Informacje

09.08.2018 19:54 wykwaterują 145 mieszkań

Budynek się sypie, mieszkańcy pakują walizki, politycy przerzucają się winą

SERWISY:


Lokatorzy ze 145 mieszkań komunalnych przy Piaskowej w pośpiechu pakują walizki. Dzielnica zdecydowała o pilnym remoncie budynku, co wiąże się z wykwaterowaniem mieszkańców. W mediach społecznościowych szybko rozpętała się dyskusja, kto jest odpowiedzialny za budowlaną fuszerkę: samorządowcy Platformy Obywatelskiej czy Prawa i Sprawiedliwości.

Budynek na Woli został oddany do użytku w 2009 roku. Mieszkańcy od początku zgłaszali uwagi. Ekspertyza z 2018 roku wykazała: pęknięcia w ścianach, uginający się strop i zawilgocenie budynku. Zarządzono natychmiastowy remont, który - jak szacują urzędnicy - potrwa do końca 2019 roku. Jednocześnie oznacza to wykwaterowanie mieszkańców trzech klatek.

Przerzucają się odpowiedzialnością

Na polityczne reakcje nie trzeba było długo czekać. "Po katastrofie z reprywatyzacją, zarządzeniem odpadami, smogiem, wyrzucaniem kawiarni z niepełnosprawnymi, mamy kolejny skandal. 147 rodzin do wykwaterowania. „Błędy projektowe”. Tak metropolią zarządza PO HGW i R. Trzaskowskiego. Wkrótce moja reakcja" – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości i kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

Szybko skontrował go burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski z Platformy Obywatelskiej. "Pan Patryk Jaki zapomina, że Warszawa ma już za sobą okres fatalnych rządów PiS. Umowę z projektantem budynku przy Piaskowej podpisał burmistrz Sipiera, aktualnie Wojewoda z PiS" – napisał. I dodał, że zarządzana przez niego dzielnica koncentruje się na pomocy mieszkańcom. "Każdy otrzyma pełnowartościowe mieszkanie!" - zapewnił.

Sipiera podpisał, Andruk odebrał

Jak przekazał nam rzecznik dzielnicy Wola Mariusz Gruza, umowę na projekt architektoniczny z wyłonioną w przetargu firmą STALDREW PROJEKT podpisano 17 sierpnia 2006 roku, kiedy Wolą rządził Zdzisław Sipiera, a w "dużym ratuszu" przy placu Bankowym urzędował jego partyjny kolega Kazimierz Marcinkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość).

W grudniu tego samego roku dokumentacja (jej elementem był projekt techniczno-wykonawczy opracowany przez Prokonbud Pracownia Projektowa) została oficjalnie odebrana. Tego samego dnia wolski ratusz rękoma Sipiery skierował do Biura Naczelnego Architekta Miasta wniosek o pozwolenie na budowę - podał Gruza.

Decyzję umożliwiającą rozpoczęcie robót podjęła już Hanna Gronkiewicz-Waltz (był luty 2007 roku). To otworzyło drogę do przetargu na wykonawcę. - W wyniku przeprowadzonego przetargu nieograniczonego wyłoniono Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe DORBUD S.A. jako wykonawcę robót budowlanych, z którą w dniu 16 października 2007 roku zawarta została umowa – informuje Mariusz Gruza. Inwestycję rozlicza już następca Sipiery - Marek Andruk z Platformy Obywatelskiej. To za jego kadencji, na jesieni 2009 odebrano roboty, nie stwierdzając usterek.

Poważniejszych błędów nie dopatrzył się także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W rezultacie 28 grudnia 2009 roku ratusz otrzymał pozwolenie na użytkowanie budynku.

"Sipiera powinien zrezygnować"

Krzysztof Strzałkowski podczas zorganizowanej przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości konferencji podkreślił, że Sipiera powinien ponieść "polityczną odpowiedzialność" i zrezygnować z pełnionej funkcji wojewody mazowieckiego. Poinformował też, że złożył w Ministerstwie Sprawiedliwości wniosek, aby wiceminister Patryk Jaki objął nadzorem śledztwo w sprawie budynku przy Piaskowej 9.

O komentarz w sprawie chcieliśmy poprosić samego Sipierę. Jego rzeczniczka poprosiła o przesłanie pytań mailem. Do momentu publikacji nie doczekaliśmy się na odpowiedź. Oskara Hejkę ze sztabu Patryka Jakiego zapytaliśmy natomiast, kiedy możemy liczyć na zapowiedzianą "reakcję" wiceministra. Odpowiedział, że na razie "najwidoczniej skończy się na wpisie".

Sprzeczne wyniki kontroli

Problemy w mieszkaniach przy Piaskowej zaczęły się niedługo po oddaniu do użytku. Chwilę po odebraniu kluczy mieszkańcy słali uwagi do urzędu dzielnicy. W 2012 roku, na zlecenie Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, wykonano ekspertyzę. Stwierdzono usterki, które były usuwane w ramach gwarancji przez wykonawcę. Ale problemy wracały. W maju 2018 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził swoją kontrolę, ale nie dostrzegł "zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia".

Ekspertyzę podważył jednak administrator budynku, dlatego zlecono kolejną. Przeprowadziła ją prywatna firma. - Stwierdzono istnienie licznych uszkodzeń ścian i ugięcia stropów. Ekspertyza został przekazana do PINB, który wydał decyzję o potrzebie natychmiastowego, kompleksowego remontu budynku – podsumowuje Mariusz Gruza.

kz/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 11:53 ~Polak

  O jaka sytuacja PIS zawalił budowę bloku HAHAHAHA
  A tak na poważnie mam znajomych w tym bloku i będę obiektywny 80% ludzi nie powinno dostać mieszkań komunalnych stać ich na wzięcie kredytu czy wynajem. pod blokiem nowe auta, gdzie tu sprawiedliwość. blok bardzo zdewastowany lokatorzy nie dbają. Prawda jest taka że jak ktoś dostanie coś za darmo to nie szanuje

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 18:10 ~warszawiak

  Skandalem jest to że za rządów PO nic nie zrobiono z budynkiem tylko czekali aż się zawali !
  PO musi być pogonione ze stolicy !

 • walenty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 15:43 ~walenty


  aniol~aniol

  To budynki postawione nawet 50 lat temu nic sie nie dzieje a tu bubel postawiony 10 lat i juz do rozbiurki
  pozdrawiam~pozdrawiam

  jak się na ważnych stanowiskach ustawia ludzi z partyjnego klucza którzy nie mają pojęcia o swojej pracy to potem takie są efekty.

  ja bym prześwietlił jeszcze samo biuro projektowe i dewelopera czyim jest szwagrem bo na bank kogoś z tamtej ekipy...

  A 50 lat temu nie było ludzi z partyjnego klucza?

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 13:46 ~konrad

  ludzie zostali pozbawieni mieszkań a politycy ? politycy mają dach nad głową i. Co ich obchodzi los pozbawionych mieszkań ? Nic. Politycy obiecują, obiecują, obiecują a gdy zostaną wybrani zapominają o swoich obietnicach. Mają już inne priorytety czyli zaspokojenie własnych potrzeb a nie spełnianie obietnic.

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 13:17 ~Olek

  nick~nick

  ciekawe ze za złą decyzję odpowiada burmistrz obecnie z PIS.
  A za reprywatyzację nie odpowiada prezydent Warszawy z PO.  Temat wałkowany setki razy, nie ma obiektywnych mediów, jesteś Pisowcem - oglądaj TVPinfo, kibicujesz platformie - FaktyTVN czekają.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 12:23 ~nick

  ciekawe ze za złą decyzję odpowiada burmistrz obecnie z PIS.
  A za reprywatyzację nie odpowiada prezydent Warszawy z PO.

 • takto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 11:35 ~takto

  Te wszystkie "inspektoraty to też powinny gnić w więzieniu ale jak wszyscy urzędnicy są bezkarni...obywatele nie mogą też zgłaszać przestępstw wszelkiej władzy..konstytucja ?

 • TJMZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 11:32 ~TJMZ

  warszawiak~warszawiak

  Postawiony w 2009 roku a dopiero teraz coś z nim nie tak ? Czyli za PO mógł się zawalić bo służby nie działały prawidłowo !

  Co ty ... czytałeś kto zatwierdził projekt. Sądzę że sam projekt może jest dobry tylko jakość użytych materiałów, wyjdzie przy remoncie po dokładnej ekspertyzie, była inna od zakładanej.
  Tu polityka nie ma nic do rzeczy. Dobrze że ktoś nie odpuścił i być może zapobiegł katastrofie. Teraz trzeba szybko pomóc tym mieszkańcom a na rozliczenie przyjdzie czas.
  Za takie rzeczy odpowiadają konkretni ludzie.

 • njhuytg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 10:26 ~njhuytg

  Sami specjaliści od sztuki budowania a zamiast "rozbiórki" piszą "rozbiurki". Najpierw do podstawówki idźcie i ją skończcie a później klepcie te wypociny na forach. Nikogo nie obchodzi co macie do powiedzenia w kwestii budowania.Nikogo!!!

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 10:00 ~kolo


  stary zgred~stary zgred

  (do "warszawiaka"
  czytaj pisiorku ze zrozumieniem zawiniło przy projekcie PIS także nadzór (organ administracji rządowej znowu PIS) nic nie stwierdził dopiero prywatna firma obnażyła pisowskie błędy
  Obserwatorek~Obserwatorek

  Ale jakie to ma znaczenie dla tych ludzi, to wasze żarcie się miedzy sobą ?! Jedni do jełopy i złodzieje i drudzy są tacy sami, a wy gamonie kłócicie się kto jest lepszy.


  A jakie znaczenie ma dla tych ludzi to co ty napisałeś ???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »