Informacje

24.08.2012 18:41 problemy na budowanej stacji powiśle

"Budowniczowie metra
nie byli przygotowani"

SERWISY:

- Przyczyny awarii na budowanej stacji metra na Powiślu są z grubsza znane – twierdzi dr Stanisław Łukasik, kierownik Zakładu Geotechniki Instytutu Techniki Budowlanej. Jego zdaniem, zdecydowała nieuwaga lub niedostateczna wiedza o tym, jak często mogą występować zmiany na brzegu Wisły.

- Budowniczowie nie do końca byli przygotowani na pewne aspekty geologiczne, która się tam wydarzyły. Zabezpieczenia, które były zastosowane, okazały się niewystarczające. Na skutek przebicia hydraulicznego wdarł się piasek nawodniony - mówi o awarii, do której doszło na budowanej stacji dr Łukasik.

Instytut, w którym pracuje, prowadzi teraz badania na Powiślu, na zlecenie warszawskiego metra.

"Zdecydowała nieuwaga"

Przypomnijmy: w nocy z 13 na 14 sierpnia prace w tym miejscu zostały wstrzymane, po tym, jak woda z piaskiem wdarła się na budowaną stację. W efekcie na kilkadziesiat godzin trzeba było zamknąć pobliski most Świętokrzyski, a wciąż niedostępny dla kierowców jest tunel Wisłostrady, co powoduje ogromne utrudnienia w ruchu.

Co się dokładnie wydarzyło tej feralnej nocy? - W części, którą napotkali istnieje znaczne obniżenie tzw. stropu iłów warszawskich, gdzie zalegają piaski nawodnione. Myślę, że w przekrojach to było, ale jak to zwykle przy dużych budowach bywa, zdecydowała nieuwaga czy niedostateczna wiedza, jak często mogą występować zmiany na brzegu Wisły - twierdzi Łukasik.

Trzeba wypełnić pustkę

- Wykonawca miał narysowane obniżenie, dość wyraźnie. Ale w planach, którymi się posługuje troszeczkę wyżej ten strop iłów był narysowany – zaznacza Łukasik.

- Teraz najszybciej jak się da, w granicach zdrowego rozsądku, trzeba będzie wypełnić pustkę. To jest kwestia czasu i kosztów. To jest niewątpliwie kilka miesięcy, dwa, trzy - ocenia ekspert.

Jak zapewnia prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz, dokładne informacje o sposobie poradzenia sobie z problemem poznamy za kilka dni. Wtedy też dowiemy się dokładnie ile mogą trwać skutki usuwania awarii.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jaro juz bez kota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 21:45 ~jaro juz bez kota

  Wysłać agenta Tomka niech zasięgnie języka- puknie sprzątaczkę czy jakąś grubą babę to mu wszystko wyśpiewa jak to było z tą warstwą iłów- czy za nisko czy za wysoko ;) po drugie jak można być takim dyletantem za nisko za wysoko- a gdzie rozpoznanie gelogiczne? różczkarz robił czy inżynier???

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 21:41 ~j23

  Czy ten dr Łukasik skoligacony jest z Łukasikiem z WPT?

 • budowlaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 17:55 ~budowlaniec

  Jaka nieuwaga,zachodnim firmom zależy nie na jakości roboty tylko na jak największym zysku. Za złotówkę to g...o by zjedli. "Turek" myślał, że może się uda. W rejonie skarpy róźnych cieków jest mnustwo. Wystarczy przypomnieć problemy z muzeum Szopena przy Tamce.

 • Lever9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 23:48 ~Lever9

  Znowu będzie nagroda dla władz za usunięcia awarii naszym kosztem tzn z naszych podatków i innych haraczy.

 • jabo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 19:12 ~jabo

  I ciekawe czy nareszczie ktoś poniesie konsekwencje czy będzie nagroda?:)

 • zal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 16:15 ~zal

  Poszaleli z ta Wisłą, po co tam się pchają??? Wisła jest dziką rzeką, to nie jakaś Szprewa czy Sekwana uregulowana gdzie tylko się da... Nasze inżynierki i władze z bufonadą chcą Wisłę ujarzmić, ale zabierają się do tego od d.. strony, więc rzeka się mści i będzie się mścić! Dlaczego ten cały Piskorski nie puścił torów metra miedzy jezdniami Mostu Świętokrzyskiego??? Żal, naprawdę żal i złość, miliardy w błoto, a raczej w wodę...

 • WASYLIJ PUTINO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 15:30 ~WASYLIJ PUTINO

  To tak jak ze wszystkimi inwestycjami w Warszawie. My na Białołęce mamy problemy z inwestycjami PKP, która buduje 2 wiadukty. To samo rządzący mimo wytykanych błędów nie widzą problemu.( Kolumna na środku jezdni, brak przejścia na drugą stronę torów w najbliższym kilometrze - będą dzikie przrjścia). Dopiero jak wydarzy się jakaś tragedia. Ściągnie telewizję. Wtedy efekty będą. BROŃ PANIE BOŻE, ABY FIRMA INTOP NIE KOŃCZYŁA BUDOWY METRA!

 • Nabuchodonozor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 15:19 ~Nabuchodonozor

  ~gregor

  Do tej zalanej stacji na Powiślu po przenieść twoje mieszkanie i zatopić w odmętach cały ten p..dolnik. A panią Walcową obowiązkowo mianować duchowym strażnikiem tego warszawskiego bałaganu.

 • gregor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 13:24 ~gregor

  Do tej zalanej stacji na Powiślu po przenieść siedzibę IPNu i zatopić w odmętach całą naszą przeszłość .A panią Walcową obowiązkowo mianować duchowym strażnikiem tego warszawskiego bałaganu.

 • Wawruch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2012 12:47 ~Wawruch

  ~a2c

  Kłamiesz. To nie Marcinkiewicz przesunął stacje metra tylko HGW. Kłamiesz tak jak GW, które zresztą już odszczekało to kłamstwo.

  Jesteś zwykłym kłamcą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »