Informacje

20.06.2011 22:40 wojskowa akademia techniczna

"Budowane tu urządzenia należą do najlepszych na świecie"

 

Kamery termowizyjne i celowniki wykrywające snajperów. To niektóre urządzenia, których projektowaniem zajmie się nowe Laboratorium Podczerwieni i Termowizji. Nową siedzibę laboratorium otwarto w poniedziałek w Wojskowej Akademii Technicznej.

- Realizujemy szereg programów badawczych, którym przewodzą zakłady przemysłowe, projektów rozwojowych. W ramach tych projektów opracowaliśmy już wiele urządzeń, wykorzystujących podczerwień, na przykład celownik termowizyjny do obrony strzeleckiej oraz kamerę termowizyjną - powiedział PAP dyrektor Instytutu Optoelektroniki WAT, w ramach którego działa laboratorium, płk dr inż. Krzysztof Kopczyński.

Jak przypomniała z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, urządzenia budowane przez naukowców z WAT należą do najlepszych na świecie i wszystkich ich zastosowań na razie nie znamy.

- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest powołane do tego, żeby finansować badania, które służą wszelkim wdrożeniem. Myślę, że wraz ze wzrostem nakładów z budżetu państwa na finansowanie NCBiR wzrosną również środki realizowane na rzecz obronności i bezpieczeństwa. A wierzę, że wiele z nich będzie wykorzystywanych potem cywilnie - powiedziała minister nauki.

Pokazali "lidara"

Dyrektor Instytutu Optoelektroniki wyjaśnił PAP, że laboratorium pracuje przede wszystkim nad urządzeniami wykrywającymi i emitującymi promieniowanie z zakresu podczerwieni, niewidzialne dla ludzkiego oka.

Zaprezentowano także lidar, emitujący promienie laserowe. Badając np. w jaki sposób rozpraszają się one w powietrzu, można wykryć zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne.

Laboratorium Podczerwieni i Termowizji będzie posiadało nową bazę pomiarową, która umożliwi projektowanie i programowanie urządzeń termowizyjnych, szkolenie ich obsługi, kształcenie studentów, a także konstruowanie niektórych ich elementów. Na razie w Laboratoriach w nowym budynku zainstalowana jest połowa urządzeń. Laboratorium osiągnie gotowość na początku roku 2012 r.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • FAGO

    zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 08:55 ~FAGO

    No i cóż z tego jak nasz rząd jak przyjdzie co do czego to i tak kupi stare KM'y z USA tak jak było z f-16.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »