Informacje

11.03.2013 09:36 finanse województwa

Budżet Mazowsza: brakuje
400 milionów na rachunki

SERWISY:

416 mln złotych – tyle będą wynosić zobowiązania zaciągane przez mazowieckie szkoły, biblioteki a nawet urząd pracy. Jest to niezbędne, by te instytucje działały bez zakłóceń.

Sytuacja finansowa na Mazowszu jest wciąż ciężka. Województwo niemal co miesiąc koryguje budżet. Wszystko po to, by nie przekroczyć 60 proc. poziomu zadłużenia. Niestety odbija się to na wielu instytucjach podległych województwu. Ich budżety są coraz mniejsze, co najmniej o kilkanaście procent.

To przekłada się na problemy finansowe. Nie na wszystko starcza. Przekonało się o tym 45 instytucji podległych marszałkowi. Wśród nich są głównie szkoły, ośrodki edukacyjno-wychowawcze, biblioteki ale także urząd pracy, zarząd dróg wojewódzkich i centrum polityki społecznej.

Pieniądze na opał i światło

Wszystkie jednostki muszą kupować wiele usług, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie. W niektórych szkołach ważna jest np. regularna dostawa opału i energii elektrycznej. W urzędach potrzebne są usługi np. pocztowe, ochroniarskie, telekomunikacyjne. Umowy są podpisywane zazwyczaj na kilka lat.

Tymczasem te jednostki nie mają pieniędzy, by zapłacić za usługi z góry. Dlatego zarząd województwa musiał wyrazić zgodę, by mogły zaciągnąć zobowiązania – w sumie 416 mln złotych.

W praktyce oznacza to, że usługodawcy dostaną tylko część pieniędzy teraz. A resztę - w kolejnych latach. Spłata zobowiązań będzie uwzględniona w budżetach województwa. Do kiedy dokładnie? – Okres płatności zależy od treści konkretnej umowy – tłumaczy Joanna Czechowicz-Bieniek z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Najwięcej, bo aż 195 mln, zaciągnie Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, 96 mln Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, po 16 mln Wojewódzki Urząd Pracy i Urząd Marszałkowski, 5 mln biblioteka pedagogiczna w Ostrołęce, 7 mln zespół placówek na Gołotczyźnie czy 4 mln ośrodek wychowawczy w Radomiu.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 15:45 ~Janosik

  Problemem nie jest janosikowe. To banialuki dla ciemnych ludzi, ktorzy znowu daja sie napouscic jedni na drugich gadkami-szmatkami, podczas gdy swistaki konsekwentnie zawijaja w sreberka... Jak tym pajacom odpuszcza janosikowe, to oni i tak budżet zdefraudują i będą bankrutować, tylko że rok później. Struzik w wywiadzie pokazanym na GW mówił, jaki podatek CIT na Mazowaszu za czerwiec był - 12 mln złotych. Co to jest do ciężkiej k....? Reszta cwaniaków spod znaku liberalnej gospodarki im podobnych popaprańców po prostu płaci podatki na Cyprze, Wyspach Dziewiczych i Kajmanach. A z infrastruktury krajowej to wszyscy chętnie korzystają i jeszcze narzekają, że jakość zła. Biznesmeny zafajdane, k... ich m..! Szkoda, że prawa podatkowego nie zmienią, żeby zatrzymać odpływ dochodów z kraju...

 • JanJanosikowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 14:54 ~JanJanosikowy

  Poprzyj akcję społeczną reformy janosikowego, polub nas na Facebooku!
  Naszą akcję poparło ponad 150 tys. osób, teraz czekamy na Sejm, który zgodnie z orzeczeniem Trybunału powinien pilnie zająć się sprawą.

  Sytuacja finansowa Mazowsza i Warszawy jest bardzo zła a płacą onę w sumie ok. 1,5 milarda złotych janosikowego rocznie! Mazowsze zaciąga kredyty na spłatę janosikowego!
  Poprzyj obniżenie janosikowego, Kliknij lubię to!
  http://www.facebook.com/STOPJanosikowe

  Nie chcemy likwidacji janosikowego - chcemy aby w mniejszym stopniu obciążało największych płatników - pomoc innym gminom i powiatom nie może się odbywać kosztem płacących!!!

 • wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 08:20 ~wiesiek

  Struzik oddaj guzik...
  a przede wszystkim kasę za którą pozatrudniałeś "znajomych królika"

 • heinz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 07:16 ~heinz


  heinz~heinz

  skąd Antypisuar ma na te mandaty, skoro chyba nic innego w życiu - poza trollowaniem na tvnwarszawa - nie robi. :P:P:P
  Anty PiSAnty PiS
  O to się nie martw, na mnie ludzie pracują i odrazu powiem, że nie ma wśród nich żadnego wznawcy PiS ani żadnego pzyjezdnego.

  Oczywiście, że na ciebie pracują, mój ty drogi, bardzo drogi, bezrobotny... :P:P:P

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 05:57 ~skaut

  Jeszcze niedawno czytałem gdzieś, że marszałek mazowieckiego, niejaki Struzik Adam obywatel, miał być uhonorowany jakimś patronatem ulicy, czy czegoś tam. Nie zapamiętałem tego, bo wydało mi się to kiepskim żartem, ale widzę, że na największe uznanie zasługują w PL miernoty.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 01:16 ~xyz

  Drodzy Rodacy przestańcie chrzanić głupoty! Można nie lubić HGW ale HGW nie ma nic do finansów Województwa mazowieckiego. Troche rozumu i zastanowienia. Błagam..

 • hihaho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2013 22:41 ~hihaho

  Zawsze mozna zmniejszyc premie pracownikow Pani prezydent-jak i jej samej.Zwolnic sporo z kadry-napewno wiele by zaoszczedzono.

 • styropian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2013 22:25 ~styropian

  Ja jak coś chcę kupić to poprostu zaczynam oszczędzać odmawiając sobie innych "przyjemności". Może Mazowsze też by zaczęło. Urzędników jest od pyty a najprosciej byłoby zacząć od wszelkiej maści pociotków, znajomych itp.

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2013 20:04 ~Kazio

  Po najeździe bolszewików Polska pozbierała się w kilka lat, a było tuż po zaborach. Po rządach POlszewików się już nie podniesie...

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2013 18:50 ~lex

  Katastrofa zawsze nadchodzi w takie miejsca, gdzie funkcjonuje uznaniowe i korupcjogenne prawo. Tam zawsze zwycieża prywata, korupcja, niegospodarność i wygasają wszelkie mechanizmy obronne. Cel jest jeden - obłowić się za wszelką cenę, bo kadencje któtkie są. Choćby nawet były dwie. W naszym mieście i województwie jest za dużo urzędników żyjących na koszt mieszkańców i szkodzących tym mieszkańcom na wszelkie możliwe sposoby. Zatrudnia się całe klany nierobów. Co robi opozycja? Referendum jest konieczne. Miasto i województwo tonie w długach. A nagrody są niezmiennie przyznawane. Za co? Za długi?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »