Informacje

18.09.2018 17:45 przy szpitalu bródnowskim

"Budzik" zadzwoni także dla dorosłych. W stolicy powstanie nowa klinika

SERWISY:


W stolicy powstanie Klinika "Budzik" dla dorosłych. Będą w niej leczeni pacjenci po ciężkich urazach mózgu, którzy zapadli w śpiączkę. Placówka zostanie wybudowana na działce przylegającej do Szpitala Bródnowskiego - partnera medycznego tego przedsięwzięcia.

We wtorek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezes fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk podpisali list intencyjny w sprawie budowy kliniki. Do porozumienia przystąpił też Szpital Bródnowski. Jak wyjaśniał marszałek, to "placówka o najwyższych, wysokospecjalistycznych możliwościach, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie chorób mózgu" i dlatego stała się ona częścią tego projektu.

Działka, na której powstanie "Budzik", należy do samorządu województwa mazowieckiego, ale została użyczona na potrzeby Szpitala Bródnowskiego. Za budowę i wyposażenie kliniki będzie odpowiadała fundacja. Z kolei szpital ma zapewnić zaplecze diagnostyczne, laboratoryjne i rehabilitacyjne dla przyszłej placówki. Dodatkowo zatrudnieni w nim neurolodzy i neurochirurdzy będą współpracować z kliniką.

"Spektakularny sukces"

Marszałek Adam Struzik podkreślił na konferencji prasowej, że powstanie "Budzika" dla dorosłych to bardzo cenna inicjatywa. - W ciągu ostatnich lat, na początku bardzo idealistyczny projekt wybudzeń ze śpiączki u dzieci, odniósł spektakularny sukces. Teraz fundacja "Akogo?" proponuje, aby objąć tego typu opieką medyczną również dorosłych - powiedział Struzik.

Prezes fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk wyjaśniła, że dorosłych z ciężkimi urazami mózgu jest o wiele więcej niż dzieci z podobnymi schorzeniami. Przypomniała także, że podobna placówka działa od ponad roku przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim. W tym czasie tamtejsza Klinika "Budzik" dla dorosłych przyjęła około 20 pacjentów, z czego połowa wybudziła się.

- Po uruchomieniu kliniki wybudzeniowej w Olsztynie przekonaliśmy się, jak bardzo taka placówka jest potrzebna. Tam jest osiem miejsc, a podań o przyjęcie ponad 800 - powiedziała Błaszczyk.

Miejsce dla 15 pacjentów

Jej zdaniem medycyna światowa ma coraz więcej do zaproponowania ludziom po ciężkich uszkodzeniach mózgu. - Można dużo zrobić, jeśli zareagujemy w odpowiednim momencie na wszystkie choroby neurodegeneracyjne - podkreśliła. Zapowiedziała, że w warszawskiej klinice planowane jest przyjęcie 15 pacjentów.

Ewa Błaszczyk zaznaczyła, że planowany termin oddania kliniki do użytku nie jest jeszcze znany, ponieważ wszystko zależy od finansów. Dodała, że fundacja jest na etapie pozyskiwania sponsorów. - Czeka nas masa pracy i trzeba zebrać bardzo dużo pieniędzy - przyznała.

Jak zapewnił Struzik, przyszła klinika będzie też mogła liczyć na wsparcie samorządu i środki z funduszy europejskich.

49 wybudzonych osób

Z inicjatywy fundacji "Akogo?" od 2013 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka działa Klinika "Budzik", pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Ma 15 łóżek oraz pełną infrastrukturę niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej.

"Budzik" przyjmuje dzieci do 18. roku życia, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub sześć miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych. Dzieci mogą być leczone w klinice przez 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne trzy miesiące. Od uruchomienia kliniki udało się w niej wybudzić 49 pacjentów.

kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2018 19:31 ~WAW


  WAW~WAW

  jaki koszt wybudowania kliniki?plus wyposazenie?

  Michał800Michał800

  Zebrali od ludzi i jest. Na NFZ dajesz co miesiąc i co masz z tego?

  pytam sie poprostu zwyczajnie jaki koszt i tyle ... Płacę i w Razie W mi pomogą wiesz ilu ludzi codziennie z wypadków czy z zawalami trafia do szpitali ??? same zabiegi idą w dziesiatki mln zł

 • Michał800

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2018 09:50 Michał800

  WAW~WAW

  jaki koszt wybudowania kliniki?plus wyposazenie?


  Zebrali od ludzi i jest. Na NFZ dajesz co miesiąc i co masz z tego?

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2018 09:33 ~Ala

  Luzie to nie jest tak pięknie. Utrzymywać później warzywo? Płacić za leki tysiące złotych miesięcznie. Nie wszystkich na to stać i nie zdają sobie sprawy z tego.

 • zak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2018 07:23 ~zak

  Przyszłej klinice życzę z całego serca samych sukcesów.Oby jak najwięcej wybudzonych.

 • Fart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2018 23:50 ~Fart

  WAW~WAW

  jaki koszt wybudowania kliniki?plus wyposazenie?


  Chcesz wyłożyć? Bo jeśli nie, to nie powinno cię intresować. Ludzie są ważni. Każdy wybudzony to jak główna wygrana, i takich "trafionych" życzę jak najwięcej.

 • Tola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2018 21:56 ~Tola

  Super!

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2018 19:00 ~WAW

  jaki koszt wybudowania kliniki?plus wyposazenie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »