Informacje

16.01.2016 11:31 MINĄŁ TERMIN ZGŁASZANIA

Budżet partycypacyjny 2016
z rekordem: ponad 2600 projektów

SERWISY:


III edycja budżetu obywatelskiego pobiła już pierwszy rekord. Zgłoszono do niej około 2600 projektów. Termin minął w piątek o północy, a pomysły będą realizowane w 2017 roku. Do podziału jest 58 milionów złotych.

Swoje pomysły można było zgłaszać do piątku, na stronie internetowej i w formie papierowej w urzędach dzielnic. To dlatego dokładna liczna nie jest jeszcze znana.

- Na stronie możemy przejrzeć teraz 2 176 projektów. Wiemy jednak o kolejnych - około 450 - projektach "papierowych", których nie ma jeszcze na stronie- poinformowali urzędnicy na stronie poświęconej budżetowi.

W I edycji było ich około 2200, a w II - 2333. Już teraz wiadomo więc, że najnowsza edycja będzie rekordowa.

Czas na dyskusje

Kolejnym etapem będą dyskusje nad zgłoszonymi projektami. Każdy będzie można skomentować w internecie, będą też organizowane spotkania dyskusyjne z urzędnikami i autorami.

Projektodawcy mogą je modyfikować do 13 marca br.

Budżet partycypacyjny (obywatelski) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 58 mln zł.

Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

Ważne zmiany

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich. Składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, bo już w połowie listopada ubiegłego roku. Jeden projekt mógł mieć aż trzech autorów. I wreszcie w tej edycji nie będzie preselekcji - wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację, trafią pod głosowanie.

Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej - jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. To właśnie na proces weryfikacji skarżyli się autorzy odrzuconych projektów w II edycji budżetu, zarzucali miastu również brak komunikacji.

W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie również rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji.

W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty.

BUDŻET OBYWATELSKI WZBUDZAŁ CZĘSTO DUŻE EMOCJE:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Viktoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 17:00 ~Viktoria

  Miejsc parkingowych nigdy za wiele, szczególnie w większych miastach. W mojej Sułoszowej w zespole szkół został wybudowany kompleks sportowy, przymierzył się do tego progresssport. Na pewno obiekty sportowe są jak najbardziej na tak.

 • swszedzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 10:16 ~swszedzie

  Jest jakieś robienie miejsc parkingowych czy same leżaczki rowerki i inne zabawki dla hipsterstwa!?

 • bytg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 13:16 ~bytg

  Projekt"ZŁOTE JAJO" wymiata!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »