nie były wybory mieszkańców tylko wybór jednej osoby.

 • dryft

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 18:10 ~dryft

  Sami go wybraliscie, wiec o co chodzi i to drugi raz. Pamietacie jego haslo sprzed roku: " Nic nie zrobilem dla Bemowa, ale swietnie sie tu czuje" :)
  Polacy to masochisci.

 • zoliborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 17:11 ~zoliborzanka

  Proponuję taką kontrolę na Żoliborzu, zwłaszcza po działaniach z 2009r kiedy to odbywał się remont Przedszkola nr 96 przy ul. Wyspiańskiego 5. Jak potraktowano 3 rodziny mieszkające w lokalach nad ww przedszkolem.

 • Adrian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 17:05 ~Adrian

  Pani Julio, prawie całkowicie się zgadzam z tą wypowiedzią... z tym, że np jeżeli chodzi o remont ulic Synów Pułku i Borowej Góry, żeby do niego doszło, potrzebna jest też zgoda spółdzielni. A ja wszyscy w okolicy wiedzą, SM Jelonki jest najgorszą w okolicy... nie dość że płacimy horrendalne sumy za czynsz, to jeszcze nie potrafią zrobić nic, żeby żyło się przyjemniej na terenie spółdzielni. Nawet głupim traktorkiem nie mogą się przejechać po ulicy, żeby ją odśnieżyć gdy spadł śnieg, mimo iż taki traktorek (z pługiem) posiadają...
  Jest ciemno to fakt - często na odcinku Powstańców Śląskich od Człuchowskiej do Synów Pułku nie świecą się latarnie. Czemu? Tego nie wiem, więc nie będę wysuwał żadnych wniosków.
  Park... zaniedbane miejsce, ale ważne że nie ma tam bloku. I z tego się cieszmy :) A z pijakami nie przesadzajmy :)
  Wracając do dróg to co się teraz dzieje na Synów Pułku np to jest istny koszmar. Dziura na dziurze. Najgorsze jest to że nawet ciężko je ominąć jadąc 10km/h a dodatkowo są one strasznie głębokie. Mam nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy tak wspaniale łatali dziury, że musieli to robić potem jeszcze trzykrotnie!
  Mam nadzieję, że w te wakacje odbędzie się generalny remont tej ulicy...

 • Jula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 16:21 ~Jula

  Mieszkam na Bemowie od urodzenia. Niedawno przeprowadziłam się na Stare Jelonki. I niestety z przykrością muszę stwierdzić, że są to slumsy tej dzielnicy. Burmistrz NIC nie robi, by rejon ulic Synów Pułku, Czułchowska, Borowej Góry wyglądał choć trochę lepiej. Jego działalność kończy się na okolicach ratusza i nowego Bemowa... Stan ulic, oświetlenie, bezpieczeństwo, przyjazne i rodzinne miejsce... to na pewno nie są okolice, w których przyszło mi mieszkać. Co sezon zaklejane w ulicy DZIURY, które mieszkańcy sami zasypują rozłupanym asfaltem (!), zaśmiecony, pełen pijaków park za oknem, nieoświetlone ulice to niestety standard w tej części Bemowa... Bardzo to jest przykre, że pomimo próśb mieszkańców tej części Bemowa burmistrz ma nas w nosie.

 • skafanderek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 15:09 ~skafanderek

  To nie jedyny przykład balansowania burmistrza między prawną poprawnością a uczciwością. Dla mnie skandalem jest wydawane przez niego pismo BEMOWO NEWS, które jest tubą propagandową burmistrza, za pieniądze podatników. A dzięki temu ratusz nie musi wspierać "nieprawomyślnej" prasy. Duże pieniądze, które idą na np. koncerty gwaiazd i gwiazdeczek. To przyciąga zwolenników. Z drugiej strony to nie jest zły burmistrz, przynajmniej w porównaniu z poprzednimi. Bemowo rzeczywiście w ciągu paru ostatnich lat rozwija się. Na pewno jednak mogłoby znacznie lepiej, gdyby wiele inicjatyw nie było tubą propagandową. Niestety też mogłoby znacznie gorzej... jak pokazały wcześniejsze władze. Dobrze, że błędy burmistrza są nagłaśniane, może uświadomi mu to, że nie wszystko wolno. Myślę zresztą, że on sobie nawet nie zdaje sprawy z tego, że część jego działań jest moralnie wątpliwych. Patrząc przede wszystkim przez pryzmat ich skuteczności.

 • PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 14:22 ~PL

  E tam, dobrze się dzieje! Na Targówku w garażach komunalnych same nowe zachodnie samochody i burmistrz znowu dostał stołek. Takie rządy PO, wszystko dla swoich a obywatelowi podnoszą podatki.

  W normalnym społeczeństwie w komunalnych mieszkaniach żyją ludzie którzy tego potrzebują w Polsce pod rządami wyższych standardów mieszkają koledzy PO.

 • e&b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 13:58 ~e&b

  wszedzie tak jest a Włochy to inaczej ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »