Informacje

20.02.2014 08:00

Budżet zadaniowy dla Mazowsza? "Marszałek nie ukryje wydatków"

SERWISY:

Ile pieniędzy na  remont drogi, szpital, czy kupno materiałów biurowych? Radni sejmiku mazowieckiego chcą, żeby każda złotówka z budżetu województwa była dokładnie  rozpisana na konkretne zadania.  Platforma Obywatelska przygotowała projekt uchwały wprowadzający budżet zadaniowy. – Daje on podatnikom większą kontrolę nad ich pieniędzmi, a także pozwala uniknąć niejasności  – przekonują pomysłodawcy.

Obecnie w budżecie Mazowsza wydatki są podzielone na działy i rozdziały. Na przykład gdy chcemy sprawdzić ile pieniędzy powędrowało na służbę zdrowia, w tabelce wydatki na ten cel są przewidziane w rozdziale 851. Nie ma rozpiski na co dokładnie zostaną wydane pieniądze – wiemy tylko, że na służbę zdrowia.

Radni Sejmiku Mazowsza chcą to zmienić. Wojciech Bartelski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej (na Mazowszu rządzi w koalicji z PSL) w sejmiku złożył projekt uchwały wprowadzający budżet zadaniowy.

Co to takiego? - Środki finansowe oprócz przypisania ich do konkretnych działów i rozdziałów, są także opisane jako konkretne zadania na przykład budowa drogi, remont szpitala czy koszty zakupu materiałów biurowych – powiedział w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Wojciech Bartelski.

Spór o kronikę

Co taka zmiana daje? Według Grzegorza Pietruczuka, radnego sejmiku (SLD) można w łatwiejszy sposób kontrolować wydawanie pieniędzy. – Marszałek nie ukryje żadnych wydatków. Wszystko musi być dokładnie rozpisane, są konkretne zadania – przekonuje radny sejmiku.

Jak dodaje, budżet zadaniowy umożliwi również radnym większą kontrolę. Pietruczuk i Bartelski zgodnie nawiązują do sytuacji z początku roku. Radni głosami PO, PiS i SLD zdecydowali, że "Kronika Mazowiecka" (pismo promujące województwo) będzie ukazywało się jedynie w wersji internetowej.

– Zaoszczędzone 600 tysięcy złotych przeznaczyliśmy na sport – mówi Pietruczuk. Tymczasem marszałek Adam Struzik – zgodnie z wolą radnych sport dofinansował, ale mimo wszystko – wbrew radnym znalazł również pieniądze na wydawanie Kroniki.

Budżet zadaniowy uniemożliwi takie ruchy. - Daje on podatnikom większą kontrolę nad ich pieniędzmi, a także pozwala uniknąć niejasności związanych z interpretacją uchwał budżetowych – przekonuje Bartelski.

Władze Mazowsza nie mówią nie

O opinię na temat propozycji radnych PO zapytaliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.

- Jesteśmy jak najbardziej za budżetami zadaniowymi, choć w przypadku skali działań samorządów województw, którym podlega średnio kilkadziesiąt instytucji to bardzo duże wyzwanie informatyczne. Być może dlatego nie stosują go pozostałe województwa w kraju. Oczywiście, nie wykluczamy, że w przyszłości uda nam się go wprowadzić – wyjaśnia Marta Milewska, rzeczniczka marszałka.

Jak dodaje rzeczniczka, na razie budżet zadaniowy jest wprowadzony w przypadku wydatków m.in. na kulturę czy dla jednostek organizacyjnych województwa.

Budżet zadaniowy stosuje się od kilku lat obowiązkowo przy układaniu budżetu państwa. Jest on również stosowany od 1994 roku w Krakowie czy od 2008 roku w Warszawie.

O budżecie Mazowsza mówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa:

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 10:18 ~Prażanin

  Oooo... widać burmistrza Pragi Południe :)

 • sołtys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 08:19 ~sołtys

  no nareszcie, dostawałem tube marszałka raz w miesiącu jeszcze listonosz dobrze nie włożył do skrzynki pocztowej już była w koszu na śmieci po co mi to?

  i jak tu obietnice wyborcze spełnić w roku wyborczym...

 • zrzutka na Radom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 20:13 ~zrzutka na Radom

  senave~senave

  Gdyby nasi włodarze doprowadzili wreszcie do zniesienia janosikowego, to nie byłoby problemu. Ile jeszcze Warszawa będzie się musiała zadłużać, bo pozostałe województwa nie odpuszczą łatwej kasy?


  Parlamentarzystka Wróbel uważa, że płacimy za mało i żąda wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Wtedy stolica dopiero sypnęłaby groszem, a i Unia się dorzuci. Radomowi, oczywiście, a Warszawa z budżetu UE nie zobaczy już ani złotówki.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 13:17 ~Mirek

  to może wreszcie znajdą się pieniądze na remont i modernizację DW801?!?!

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 13:09 ~lol

  dofinansowal kroniki bo moze ktos mial z tego dochod, niewiem po co ta cała rada i niby wybory jak marszlek robi co chce, to po co ta rada? żeby kase tylko brała skoro jej postulaty marszalek ma gdzies?

 • Skontrolowani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 10:30 ~Skontrolowani

  No to teraz biedny pan marszałek i jego świta będą musieli jeździć brudnymi samochodami i pić kawę z wyszczerbionych filiżanek.

 • senave

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 09:20 ~senave

  Gdyby nasi włodarze doprowadzili wreszcie do zniesienia janosikowego, to nie byłoby problemu. Ile jeszcze Warszawa będzie się musiała zadłużać, bo pozostałe województwa nie odpuszczą łatwej kasy?

 • OLD BOY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 08:53 ~OLD BOY

  JEŻELI MAZOWSZANIE PRZEZ TYLE LAT TOLERUJĄ STRUZIKA(Z PSL)TO NIECH NIE NARZEKAJĄ.DOBRZE IM TAK.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »