Informacje

12.03.2012 15:17 po 5 mln na zabytki, orliki i ochotniczą straz pożarną

Budżet Mazowsza odchudzony.
O ponad pół miliarda złotych

SERWISY:

O około 580 mln zł radni Mazowsza odchudzili budżet województwa. Rzutem na taśmę udało się jednak wygospodarować pieniądze na ochotniczą straż pożarną, zabytki i orliki.

Zmiany w budżecie na przyszły rok zatwierdzili w poniedziałek radni Sejmiku Mazowieckiego. Zdecydowali o ogromnych cięciach w wydatkach. Mimo to, udało się uratować środki na niektóre cele. - Po długich i wnikliwych analizach, wygospodarowaliśmy na ten rok po 5 mln zł na ważne zadania. Dofinansowanie budowy "orlików", remontów zabytków na Mazowszu, a także zakupu sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych – mówił po głosowaniu marszałek województwa Adam Struzik.

Oszczędności w inwestycjach

W pierwotnej wersji planu wydatków wszystkie te zadania miały zostać usunięte z tegorocznego budżetu. Już po komisji budżetowej radni zapowiedzieli, że o wygospodarowanie chociaż części pieniedzy na te cele będą walczyć. Mimo to, bez ogromnych cięć się nie obyło.

O ponad 11 mln zł ma zmniejszyć się dotacja dla Kolei Mazowieckich. Bez blisko 900 tysięcy złotych będzie musiała sobie poradzić Warszawska Kolej Dojazdowa. Mazowsze odkłada  również budowę przystanku kolejowego na terenie portu Lotniczego Modlin (48 mln zł). - Inwestycja została przesunięta w czasie ze względu na brak decyzji środowiskowej i skargi ekologów - wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik Urzędu Mazowieckiego.

– Jesteśmy zmuszeni szukać oszczędności nie tylko ograniczając lub odkładając w czasie planowane inwestycje, ale także zmniejszając o 15 proc. wydatki bieżące, zarówno w samym urzędzie marszałkowskim, jak i we wszystkich podległych mu instytucjach. W ten sposób samorząd zaoszczędzi ok. 330 mln zł - wylicza Struzik.

Radni zrezygnowali z wydatkowania 2 mln zł, planowanych wcześniej na rozbudowę i rewitalizację Cytadeli Warszawskiej. Nie będzie też pomocy finansowej dla województwa lubelskiego (na budowę mostu w miejscowości Kamień miało pójść 10 mln złotych).

 Zakładali większe dochody

Zarząd Mazowsza cięcia w budżecie tłumaczy błędnymi założeniami ministerstwa finansów.  Był on opracowany na podstawie prognoz polskiego rządu, wydanych na przełomie sierpnia i września. Wtedy zakładano znaczny wzrost podstawowych źródeł dochodów. Chodzi tutaj o podatki dochodowe CIT i PIT.

- Na przełomie sierpnia i września zostały zaplanowane na poziomie 18,2 proc. Jednak w grudniu, kiedy budżet był już ułożony, założenia zmniejszono do 4,8 proc - mówił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marek Mieszalski, skarbnik województwa Mazowieckiego.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 10:36 ~realista

  "Nie będzie też pomocy finansowej dla województwa lubelskiego (na budowę mostu w miejscowości Kamień miało pójść 10 mln złotych)."

  właściwie to mogą to sobie sfinansować z janosikowego które dostali

 • ekodupa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 14:03 ~ekodupa

  Brawo ekoterroryści teraz zamiast koleji setki samochodów i autobusów będzie jeździć do Modlina. Super dbacie o środowisko. Niech was szlag trafi szkodniki i darmozjady!

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 12:49 ~Realista

  No to życzę powodzenia WSZYSTKIM dotychczasowym entuzjastom Portu Lotniczego Modlin, który pochłonął (czytaj zmarnował) JUŻ ponad 350 mln. zł. Po obcięciu środków na łącznik kolejowy to już was ratuje jedynie autostop albo darmowe noszenie na plecach pasażerów z Warszawy. Tak zdycha GIGANTOMANIA i chore ambicje marsz. Struzika chcącego za wszelką cenę udowodnić że jego ukochany Płock to też "stolica", więc lotnisko MUSI MIEĆ !

  A jak Wam dwa miesiące temu pisałem że Rynair i reszta tanich linii prędzej stamtąd ucieknie jak wyląduje, to żeście mało mnie nie zagryźli

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 10:16 ~granat

  ze struzikiem u steru zadnej oszczednosci nie bedzie.

 • pixxell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 08:58 ~pixxell

  warszawiem zabierają janosikowe i przejadają - wolimy pomagać mazowszu niż ratować emerytury na który i tak ludzie ciułają całe życie!!!!!

 • Ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 08:43 ~Ona

  Ha a już nie wspomnieli nic o tym ,ze od 18-lat Straż Miejska podwyżki nie widziała,może tym tez by się zajęli.Bo wymagać to od ludzi to potrafią,tylko od siebie nic nie dają.Co chwila jest słychać o jakiś dziurach budżetowych a politycy po ciuchu biorą nieźle nagrody,pytanie jest tylko za co?? za siedzenie na stołku???Żenada!!! Odechciewa się oddania później głosu w wyborach na kogokolwiek,lepiej jest zostać w domu.Później się dziwią ze jest niż demograficzny,jak nie stać jest na podstawowe potrzeby bo wszystko idzie w górę a wynagrodzenie stoi w miejscu lub też spada.

 • WlkpNIEhiv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 06:01 ~WlkpNIEhiv

  alfa beta~alfa beta

  chociaz jeden plus - zabrali słoikom z lubelskiego


  Ale dużo zabrali...Niedługo będziecie najbiedniejszym regionem w kraju, nawet Podkarpackie bidule was wyprzedzą buahaha. Idź lepiej czy żadnego syfu typu hiv nie masz bo podobno u was tego najwięcej.

 • księgowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 23:02 ~księgowy

  A ile z budżetu pójdzie na kościół i katechetów?????????

 • dosć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 22:28 ~dosć

  Panie i Panowie dziennikarze - to jest grubsza sprawa! Zajmijcie się tym, macie przecież środki i spróbujcie ustalić czemu tak naprawdę powstała taka dziura w budżecie mazowsza. Czy to przypadkiem nie błąd urzędników, za który mamy zapłacić my wszyscy?

  Ta dziura skądś się wzięła. Nie wiem skąd, ale jeśli to błąd urzędników i polityków, to powinniśmy im odpłacić w następnych wyborach. Na razie słyszę, że "nie udała się prywatyzacja KM". Słyszę też, że nie miała prawa się udać, ale panowie politycy i urzędnicy tego nie wiedzieli, bo swoją pracę wykonują niedbale i są niekompetentni. Tak dziś wyczytałem w jednym z tygodników. Prawda to?

 • smutne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 20:41 ~smutne

  Przejdźcie się po urzędach . Człowiek na człowieku . Budują nowe siedziby bo już koleżanki , koledzy się nie mieszczą . Będziemy ich utrzymywać , oni nas nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »