Informacje

19.08.2010 20:07 Warszawa przodem do Wisły

Bulwary wiślane dla "Dziadka Warszawskiego"

SERWISY:

Był varsavianistą, przewodnikiem, także radnym Warszawy. Teraz Bohdan Grzymała-Siedlecki ma szansę zostać patronem fragmentu bulwaru na lewym brzegu Wisły. To nie jedyna propozycja upamiętnienia znanych postaci - na liście stołecznych radnych jest między innymi radiowa Rodzina Matysiaków.

- Był złotoustym przewodnikiem, zajmował się wychowywaniem młodzieży, ale wydawał również książki - tak o Grzymale-Siedleckim mówi Elżbieta Wolffgram z powiślańskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Zasłynął audycjami radiowymi, w których informował o Warszawie słuchaczy w całej Polsce - dzięki temu był nazywany "Dziadkiem Warszawskim".

Między innymi za te zasługi TPW postanowiło Grzymałę-Siedleckiego upamiętnić. Najlepiej na fragmencie bulwaru wiślanego, pomiędzy mostami Poniatowskiego a Świętokrzyskim. Dlaczego akurat tam? Bo swoją twórczość poświęcił m.in. Krystynie Krahelskiej, która użyczyła twarz pomnikowi warszawskiej Syrenki. Ten znajduje się tuż obok mostu Świętokrzyskiego.

Bulwar dla rzeki?

Jednak droga do sukcesu nie jest taka prosta. Propozycję towarzystwa negatywnie zaopiniował bowiem... miejski zespół ekspertów. - "Nazwy bulwarów wiślanych powinny być związane z rzeką, tak jak część bulwaru otrzymała nazwę Flotylli Wiślanej" - stwierdzili.

Negatywnie wypowiedziała się też podkomisja ds. nazewnictwa, ale... tylko za pierwszym razem. - Wtedy głosem radnych Prawa i Sprawiedliwości wniosek został odrzucony stosunkiem głosów 3 do 2 - mówi Mariola Rabczon, przewodnicząca podkomisji z ramienia Platformy Obywatelskiej. Za to podczas ostatnich obrad podkomisji (odbyły się już po wydaniu opinii przez zespół ekspertów) proporcje się odwróciły: zwolenników było trzech, przeciwnik tylko jeden. - Nie negowano postaci Grzymały-Siedleckiego. Chodziło o lokalizację - zastrzega Rabczon.

Jak mówi przewodnicząca, podczas najbliższej sesji rady miasta (odbędzie się 26 sierpnia) wniosek ma zostać zaakceptowany.

Rodzina Matysiaków i inni

Do końca tego roku szansę na znalezienie swojego miejsca w Śródmieściu mają również inne postaci zaakceptowane przez podkomisję. Wśród nich jest jest cała Radiowa Rodzina Matysiaków.

- Ich imieniem miałby być nazwany skwer między ulicami Dobrą, Bednarską i Wybrzeżem Kościuszkowskim - tłumaczy Elżbieta Wolffgram. - Właśnie w jednym z bloków przy Dobrej rozgrywa się akcja słuchowiska radiowego "Matysiakowie" - dodaje.

Na Powiślu swoje miejsce znaleźć ma też Janina Porazińska, autorka popularnych kołysanek "Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga" czy "Dwie Dorotki". Poetka mieszkała między innymi przy ul. Solec 103. Jej imieniem ma być nazwany skwer pomiędzy ulicami Kruczkowskiego i Solec.

Znana w Japonii

Tekla Bądarzewska to kolejna postać, która ma być upamiętniona. Tyle że na Muranowie - na okrągłym podwórku budynku położonego między ulicami Andersa, Nowolipki, Zamenhofa i Anielewicza. Była Polską kompozytorką i pianistką, zasłynęła między innymi utworem "Modlitwa dziewicy" uznanym za pierwszy światowy przebój.

Jak się okazało, jej hity podbijały Japonię, a jeden z kraterów na Wenus został nazwany "Bądarzewska" właśnie na cześć Polki. W kraju jednak mało kto o niej pamięta. Bądarzewska. Mieszkała w pobliżu miejsca, gdzie dziś jest skwer, któremu ma patronować.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Marcin Radecki

    zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 12:43 ~Marcin Radecki

    Pamiętam doskonale gawędy Pana Bohdana Grzymały-Siedleckiego. Szczególnie utkwiła mi Jego opowieść dotycząca koncertów szopenowskich w Łazienkach. Wspominał, że pewnego razu wybrał się na koncert z radiomagnetofonem, by nagrać muzykę Szopena. Jakież było Jego zdziwienie, gdy zamiast muzyki nagrał śpiew ptaków. Wówczas odkrył źródło inspiracji polskiego kompozytora. Myślę, że Pan Bohdan nauczył mnie dostrzegać piękno Warszawy. To był wybitny Warszawiak.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »