Informacje

09.12.2015 09:10 najwięcej na edukację i transport

Budżet Warszawy
mniejszy o pół miliarda

SERWISY:


W 2016 roku wydatki Warszawy wyniosą 14 mld 785 mln zł, to ponad pół miliarda mniej niż w tym roku. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na edukację (3 mld 294 mln zł) oraz komunikację (2 mld 734 mln zł). W czwartek projektem budżetu zajmą się stołeczni radni.

Planowane dochody budżetowe stolicy w 2016 r. mają wynieść 13 mld 369 mln zł i będą niższe o 582 mln zł, czyli o 4,2 proc. w stosunku do przewidywanego wykonania w 2015 r.

- Główne przyczyny niższego poziomu przyszłorocznych dochodów to m.in. mniejsze wpływy ze środków unijnych, wynikające z kończącej się perspektywy finansowej - informował stołeczny ratusz.

W środę zaopiniowaniem projektu ws. budżetu miasta na 2016 r. zajmie się Komisja Budżetu i Finansów Rady Warszawy. Projekt budżetu ma już pozytywne opinie innych komisji. W czwartek zajmie się nim Rada Warszawy.

Edukacja, transport, inwestycje

Bilans przewidywanych wydatków i dochodów oznacza deficyt na poziomie 1 mld 417 mln zł.

W projekcie budżetu największa kwota została przeznaczona na transport i komunikację - 4 mld 602 mln zł, w tym 2 mld 734 mln zł na zakup usług komunikacji publicznej.

Wydatki na edukację wyniosą 3 mld 294 mln zł, czyli o 133 mln zł więcej niż planowane wydatki w 2015 r. Wydatki w sferze finansów i innych rozliczeń to 1 mld 360 mln zł, w tym 792 mln zł na wypłatę tzw. janosikowego. Na finansowanie inwestycji miasto planuje przeznaczyć 2 mld 583 mln zł.

Wydatki budżetowe miasta dzielą się na wydatki bieżące, zaplanowane w 2016 r. w wysokości 12 mld 202 mln zł oraz na wydatki majątkowe planowane na 2 mld 583 mln zł. Po stronie bieżących wydatków transport i komunikacja to 3 mld 342 mln zł, edukacja - 2 mld 985 mln zł oraz finanse i różne rozliczenia - 1 mld 275 mln zł. Zestawienie wydatków majątkowych to: transport i komunikacja - 1 mld 261 mln zł, ochrona zdrowia i pomoc społeczna - 323 mln zł oraz edukacja 309 mln zł.

Pieniądze na Szpital Południowy

W ramach wydatków majątkowych inwestycje o charakterze ogólnomiejskim planowane są w kwocie 1 mld 967 mln zł, a dzielnicowe w kwocie 616 mln zł. Wydatki majątkowe stanowią 17,5 proc. planowanych wydatków budżetowych w 2016 r.

Największe wydatki inwestycyjne zaplanowane na 2016 r. to: modernizacja ciągu ulic Marsa - Żołnierska (odcinek od węzła Marsa do granicy miasta) – 265 mln 148 tys. zł; budowa Szpitala Południowego – 179 mln 993 tys. zł; budowa Trasy Świętokrzyskiej (od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Zabranieckiej) – 125 mln zł.

Podstawowym źródłem dochodu Warszawy jest podatek od osób fizycznych (PIT), wpływy z tego tytułu wyniosą w 2016 r. 4 mld 544 mln zł. Wpływy z PIT-u będą stanowić ponad 1/3 wszystkich dochodów. Dochody ze sprzedaży lokali i nieruchomości wyniosą ponad 518 mln zł.

Na koniec 2016 r. planowany poziom zadłużenia wyniesie 5 mld 677 mln zł, co oznacza, że będzie on niższy od planowanego na koniec tego roku o 181 mln zł. Wskaźnik relacji zadłużenia do dochodów ogółem wyniesie 42,46 proc.

Najwięcej "zarabia" Śródmieście

Podobnie jak w latach poprzednich, w ramach projektu budżetu Warszawy wyodrębniono 18 załączników dzielnicowych. Dzielnice według projektu będą miały na realizację zadań w przyszłym roku 5 mld 447 mln zł.

Dzielnica o najwyższych planowanych dochodach to Śródmieście (409 mln zł), zaś o najniższych - Wesoła (11 mln zł). Podobnie jest po stronie wydatków – najwięcej w 2016 r. wyda Śródmieście (593 mln zł), najmniej Wesoła (73 mln zł).

PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Blaine Mono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 23:45 ~Blaine Mono

  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Rozumiem, ze wg ciebie tramwaje są zbędne,jeżdzą wolniej od autobusów stojących w korkach ? Ograniczenie na Moscie Poniatowskiego jest od bardzo dawna,bo mieszkańcy skarżą sie na hałas.To nie wina Tramwajów Warszawskich,że w dniu imprez na Narodowym nie jeżdzą one tam po zakończeniu imprez,gdyż o tym decyduja włodarze tego miasta i ZTM. A może by tak w ogóle zlikwidowac tramwaje ? Co ty na to ?

  Według oficjalnych danych ZTM, średnia prędkość komunikacyjna stojących w korkach autobusów wynosi: 21 km/h dla linii zwykłych i 24,5 km/h dla linii przyspieszonych i 26 km/h dla linii ekspresowych. Średnia prędkość komunikacyjna tramwajów mających do dyspozycji wydzielone z jezdni torowisko wynosi „imponujące” 17,4 km/h. Z liczbami trudno dyskutować. Warszawskie tramwaje rzeczywiście są znacznie wolniejsze, nawet od stojących w korkach autobusów.

  Ograniczenie na Moście Poniatowskiego funkcjonuje od czasu wykonanej za ciężkie pieniądze modernizacji trasy w Al. Jerozolimskich. W wyniku tej inwestycji czas przejazdu tramwajem z Ochoty na Pragę wydłużył się po 20%, a na samym moście pojawiło się ograniczenie prędkości do 20 km/h (wcześniej obowiązywało 30 km/h).

  Tramwaje, jako środek transportu do obsługi imprez masowych, skompromitowały się podczas koncertu Madonny na bemowskim lotnisku. Stało się jasne, że tramwaje nie są w stanie sprawnie obsłużyć tak dużej liczby pasażerów w tak krótkim czasie.

  Myślę, że likwidacja tramwajów powinna być brana pod uwagę jako opcja. Wszystko powinno jednak zależeć od obiektywnej oceny zysków i kosztów. Od lat jesteśmy karmieni bajkami o szybkich, cichych i tanich tramwajach. Ale obiektywne dane pokazują, że po dziesięciu latach miliardowych inwestycji, tramwaje nie są ani szybkie, ani ciche, ani tanie. Czy jest więc sens dalej topić w nie publiczne pieniądze?

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 22:13 WARSZAWA…

  Blaine Mono~Blaine Mono

  I bardzo dobrze! Może nareszcie przykręcą kurek z pieniędzmi tramwajarzom i skończy się wyrzucanie pieniędzy w błoto. Chętnie zaprosiłbym unijnych urzędników na wycieczkę, żeby zobaczyli na co poszły europejskie dotacje.

  Po dziesięciu latach nieustannego pompowania unijnych pieniędzy, tramwaje są najwolniejszym środkiem transportu w mieście (wg oficjalnych danych stołecznego ratusza). Są też najdroższe w eksploatacji (cena za jeden wozokilometr w tramwajach /13,98zł/ przewyższa nawet cenę jednego wozokilometra w metrze /11,81zł/!).

  Żadna z dofinansowanych przez Unię Europejską modernizacji nie zakończyła się sukcesem. Tramwaje nie jeżdżą ani szybciej, ani ciszej. Wręcz przeciwnie, na Moście Poniatowskiego i na pętli Piaski trzeba było jeszcze bardziej zaostrzyć ograniczenia prędkości, odpowiednio do 20 i 10 km/h. Wbrew szumnym zapowiedziom, realny czas przejazdu tramwajem nieustannie się wydłuża. A po wydaniu ponad trzystu milionów złotych na modernizację trasy tramwajowej przy Stadionie Narodowym (wraz z rozbudową specjalnej pętli), okazało się, że tramwaje nie sprawdzają się przy obsłudze imprez masowych i zamiast rozwozić uczestników, tramwaje kierowane są na objazdy z dala od stadionu i specjalnie w tym celu zmodernizowanego odcinka! Itd., itp.

  Po prostu świetnie wydane publiczne pieniądze :/

  Rozumiem, ze wg ciebie tramwaje są zbędne,jeżdzą wolniej od autobusów stojących w korkach ? Ograniczenie na Moscie Poniatowskiego jest od bardzo dawna,bo mieszkańcy skarżą sie na hałas.To nie wina Tramwajów Warszawskich,że w dniu imprez na Narodowym nie jeżdzą one tam po zakończeniu imprez,gdyż o tym decyduja włodarze tego miasta i ZTM. A może by tak w ogóle zlikwidowac tramwaje ? Co ty na to ?

 • Gustaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 19:59 ~Gustaw

  Może obetną budżet Puchalskiemu. Dopomoż nam Panie!

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 18:40 ~obserwator

  Jeszcze kilka miesięcy obecnego rządu i zobaczymy kasę z UE jak świnia niebo

 • kopdar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 18:19 ~kopdar

  rownuez dla tego pomysły ze strefą na Saskiej.bierze wszystko- na siebie. Wsiebie. Za pieniądzxe podatników.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 17:19 ~Edek

  jaki~jaki

  Mniejszy budżet w 2016 ? Czy ktoś obliczył ile przynosił rocznie dochód z FOTORADARÓW ????

  Od stycznia nieroby tracą fuchę przy fotopstrykach i pewno stąd niższy dochód :D

 • jaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 15:16 ~jaki

  Mniejszy budżet w 2016 ? Czy ktoś obliczył ile przynosił rocznie dochód z FOTORADARÓW ????

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 15:12 ~Edek

  h872ru~h872ru

  Kiedy w końcu powstanie most Krasińskiego!!?! Miasto musi się rozwijać!

  ROZWIJAĆ, jak słusznie zauważasz, a budowanie kolejnych blokowisk czy biurowców i likwidacja przemysłu (o ile jeszcze coś zostało do likwidacji) to nie jest rozwój, to jest cofanie się w rozwoju.
  Hanusi przyśniło się coś i postanowiła zamienić Warszawę w wielki lemingogród, niestety tak się nie da, duże miasto nie może mieć tylko biurowców i blokowisk, muszą być też rejony przemysłowe czy miejsce na małe zakłady usługowo-wytwórcze. Dodatkowo ten układ musi być przemyślany, aby nie trzeba było jeździć z 1-ego końca miasta na 2-gi.

  Niestety haneczka nie ogarnia takich prostych spraw lub po prostu nie pasuje to do jej snu.

 • WTF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 13:06 ~WTF

  h872ru~h872ru

  Kiedy w końcu powstanie most Krasińskiego!!?! Miasto musi się rozwijać!


  I według Ciebie most Krasińskiego jest tu kluczowy, tak? Nie most południowy, nie domknięcie pierścienia obwodnic, nie rozbudowa II linii metra, ale właśnie most Krasińskiego.

 • Żoliborzanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 12:35 ~Żoliborzanin

  I bardzo dobrze,budowa mostu Krasińskiego wypadnie z planów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »