Informacje

23.11.2012 17:41 trudna sytuacja w województwie

Budżet Mazowsza na 2013 rok: "Wyjdziemy poobijani"

SERWISY:

Radni sejmiku wojewódzkiego zgodzili się na zaciągnięcie kredytu na 50 milionów złotych. To konieczne, bo Mazowszu skończyły się już pieniądze. To jednak dopiero początek problemów. W 2013 roku będzie gorzej. - Albo przetrwamy, albo wyjdziemy z niego poobijani - ostrzega marszałek Adam Struzik.

Przed sesją sejmiku Mazowsza, marszałek zorganizował spotkanie. Pojawiło się na nim blisko 150 osób, m.in. radni czy dyrektorzy podległych mu instytucji. Na wielkim ekranie wyświetlano liczby i kolorowe wykresy - wbrew pozorom nie rysują one kolorowo przyszłego roku. - Budżet będzie trudny - powtarzał, co chwilę Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

Pięć procent dla każdego

Wtórował mu marszałek Adam Struzik: - W każdym zakładzie musimy racjonalnie wydawać środki. Trzeba usiąść i zastanowić się, gdzie można zaoszczędzić, a jednocześnie - gdzie zdobyć dodatkowe środki. Albo przetrwamy wspólnie 2013 rok, albo wyjdziemy z niego poobijani - podkreślał.

- Będziemy oceniać obiektywnie szefa każdej instytucji - ostrzegał mówiąc jednocześnie, że na chwilę obecną każda z instytucji będzie miała zmniejszone finansowanie co najmniej o pięć procent.

Budżet na 2013 rok wyniesie 2,9 mld złotych. Z tego 806 mln ma być przeznaczone na inwestycje, m.in. rozbudowę szpitala przy Niekłańskiej czy lądowisko w szpitalu Bródnowskim. Pieniądze mają również trafić do Muzeum Niepodległości czy Muzeum Archeologicznego. Fundusze znajdą się również na drogę nr 727 Klwów - Szydłowiec, nr 627 Warszawa - Węgrów, nr 719 Warszawa - Kamion czy nr 580 Leszno - Kampinos.

"Dożynanie inwestycji"

- To jest kpina i dożynanie inwestycji na Mazowszu. Na apel, że trzeba wspólnie się troszczyć o budżet jest już za późno. Takie kroki trzeba było podejmować już jakiś czas temu, kiedy przewidywano, że czeka nas kryzys - uważa Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku Mazowsza z SLD. - To jest "miś" na miarę Mazowsza. Same tyko odsetki od zadłużenia w przyszłym roku wyniosą 80 mln złotych. Przez kilka lat zatrudnienie w urzędzie Marszałkowskim i podległych mu instytucjach urosło z 320 osób do 1116 osób. Co roku dziesiątki milionów idą na nagrody dla urzędników - komentował radny.

W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciele drugiej partii opozycyjnej w sejmiku - PiS. - Pan Marszałek ostatni raz na komisji budżetowej pojawił się rok temu. Zajmujemy się na niej finansami województwa. Jak mamy opiniować tak ważne projekty, jeżeli nikt z zarządu nam nic nie wyjaśni, nie odpowie na nasze pytania? - pytał Karol Tchórzewski.

- Ciężko się odnieść do tych rzeczy. To słowotok i pomieszanie z poplątaniem. Radni prezentują jakieś prawdy i półprawdy - komentował Struzik.

Założenia do budżetu trafią teraz do komisji, które muszą zaopiniować dokument. Głosowanie nad przyjęciem bądź odrzuceniem projektu będzie w grudniu.

Zgoda na kredyt

Budżet na przyszły rok to nie jedyne trudne zadanie, z którym musi się zmierzyć Mazowsze. Na piątkowej sesji radni wyrazili zgodę, by województwo wzięło 50 mln kredytu. Właśnie tyle brakuje, by dotrwać do końca roku i zapłacić wszystkie zobowiązania. - Koszty tego kredytu są mniejsze niż odsetki od niezapłaconych zobowiązań - argumentował Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

Jak dodał, pieniądze mają wystarczyć na zapłatę ostatniej raty za tzw. Janosikowe. Koszt kredytu to ponad 200 tysięcy złotych.

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl //roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 22:56 ~stan53

  Poobijani to wyjdziemy wszyscy PO "rządach" p.Tuska i PO

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 09:26 ~Aslo

  Nie chcemy płacić Janosikowego ale wyciągać pieniądze od reszty kraju to jak najbardziej?? Weźmy przykład z Niemczech tam federalny urząd pracy ma centrale w Norymberdze, giełda papierów wartościowych jest we Frankfurcie, giełda towarowa w Stutgarcie, giełda prądu w Lipsku, trybunał konstytucyjny w Karlsruhe, federalny urząd patentowy w Lipsku. Niemcy są państwem federalnym. Środki finansowe wpływające z podatków są równomiernie wydawane w różnych regionach kraju.
  Natomiast w Polsce wszystkie urzędy centralne muszą być w Warszawie, zatrudniać tutaj ludzi i płacić podatki, nie mówiąc już o tym że z racji tego zamawiają w tutejszych firmach różnego rodzaju usługi.
  Warszawa korzysta ze infrastruktury w postaci 2 (Z czego jedno jest zbudowane i modernizowane przez państwo) lotnisk i autostradowego połączenia z cala Europa poprzez Berlin. W budowie są drogi ekspresowe S8 i S2 Wyremontowano Dworzec Centralny a Wschodni zbudowano od podstaw (plus mniejsze remontu na warszawa stadion i gdańska), zbudowano Stadion Narodowy który o dziwo jest dochodowy i płaci podatki w Warszawie, Tych i wielu innych inwestycji nie sfinansowali Warszawiacy.A można przecież zrobić tak że skoro Parlament i rząd są w Warszawie to prezydent z całą kancelarią urzędowałby w Krakowie Siedzibę ZUS do Katowic, giełdę do Poznania, NFZ do Łodzi Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy do Wrocławia a także parę jeszcze innych centrali. By liczyły się wyłącznie koszty i efekty działania.
  Niepotrzebne będą żadne janosikowie.

 • bez nazwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 08:08 ~bez nazwy

  Dlaczego, my niżej uposażenie mamy zamrożone pensje od kilku lat,żadnych premii,nagród też,nawet najniższych nie dostajemy(piszę tu o bibliotekch warszawskich),natomiast ci,w ratuszu dostają ogromne nagrody,gdzie nawet nam się nie sniło o takich kwotach.Może tam warto by było zakręcić kurek.Gdzie sprawiedliwość,gdzie równouprawnienie?Zamyka się się biblioteki,żeby oszczędzać,a nie można najpierw oszczędzić
  ''na górze'',a dopiero sięgać do portfeli tych biedniejszych?

 • urząd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 00:46 ~urząd

  -Gorzkiewski
  To chyba normalne skoro wszystkie większe firmy przenoszą się do wielkich miast i tu płaca podatki o które tak się czepiacie ciągle.. Janosikowe na całym świecie jest płacone przez duże miasta i w tym naprawdę nic nie ma dziwnego a wręcz to bardzo normalne:) Nie w nikając w szczegóły że w Wawie na km2 mieszka powiedzmy 5000 osób a poza tym miastem 50 na km2, oczywiście to tylko mały szczegół, wiem że Warszawiacy jedyne co potrafią wymyśleć to że przyjezdni są stratą dla miasta bo nie płacą tu podatków.. nic bardziej błędnego!! Ale tu trzeba pomysleć, bo z większości przyjezdnych stolica ma większy zysk niż z tu urodzonych;) Czy naprawdę tego nie rozumiecie tu urodzeni???

 • MMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 23:36 ~MMM

  A dlaczego na wiochę płacimy takie pieniądze jak wiocha bierze dopłaty, pracuje w warszawie a podatki płaci tam gdzie ojcowizna.

 • AntykSłoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 23:16 ~AntykSłoik

  Słoiki płaćta podatki w Wawie!!!!!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 21:02 ~gość

  Warszawa Węgrów to 637

 • Mazowszanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 19:08 ~Mazowszanka

  Ciekawe, czy kiedyś Ministerstwo Finansów się obudzi i przestanie okradać Mazowsze?

  Dlaczego konsumenci "janosikowego" nie muszą się tłumaczyć na co je przeznaczają?


 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 17:59 ~Gorzkiewski

  Zadłużamy się, bo płacimy Janosikowe, aby reszta nie była zadłużona... Cudownie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »