Informacje

13.01.2011 19:30 budżet Warszawy 2011

Budżet 2011 przyjęty
"Za" tylko PO

SERWISY:

 

Rada Warszawy przyjęła budżet na 2011 rok. Za głosowało 33 radnych, dokładnie tylu ma w radzie PO. Przeciw było 17, a 7 wstrzymało się od głosu. Klubowi PiS udało się wprowadzić jedną poprawkę, która zakłada przeznaczenie 35 tys. zł na obchody rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską.

Dyskusja nad projektem budżetu na trwający już rok zaczęła się od prezentacji jego założeń przez skarbnika Mirosława Czekaja. Nie było niespodzianek: to budżet oszczędności i cięć wydatków w dzielnicach.

- Trzeba pamiętać, że dzielnice mają niecałe 2 mld dochodów, a dostają z miasta 4,5 mld. To ponad dwa razy więcej niż same wypracują – tłumaczyła cięcia Zofia Trębicka z PO.

Opozycja na nie

Opozycja była na nie. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości projekt krytykował radny Maciej Wąsik.

- Uważamy, że to jest budżet złego gospodarza. Oszczędza się tylko w dzielnicach, nie ma oszczędności wśród urzędników. Głównym zarzutem jednak jest prywatyzacja SPEC - tłumaczył.

Radnym PiS udało się jednak wywalczyć 35 tysięcy na obchody rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską. To jedyna poprawka opozycji, która znalazła się w budżecie na 2011 rok.

Budżetu nie poparli także radni SLD. – Widzimy zalety tego budżetu, m.in.: ponad 3 mld na inwestycje, ale są też wady. Dlatego wstrzymaliśmy się od głosu - wyjaśnia Paulina Piechna-Więckiewicz.

Dziura budżetowa

Do miejskiej kasy wpłynie 11,3 mld zł, ale wydatki będą większe - na poziomie 13,7 mld zł. Dziurę budżetową miasto będzie łatać wpływami z emisji obligacji, sprzedaży majątku, pożyczkami i dochodami z przygotowywanej prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Urzędnicy założyli, że Warszawa zarobi na sprzedaży przedsiębiorstwa ponad 700 mln zł. Liczą też, że pomimo spowolnienia na rynku nieruchomości, uda im się sprzedać część działek zlokalizowanych w okolicy Pałacu Kultury i ul. Emilii Plater.

Najważniejsze inwestycje

Wydatki na inwestycje w 2011 r. przekroczą 3,6 mld zł. Najwięcej, bo aż 2,5 mld zł pójdzie na transport i komunikację.

Priorytety inwestycyjne Warszawy na ten rok to kontynuacja budowy centralnego odcinka II linii metra, budowa trasy mostu Północnego, wraz z tramwajem na Tarchomin, modernizację Al. Jerozolimskich, ulic Żołnierskiej i Marsa oraz przebudowa ul. Andersa.

W planie wydatków ujęto również rozbudowę ul. Łodygowej oraz wyczekiwaną od dawna budowę ul. Nowolazurowej. Miasto planuje również budowę kolejnych parkingów P&R.

Pieniądze na szpitale i muzea

Na inwestycje w ochronie zdrowia i pomocy społecznej zarezerwowano 105 mln zł. Największe kwoty pójdą na dofinansowanie inwestycji prowadzonych przez Szpital Grochowski, Praski, św. Zofii, Warszawski Szpital dla Dzieci.

87 mln zł to pieniądze na inwestycje w kulturę w tym m.in. na wkład miasta w budowę Muzeum Historii Żydów, Muzeum Pragi. Są również pieniądze na rozpoczęcie prac przy budowie Centrum Sztuki Nowoczesnej.

W budżecie ujęto również m.in. finansowanie zagospodarowania nadbrzeży Wisły oraz budowy zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania m.st. Warszawy.

Lokalne cięcia

Podział pieniędzy budżetowych nie satysfakcjonuje lokalnych, dzielnicowych samorządów. Burmistrzowie warszawskich dzielnic liczyli, że miasto nie pożałuje pieniędzy na budowę lokalnych dróg, przedszkoli i szkół. Tymczasem są dzielnice, które dostały mniej niż 20 mln zł np. Rembertów- 8,2 mln, Targówek – 18 mln zł. Przy tych kwotach imponująco wygląda budżet Mokotowa , który ma zamknąć się w kwocie 63 mln zł.

Ewelina Cyranowska
par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2011 09:56 ~Jack

  Jaś pyta Hanii; Kiedy obwodnica; Hania: NIGDYYYYYYY!!!!!!!!!
  Założę się, że nikt z was nie czytał uchwały Łosie. Z 9mld wydatków 2,5mld idzie na wyżywienie ratusza NO COMMENT!!!!!!!!!

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 12:07 ~tom

  A PiS jak to PiS, nie drogi, nie przedszkola, nawet nie muzea. Poprawka PiS dotyczy dofinansowania rocznicy bitwy sprzed 90lat... ręce opadają. To ma być opozycja?

 • PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 09:44 ~PL

  No to nas Hania załatwiła, sprzeda SPEC a my zapłacimy więcej za wodę. Nie to że opłaty za użytkowanie wieczyste o 3 tyś procent to pewnie ogrzewanie wzrośnie o 500%. W tej warszawie to przyjdzie umierać z głodu i zimna.

 • AK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 08:42 ~AK

  Drogi zamiast inwestycji w kulturę?! Po wielu wypowiedziach można wnioskowac, ze na kulturę kilka razy tyle by się przydało. Mi się podoba przede wszystkim plan rewitalizacji Al. Jerozolimskich - nareszcie Śródmieście zaczyna być reprezentacyjne!

 • WSW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 19:05 ~WSW

  Pytanie: ilu radnych przeczytało uchwałę budżetową?
  Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nie znajdzie się nawet dziesięciu.

 • Boo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 18:57 ~Boo

  dlatego na kulturę trzeba przeznaczać stosowne sumy, w przeciwnym razie zaleją nas "połódniowcy"

 • zdesperowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 18:46 ~zdesperowany

  do Hańba

  No i widzisz jak nie ma na kulture to rodza sie takie ćwoki co południowy pisza przez ó .
  Na drogi w tym budżecie jest najwięcej zagwarantowane . Na impreze nad wisłe to by sie poszło ,ale na kulture to dac niesporo . Słoiku wara od Warszawy

 • Mosze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 18:46 ~Mosze

  Izrael stać na muzeum, nie musimy dokładać

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 18:39 ~sebastian

  Muzea sobie darujcie. Są pilniejsze wydatki.

 • 4latek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2011 18:35 ~4latek

  jestem ciekawa,czy w budżecie na 2011r są zaplanowane podwyżki dla prac. obsługi w przedszkolach,bo za 4 lata rozliczymy................

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »