Informacje

15.12.2011 23:40 rada warszawy przyjęła budżet na 2012 rok

Budżet na trudne czasy

SERWISY:

- Czasy są trudne, ale Warszawa może być spokojna - zapewniła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz prezentując przyszłoroczny budżet miasta i poprosiła radnych o poparcie planu wydatków na 2012 rok. Większość jej posłuchała: za budżetem głosowało 31, przeciw 16, wstrzymało się 7 osób.

Szczegóły dokumentu przedstawił radnym skarbnik miasta Mirosław Czekaj , jego informacje uzupełniła szefowa komisji budżetu, która podzieliła się dobrą wiadomością dotyczącą pieniędzy na wydatki dzielnicowe.

- Środki dla dzielnic zostały zwiększone o ponad 100 mln zł - poinformowała. Pieniądze te będą głównie rozdysponowane na wydatki bieżące, na edukację: i tak Mokotów , Wola, Praga Płd i Żoliborz dostały po 15 mln zł, 20 mln - Praga Północ, a Wilanów - 4 mln. Znalazły się również pieniądze - 70 mln. zł - na budowę systemu roweru miejskiego, modernizację stadionu Drukarz, remont Wołoskiej i szpitala na Solcu.

PiS na "nie"

Plan miejskich wydatków skrytykowało Prawo i Sprawiedliwość. - Z pozoru ten budżet nie wygląda najgorzej, dochody rosną, deficyt maleje - wyliczał przewodniczący klubu PiS Maciej Wąsik i na tym jego pochwały się skończyły, a zaczęła część pod hasłem "niewygodne pytania". - Proszę mi odpowiedzieć ile szkół planuje pani prezydent zamknąć w przyszłym roku? Kiedy Warszawa przestanie płacić janosikowe? Przecież poseł Vincent Rostowski jest ze stolicy, niech spłaci dług wyborczy - apelował.

Spore wątpliwości opozycji wzbudziły wydatki na promocję Warszawy podczas Euro. - Wydamy na promocję 40 mln zł, natomiast na bezpieczeństwo podczas turnieju Warszawa wyda 1 mln zł. Odnoszę wrażenie, że powinna się pani prezydent pochylić nad strażą miejską i wydać dodatkowe pieniądze na patrole, po to żeby kibice wyjeżdżali nie tylko z maskotką w ręku, ale żeby jeszcze mieli swój portfel - podsumował swoje wystąpienie Wąsik, wzbudzając ogólną wesołość na sali.

Kłótnia o matematykę

Do krytyków budżetu dołączył radny Maciej Maciejowski(PiS), zaniepokoiło go, że jedną z ważniejszych inwestycji na Pradze Północ jest budowa muzeum. - To jest budżet pod hasłem: nie takie rzeczy żeśmy ze szwagrem robili - mówił Maciejowski. - Jeżeli najważniejszą rzeczą jaką chce pani zrobić dla Pragi jest muzeum, to powiem pani, że z całej dzielnicy pani zrobiła muzeum. Praga to nie jest żywy skansen , to jest miejsce gdzie ludzie chcą normalnie żyć - mówił. Maciejowski zaniepokoił się również płacami w ZGN-ach. - Według moich informacji średnia płaca wynosi 6 tys zł- dziwił się radny.

- Płaca w tych urzędach to niewiele ponad 3 tys brutto, nie umie pan mnożyć, dzielić, niczego pan nie umie - podsumowała wystąpienie radnego Hanna Gronkiewicz-Waltz.

SLD niezachwycone

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej budżetem przyszłorocznym zachwyceni nie byli, ale obyło się bez frontalnych ataków. Skrytykowali wydatki na promocje, oraz za małe środki na edukację. - Wolelibyśmy aby zamiast wątpliwej jakości spotów, miasto w ramach promowania się wydało pieniądze na organizowanie imprez sportowych - mówił radny Adam Cieciura (SLD).

Seria pytań opozycji zakończyła się w czwartek, krótko przed północą. Budżet przyjęto głosami  Platformy Obywatelskiej , SLD wstrzymało się od głosu, a PiS był  przeciw.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE NA 2012 ROK

ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 23:42 ~Kosa

  http://warszawskipis.pl/pl/entry/tlusty-rok-2012-dla-urzednikow-i-pijarowcow.html

 • esmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 14:45 ~esmi

  Warszawa może być spokojna bo HGW postanowiła ogłupić społeczeństwo i w różnych dzielnicach obniża poziom edukacji zamykając szkoły!

 • Urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 14:09 ~Urzędnik

  Zarabiam 2 tyś. w Urzędzie i uważacie że to dużo?? To może weście się za dziennikarzy niektórzy mają i po 30 tyś. miesięcznie!!!

 • bufetowa.fora.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 13:12 ~bufetowa.fora.pl

  A ile pieniędzy Ratusz przeznaczył na premie, nagrody dla swoich pracowników ?

 • Bruno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 11:16 ~Bruno

  Jezeli w trudnych czasach finansuje sie lekka raczka 29 milionami złotych ()inwestycje zydowska. To ja sie pytam kogo ta władza reprezentuje? Polske czy Izrael? Zaznaczam, ze ta kwota to prawie polowa puli na zdrowie i pomoc spoleczna.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 10:07 ~warszawiak

  ... Czasy są trudne, ale Warszawa może być spokojna.

  Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy ...

  ciekawe jak wysokie nagrody w tym nadchodzącym kryzysowym roku dostaną wysocy urzędnicy i prezesi spółek

 • kuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 09:58 ~kuś

  I kto jeszcze wierzy w Hankę? KTO?! Czy są jeszcze tacy naiwniacy? Ta kobieta rujnuje nasze miasto.

 • Cfaniak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 09:41 ~Cfaniak Warszawski

  PRECZ Z BUFETOWĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 08:47 ~Zenon

  Będzie "dobrze",będą pieniądze dla miasta.
  "Dziękujemy" z całego serca pani prezydent.
  Drakońskie podwyżki cen wynajmu lokali użytkowych na Pradze i Grochowie już przynoszą oczekiwane przez miasto efekty,wiele lokali użytkowych świeci już pustkami.Za chwilę będą następne wolne zasoby lokalowe dla miasta.
  Ludzie pozwolą się doić do pewnego momentu,ale w pamięci pozostanie dzięki komu padła ich firma.

 • Liberał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 08:42 ~Liberał

  Czasy są trudne, ale premie dla urzędasów i prezesów miejskich spółek będą. Wyobraźmy sobie tę sytuację w korporacji... firma ma straty a zarząd daje premie pracownikom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »