Informacje

28.11.2013 07:45 Pomysł jest, miejsce jest, co z nadaniem nazwy?

Bulwar Niemena utknął w procedurach. Kto ma wysłać wniosek?

SERWISY:

Zarówno władze Żoliborza, jak przewodnicząca miejskiej komisji ds. nazewnictwa chcą, żeby na budowanym właśnie osiedlu Żoliborz Artystyczny powstał bulwar Czesława Niemena. Nie wiadomo jednak, czy pomysł zostanie zrealizowany, bo obie strony nie mogą się porozumieć odnośnie procedur.

Zapowiadało się, że sprawa bulwaru, a także innych nazw nowych żoliborskich ulic, szybko zostanie doprowadzona do szczęśliwego finału.

- Kiedy razem siedzieliśmy na prywatnym spotkaniu, pani Ania [Nehrebecka, przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa - przyp. red.] ubolewała, że nazwy w Warszawie są przypadkowe, że jej się marzy, żeby były obszary spójne w swoim nazewnictwie. Chodziło nie tylko o ulice, ale właśnie o nazwy skwerów, kolonii, deptaków. Ja powiedziałem, że to jest też moim marzeniem - mówi tvnwarszawa.pl Witold Sielewicz, wiceburmistrz Żoliborza.

Artystyczni patroni ulic

Pomysł władz Żoliborza polegał na stworzeniu w dzielnicy bulwaru Niemena, a także ulic Kaliny Jędrusik, Zbigniewa Zapasiewicza i innych artystów. Na osiedlu pojawiłyby się też murale zawiązane z różnymi twórcami.

Sielewicz postanowił zainteresować pomysłem jednego z deweloperów budujących w dzielnicy.

- Powiedziałem: pójdźmy i porozmawiajmy. Nie ukrywam, że byli bardzo zaskoczeni, ale od razu "kupili" nasz pomysł - dodaje wiceburmistrz.

Dzielnica czeka na dokument z komisji...

Deweloper budujący osiedle wystąpił wiosną do komisji ds. nazewnictwa przy Radzie Warszawy z propozycją. Na odpowiedź się nie doczekał.

- Z tego co wiem, już w kwietniu DOM Development złożył tę propozycję do komisji ds. nazewnictwa. Wiem, że są określone procedury, że komisja musi wyrazić swoje opinie. Jeśli będą pozytywne, będą musieli wystąpić o opinię do Rady Żoliborza. Na podstawie tych materiałów Rada Warszawy podejmie decyzję. Wciąż czekamy, aż te materiały spłyną do dzielnicy Żoliborz – tłumaczy wiceburmistrz.

... a komisja na wniosek z dzielnicy

Ale zdaniem Nehrebeckiej, kolejność procedur wygląda inaczej i to urząd dzielnicy, a nie tylko deweloper, powinien wystąpić do komisji z wnioskiem o zatwierdzenie nazw.

- Wniosek był już opiniowany przez zespół nazewnictwa przy biurze kultury [w stołecznym ratuszu - red.]. Teraz czekamy na odpowiedni wniosek Urzędu Dzielnicy Żoliborz w tej sprawie. Kiedy to nastąpi, projekt trafi do komisji ds. nazewnictwa, a następnie na Radę Warszawy, która podejmie ostateczną decyzję – wyjaśnia Anna Nehrebecka, przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa.

Wiceburmistrz Żoliborza przekonuje jednak, że urząd dzielnicy nie może złożyć takiego wniosku, bo deweloper złożył swój wniosek do komisji nazewnictwa, a nie do Żoliborza.

- Jak my mamy wysłać wniosek, skoro pismo do nas nie trafiło? Nie możemy popierać czegoś, czego nikt nie wysłał – zwraca uwagę Sielewicz.

Przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa obstaje przy swoim.

- Wiceburmistrz Sielewicz miał, w porozumieniu z burmistrzem Buglą, zgłosić poparty oficjalnie przez obu panów wniosek – twierdzi Nehrebecka.

W MIEŚCIE JEST TEŻ POMYSŁ NA INNE UPAMIĘTNIENIE NIEMENA. JUŻ WKRÓTCE ZE STOŁECZNEGO RATUSZA MA ROZBRZMIEWAĆ  "SEN O WARSZAWIE" - CZYTAJ WIĘCEJ.

ij/b//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • takie_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 16:55 ~takie_tam

  architekt~architekt

  Trochę to znak naszych czasów, że deweloper może sobie kreować rzeczywistość nazywając obskurną część przemysłowej Woli Żoliborzem i to Artystycznym.


  podziały administracyjne nijak się mają do genius loci. żoliborz to co prawda jedna z młodszych dzielnic "starej" warszawy, ale relatywnie mało zniszczona przez wojnę. stąd sporo budynków pamięta czasy przedwojenne. żoliborz to 1) metryka, 2) niska zabudowa, 3) zieleń, 4) mieszkańcy (nazwy "oficerski", "urzędniczy" czy "dziennikarski" nie są dodane dla jaj, tak jak obecnie "artystyczny" czy "zielony"). te nowe blokowiska nic "żoliborskiego" w sobie nie mają (no, może zieleń będzie). mogłyby powstać wszędzie i udawać wszystko, kwestia inwencji. fajnie, że coś się tam buduje, bo te tereny - mimo dobrej (centralnej) lokalizacji - były nijako poza miastem. śmieszna jest jednak ta maskarada…

 • rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 15:02 ~rudy

  test2013~test2013

  ul. Powązkowska 7 i Żoliborz Przemysłowy ! Artyści nie mieszlali tam.

  mieszkają blisko na Powązkach!

 • Klasyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 14:16 ~Klasyka

  ewa~ewa

  pani Neherbecko - wlasnie wyrzucono na bruk moją znajomą z 7 letnim dzieckiem, bo podniesiono jej czynsz o 300% i od paru miesiecy nie jest w stanie płącic, - placi tylko ten poprzedni. Gmina wydała nakaz eksmisji i w tę piękną zimowa pogode stoją pod domem. Moze tym sie pani zajmie, a nie bierze kupę kasy, ktora i tak pani ma po mezu i zajmuje sie bzdurami. Wstyd, taka osoba. No, ale z kim sie przestaje, takim sie staje.

  Pani Ania jest od nazewnictwa, a nie od eksmisji. Proponuję, żeby miejsce, gdzie stoi Pani znajoma, nazwać Skwerem Miłosierdzia Gminy. Będzie aktualnie, a jednocześnie nawiąże się do literatury. Czyli coś z dziedziny pani N.

 • Most Północny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 14:10 ~Most Północny

  Pani Ania znowu ma jakieś pomysły ? Może niech je realizuje u siebie w Bytomiu, a nam, warszawiakom, da spokój ?

 • mir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 12:55 ~mir

  ~jasio
  Niezła beka, osiedle Zoliborz Artystyczny leży administracyjnie na Woli, a tu włdze Zoliborza coś smędzą lol

  Mapa miasta się kłania. Granica między Żoliborzem i Wolą są tory kolejowe.Ten teren to Żoliborz przemysłowy,a teraz będzie np.mieszkaniowy.
  link:http://goo.gl/maps/lcQEF

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 11:18 ~architekt

  Trochę to znak naszych czasów, że deweloper może sobie kreować rzeczywistość nazywając obskurną część przemysłowej Woli Żoliborzem i to Artystycznym.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 11:05 ~ewa

  pani Neherbecko - wlasnie wyrzucono na bruk moją znajomą z 7 letnim dzieckiem, bo podniesiono jej czynsz o 300% i od paru miesiecy nie jest w stanie płącic, - placi tylko ten poprzedni. Gmina wydała nakaz eksmisji i w tę piękną zimowa pogode stoją pod domem. Moze tym sie pani zajmie, a nie bierze kupę kasy, ktora i tak pani ma po mezu i zajmuje sie bzdurami. Wstyd, taka osoba. No, ale z kim sie przestaje, takim sie staje.

 • test2013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 10:59 ~test2013

  ul. Powązkowska 7 i Żoliborz Przemysłowy ! Artyści nie mieszlali tam.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 10:06 ~gosc

  Odnośnie umiejscowienia administracyjnego przyjęło się, że teren pomiędzy torami do trasy AK stanowi element MSI Sady żoliborskie i administracyjnie (tak jak było to w przeszłości) stanowi część Żoliborza

 • Burak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 10:00 ~Burak

  Zaraz wdowa wystąpi o 5mln za prawa i sprawa się rypnie. A z drugiej strony- toż to od zawsze Żoliborz przemysłowy tak jak Rondo Babka. Ale chyba nie honor mieszkać pod taką nazwą. U nas zawsze trzeba coś "upiększać" na siłę, nie może nic być plebejsko. Taka Warsiawa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »