Informacje

07.01.2015 08:54 W tym roku do wydania ponad 50 mln

Budżet obywatelski po raz drugi.
Zaczynają na Białołęce

SERWISY:

We wszystkich dzielnicach Warszawy odbędą się spotkania z mieszkańcami, w sprawie projektów do budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Mają pomóc w ustaleniu priorytetów dla poszczególnych dzielnic. Pierwsze w środę na Białołęce.

Spotkania w dzielnicach potrwają do 16 stycznia.

- Będzie można wymienić opinie i porozmawiać z przedstawicielami władz dzielnic o działaniach aktualnie podejmowanych przez miasto. Spotkania mają służyć refleksji nad tym, w jakich obszarach są największe potrzeby na działania i jak pomysły mieszkańców na projekty do budżetu będą mogłyby je realizować - informuje stołeczny ratusz.

Mieszkańcy będą mogli też porozmawiać o miejskich planach inwestycyjnych w dzielnicach.

Początek na Białołęce

Pierwsze spotkanie zaplanowano już w środę o godzinie 17 w urzędzie dzielnicy Białołęka. Dedykowane jest mieszkańcom Tarchomina, Nowodworów i Piekiełka. W czwartek urzędnicy będą rozmawiać z mieszkańcami Ochoty (zespół szkół im. St. Wysockiego, dawna „Kolejówka”, przy Szczęśliwickiej 56 o godzinie 18).

Kolejne spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu. W poniedziałek 12 stycznia znów na Białołęce – o godzinie 18 w sali gimnastycznej gimnazjum nr 124 dla mieszkańców Choszczówki, Dąbrówki Szlacheckiej, Henrykowa, Szamocin i Białołęki Dworskiej.

13 stycznia spotkania zaplanowano dla Górnego Mokotowa, pozostałej części Białołęki, Rembertowa i Wawra.

W kolejną środę urzędnicy spotkają się z mieszkańcami Dolnego Mokotowa, Pragi-Północ, Targówka, Wesołej, Wilanowa, Żoliborza. Dzień później spotkania w sprawie budżetu odbędą się na Bemowie, Bielanach, Pradze-Południe, Ursynowie, Woli oraz w Śródmieściu i we Włochach.

Ostatnie zaplanowane spotkanie odbędzie się w piątek w Ursusie.

>>>Pełna lista terminów i miejsc spotkań dostępna tutaj<<<

Ponad 50 mln do wydania

Pula przeznaczona na projekty związane z budżetem obywatelskim została zwiększona przez ratusz prawie dwukrotnie. Rok temu do podziału było ponad 26 milionów złotych, w tym już ponad 51 mln.

Od 17 stycznia do 17 lutego mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty. Mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej czy zieleni miejskiej.

Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd. W marcu o zgłoszonych projektach będzie można rozmawiać na specjalnych spotkaniach oraz na forum internetowym.

Dwustopniowa weryfikacja

Zmianą w stosunku do poprzedniej edycji będzie dwustopniowa weryfikacja. W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Każdy będzie miał możliwość poprawienia projektu. Zanim odbędzie się weryfikacja szczegółowa, projekty zostaną przedstawione mieszkańcom. Na podstawie dyskusji projektodawca będzie mógł udoskonalić swój pomysł, zanim zostanie on poddany weryfikacji szczegółowej.

Do tego etapu zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru, wybranych przez samych projektodawców.

W odróżnieniu od ubiegłej edycji, braki stwierdzone podczas weryfikacji szczegółowej nie będą stanowiły podstawy do odrzucenia projektu. Będą natomiast mogły zostać usunięte przez urzędnika, w uzgodnieniu z projektodawcą.

Głosowanie internetowe nad projektami odbędzie się w czerwcu.

Druga edycja

Budżet partycypacyjny będzie realizowany w Warszawie po raz drugi. W zeszłym roku mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu ponad 26,2 mln zł, co stanowi ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. Warszawiacy zgłosili łącznie ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336. W głosowaniu wzięło udział prawie 167 tys. Mieszkańców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 12:09 ~Pablo

  Głębocka - Trasa Olszynki Grochowskiej, cztery pasy, po 2 w każdym kierunku przez Os Derby. ten odcinek odkorkuje cześć mocno zatłoczonej Głębocką, która będzie się korkować po ukończeniu mostu Grota i zwiększającej się liczbie mieszkańców.

 • Luiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 08:06 ~Luiz

  autobus i chodnik wzdłuż Zdziarskiej do osiedlu Olesin.Brak pobocza a dzieci do pnajbliższego przystanku mają 800m albo i więcej!

 • jama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 15:21 ~jama

  Moze jest potrzebny w dwoch miejscach? To, że jest potrzebny na Ursynowie nie wyklucza potrzeb Bialoleki. Hellollll

 • Walczacy z absurdami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 15:16 ~Walczacy z…

  BIAŁOLEKA: Parkingi obok PKP Choszczowka i PKP Pludy. Kolej wybudowala z opoznieniem wiadukty nad torami, ale miejsc parkingowych brak, bo poza torami teren miasta, a nie PKP. Absurd. Teraz ludzie staja na ulicy albo po kolana w blocie. Park & Gumofilce

 • Rene

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2015 09:01 ~Rene

  Potrzeble to jest oswietlenie Magicznej jak dzieci ida doszkoly

 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 17:59 ~Żwirek

  Na Białołęce to potrzebna jest droga, która się nazywa Trasa Olszynki grochowskiej, ale odcinek od wysokości Tras Toruńskiej przez całą Białołękę na północ do drogi 631 lecącej z Marek na Zegrze, aby wyprowadzić ruch samochodowy z Warszawy na Białołękę i dalej na północ, albo poszerzyć ulicę Płochocińską.
  2) Przedłużyć Trasę Mostu Północnego do Białołęki, chociaż do ulicy Ździarskiej jak to jest w Planach.

 • mokot uff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 17:28 ~mokot uff

  a te konsultacje dla Mokotowa specjalnie tak na odwyrtkę? Ci ze Starego sobie Dolny odwiedzą i vice versa?

 • Szpital

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 14:22 ~Szpital

  evevev~evevev

  Na Bialołece jest potrzebne na już: Pogotowie Ratunkowe i szpital!!! Ludzie umieraja jadac w karetce przez korki na Brodno, albo na prage!!!

  Szpitala się nowym warszawiakom zachciewa? Pomyślcie o Ursynowie, który jest o dobre 30 lat starszy od Białołęki, a dotąd nie dorobił się szpitala, bo Hanna nas nie lubiła. To, że ludzie umierają to nie żaden argument.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 13:47 ~asd

  ~evevev - 2 karetki stacjonują na ul. Dorodnej. Ale to i tak nie jest kwestia budżetu obywatelskiego.

 • evevev

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 13:25 ~evevev

  Na Bialołece jest potrzebne na już: Pogotowie Ratunkowe i szpital!!! Ludzie umieraja jadac w karetce przez korki na Brodno, albo na prage!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »