Informacje

10.03.2019 15:02 decyzja konserwatora

Budynek Akademii Sztuk
Pięknych zabytkiem

SERWISY:

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru budynek Akademii Sztuk Pięknych, pierwotnie internat dla niezamożnych słuchaczek Seminarium Nauczycielskiego w Warszawie.

Chodzi o budynek położony przy Myśliwieckiej 8. Jak przypomina Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków historia budynku sięga 1921 roku, kiedy z inicjatywy architektów Zdzisława Mączeńskiego i Tadeusza Zielińskiego seniora powstała koncepcja profesorskiej kolonii mieszkaniowej.

W tym celu została powołana Spółdzielnia Mieszkaniowa Profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która już w tym samym roku uzyskała od państwa teren na skarpie.

Miasto-ogród

- Prace rozpoczęto jeszcze w 1922 roku. Powstało wówczas niewielkie założenie urbanistyczne, odwołujące się w zminiaturyzowanej skali do miasta-ogrodu z początku XX w., w pełni wykorzystujące i adaptujące zbocze skarpy – informuje rzeczniczka.

Jak dodaje rzeczniczka, działkę poza terenem kolonii, ale w jej sąsiedztwie kupiła ordynatowa Helena Bispingowa, która zdecydowała, że powstanie tam zespół budynków dla niezamożnych słuchaczek Seminarium Nauczycielskiego, mieszczący internat, kaplicę i mieszkania wychowawców.

- Z uwagi na problemy ze spłatą kredytów, zakład internatu został zlicytowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i przekazany Związkowi Osadników Wojskowych na Kresach Wschodnich – opisuje rzeczniczka.

Do 1939 roku ZOW prowadził w budynkach zespołu bursę dla uczącej się młodzieży osadniczej. Z kolei skrzydło zachodnie i budynek sali gimnastycznej wydzierżawił Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa.

- Opłaty z tej dzierżawy ZOW przeznaczał na spłatę kredytów. Miejska Szkoła Nauk Zdobnych i Malarstwa im. Gersona była artystyczną szkołą zawodową utworzoną w 1920 r., kształcącą artystów w zakresie malarstwa, rzeźby dekoracyjnej, grafiki i rzemiosła artystycznego - przypomina rzeczniczka.

W 1945 roku szkoła przekształcona została w Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Cypriana Norwida. Pięć lat później nastąpiły dalsze zmiany administracyjne, w wyniku których WSSP włączona została do Akademii Sztuk.

Obecnie budynek podzielony jest między wydziały Architektury Wnętrz (skrzydłowe wschodnie) i Wydział Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydział Mody (skrzydło zachodnie).

- W skrzydle środkowym gmachu głównego ulokowane zostały funkcje wspólne dla wszystkich wydziałów – tłumaczy rzeczniczka.

Zachowany oryginały układ i wystrój

- Nieruchomość posiada indywidualny wyraz architektoniczny wynikający z połączenia architektury modernistycznej z elementami historyzującymi: oryginalnej bryły, charakterystycznego planu, tradycyjnych motywów zdobniczych oraz powiązania z elementami zagospodarowania terenu (dziedziniec, ogród, ogrodzenie) – tłumaczy decyzję rzecznika Żukowska.

Jak dalej zaznacza, budynek zachował w dużym stopniu oryginalny układ i wystrój, co nadaje mu walor oryginalności i autentyzmu.

- Budynek stanowi również cenny dokument rozwoju stołecznego budownictwa z okresu dwudziestolecia międzywojennego, łącząc w sobie cechy modernistyczne oraz tradycyjne, tym samym posiada walor naukowy jako przedmiot badań historii, architektury i sztuki – argumentuje.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj też o obwodnicy, która zagraża kościołowi w Wesołej. Trafi on do rejestru zabytków:

kz/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Gość

    zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 08:46 ~Gość

    Slamsy Warszawskie, jak cała Warszawa wyglądała by inaczej gdyby przed wpisaniem do rejestru zabytków ten zabytek prawo by kazało wyremontować

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »