Informacje

08.11.2011 06:06 prace ruszą o godz. 8.00 rano

Budzą "czterech śpiących"

SERWISY:

Wcześniej niż zapowiadano rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Braterstwa Broni. Teraz znikają kolejne figury "śpiących" żołnierzy. Później zostaną zdjęte te z góry. Potem zostaną zdemontowane tablice, napisy, a na końcu sam cokół. Pomnik zostanie odtworzony 80 metrów dalej.

Jedna z figur "śpiących" została zdjęta już w poniedziałek - donoszą internauci. - Rzeczywiście, robotnicy się pospieszyli, gonią ich terminy - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, budującego II linię metra.

Wszystko po kolei

Rozbiórka Pomnika Braterstwa Broni ruszyła po kilku dniach przygotowań. Na pierwszy ogień poszły półtoratonowe figury śpiących.

- W czwartek najprawdopodobniej przystąpią do demontażu nawiększej figury, a potem płyt cokołu. Ta ostatnia operacja potrwa najdłużej. To będzie mrówcza praca - mówi Witczyński.

- Wszystkie części trafią do pracowni konserwatorskiej. Już wiemy, że około 30 proc. płyt, w których jest zbudowany cokół trzeba będzie wymienić, bo są zniszczone - szacuje.

80 metrów dalej

Monument, po konserwacji, w ciągu miesiąca ma trafić w inne miejsce: około 80 metrów od dotychczasowej lokalizacji, w stronę ul. Cyryla i Metodego.

Pozwolenie na rozbiórkę "czterech śpiących" wydał 27 października ratusz. Demontaż pomnika jest potrzebny, by na dobre rozpocząć prace na budowie stacji metra Dworzec Wileński.

Wojewoda już w maju wydał decyzję na budowę tej stacji, jednak zabrakło zgody na przesunięcie pomnika. Argumentował to tym, że powinien ją podjąć starosta – w tym przypadku prezydent Warszawy. Wniosek o przesunięcie pomnika Hanna Gronkiewicz-Waltz wysłała sama do siebie.

Poślizg metra

Budowa Dworca Wileńskiego rozpoczęła się z półrocznym opóźnieniem i to może zaważyć o późniejszym terminie oddania całej inwestycji.

Wykonawca przyznał też, że nie uda się też uruchomić tarcz TBM na przełomie roku 2011/2012, a dopiero w kwietniu 2012 roku.

- Dziś nie jestem pewien, czy uda się zakończyć budowę stacji Dworzec Wileński w planowanym terminie. Mamy opóźnienie i szukamy rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby przyśpieszyć prace – mówi Francesco Scaglione, kierownik kontraktu.

Świętokrzyska na końcu

Aktualnie najbardziej zaawansowane pod względem wykonania są stacje C9 (Rondo Daszyńskiego) i C 14 (Stadion). Niewiele dzieje się na stacji Świętokrzyska, gdzie wykonawca planuje rozpocząć budowę ścian szczelinowych dopiero w styczniu 2012. Prace będą związane z zamknięciem ul. Marszałkowskiej na około miesiąc. Nastąpi to w czerwcu.

par/ec//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ludek stąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 12:34 ~ludek stąd

  Ci którzy nie chcą pomnika,chcą w tym miejscu kolejnego Mc Donalda.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 10:50 ~Edek

  Taaaaaaak... najlepiej wyburzmy wszystkie pomniki i walnijmy w ich miejsce biurowiec lub wielką reklamę.
  Tak pięknie wszyscy krzyczą o krzywdzie itd. ale sami teraz zachowują się jak skończone buractwo co by tylko niszczyło.
  Może i ten pomnik miał podtekst (nie okłamujmy się miał), ale to już historia i NALEŻY ją pamiętać (taki pomnik znakomicie w tym pomoże, tylko zamiast szczekać trzeba edukować), poza tym on już tak wrósł w krajobraz Pragi, że ja i wielu moich znajomych nie wyobrażamy sobie żeby go tam zabrakło (to jest praktycznie punkt orientacyjny, tylko czego ja wymagam od znających tylko kerfur).
  Nexo dobrze gadasz, piwa Ci polać :D

 • micked

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 21:39 ~micked

  Jeśli "braterstwo broni" to obok powinien stanąć pomnik wodza bratniej armii towarzysza Stalina z podziękowaniami za nóż w plecy 17.09.1939, za zbrodnię katyńską, za wymordowanie po 1945 tysięcy Polaków broniących się przed "wolnością" w wydaniu sowieckim, za własnoręcznie napisaną w 1952 r konstytucję utrwalającą tę naszą wolność w PRL-owskim więzieniu.
  Ciekawe, że w Moskwie nie ma pomnika armii hetmana Żółkiewskiego, która przecież wyzwoliła stolicę Rosji 400 lat temu...

 • nexo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 14:05 ~nexo

  @gieroj
  Nie czytam, nie czytałem, nie wiem, może z ciekawości kiedyś poczytam. A pomnik myślę że więcej osób będzie chciało oglądać, przynajmniej tacy, którzy nie boją się własnej historii.

  @Toms
  Krzyż jest symbolem religijnym i jego miejsce jest w określonych miejscach kultu konkretnej religii. Na pewno jako taki nie powinien być stawiany za pieniądze podatników świeckiego państwa.

  A pomnik nazywa się "braterstwa borni" i dotyczy konkretnej sytuacji historycznej, czyli owego braterstwa podczas walki z nazistami. Nie ma na nim nic o późniejszym systemie, ani też o jego orędownikach.

 • walbar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 13:58 ~walbar

  Tradycją naszą jest poganizm a nie chrześcijaństwo, które zostało narzucone
  potem i krwią

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 13:58 ~Romek

  Kurde fajnie by było jak by go już potem nie postawili. Może tak lokalni zbiercze złomu by się tym zainteresowali ?

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 13:36 ~olo

  może będzie wojna to ich budzą...

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 13:09 ~Toms

  @ nexo
  Krzyż jest związany z tradycją polską od ponad tysiąca lat, a to jest pomnik ciemiężycieli którzy nas 50 lat za twarz trzymali jak zaborcy.

 • gieroj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 12:44 ~gieroj

  @ nexo
  Czasy politruków już minęły. Nie czytaj nam tu Żołnierza Wolności (na pewno go prenumerowałeś). Weź sobie ten pomnik i postaw go na włsnej głowie. Będziesz miał go już na zawsze.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 12:32 ~greg

  może wycieczka do Kozłówki ?
  Tam jego miejsce

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »