Informacje

04.06.2012 16:20 PBG złożył wniosek o upadłość

Budowali Stadion Narodowy. Bankrutują

SERWISY:

Jedna z największych firm budowlanych w Polsce PBG S.A. oraz jej dwie zależne spółki Hydrobudowa i Aprivii, złożyły wnioski o upadłość układową. Po ogłoszeniu tej decyzji notowania akcji PBG na warszawskim parkiecie zostały zawieszone. PBG była jednym z głównych wykonawców Stadionu Narodowego.

- Bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku były przeciągające się rozmowy z bankami w sprawie uzyskania kredytu pomostowego w wysokości 200 mln zł - powiedział rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch.

"PBG, dla ochrony pracowników i interesów wszystkich wierzycieli - kontrahentów, obligatariuszy i banków kredytujących - podjęło decyzję o złożeniu do Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto wniosku o ogłoszenie upadłości z zawarciem układu z wierzycielami. Uzasadnieniem dla podjęcia powyższych decyzji jest również umożliwienie prowadzenia dalszej działalności operacyjnej spółek" - napisano w komunikacie prasowym.

Grupa podała, że trudna sytuacja płynnościowa jest również konsekwencją realizacji kontraktów drogowych i budowy Stadionu Narodowego.

"Obecne problemy grupy PBG są również pochodną realizacji przez spółki zależne - Hydrobudowę Polską i Aprivia - kontraktów drogowych, w tym budowy odcinków autostrad A1 i A4. Kontrakty drogowe charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy. Dodatkowo, ze względu na zmianę warunków rynkowych, zwłaszcza wzrost cen materiałów, są to kontrakty nierentowne. Ze względu na udzielone poręczenia i solidarną odpowiedzialność generalnego wykonawcy i konsorcjantów na realizowanych kontraktach, do trudnej sytuacji Grupy PBG przyczynił się również jej udział w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie. Duże zaangażowanie grupy PBG w te projekty (wartość wymienionych kontraktów ogółem wynosi blisko 5 mld zł netto) w jednym czasie zwiększyły skalę problemów płynnościowych i uniemożliwiły płynne funkcjonowanie grupy" - dodano.

PBG 14 maja podpisało porozumienie z bankami finansującymi spółkę, będące pierwszym krokiem do uzyskania finansowania pomostowego. Umowa przewidywała podjęcie decyzji przez komitety kredytowe banków do 18 maja br. i uruchomienie finansowania do 25 maja. Spółka podała, że banki podjęły pozytywne decyzje kredytowe 1 czerwca br., ale na warunkach, których spełnienie leży w gestii zewnętrznych instytucji finansowych i w czasie, który nie daje możliwości zabezpieczenia spłaty bieżących zobowiązań oraz prawidłowej realizacji kontraktów.

"Do czasu ustanowienia zabezpieczeń uzgodnionych w umowie, banki zablokowały konta spółek, co znacznie utrudnia realizację kontraktów. Ponadto, proponowane przez banki warunki zabezpieczeń majątkowych przy braku zagwarantowania kompleksowego finansowania oraz restrukturyzacji dotychczasowych kredytów nie pozwalałyby na równe traktowanie wszystkich wierzycieli, zwłaszcza obligatariuszy i kontrahentów" - napisano.

Rozwiązaniem, do którego dążyć będzie zarząd PBG, jest emisja obligacji zamiennych na akcje i spłata zobowiązań.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Hydrobudowa zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budownictwa technologicznego, hydrotechnicznego, obiektów ochrony środowiska i wodno-kanalizacyjnych. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine jest głównym wykonawcą Stadionu Narodowego. Wśród inwestycji Grupy PBG znajduje się także Stadion PGE Arena w Gdańsku i Stadion Miejski w Poznaniu.

Spadek na giełdzie

O godz. 14.00 kurs PBG spadł o 13,18 proc. do 14,63 zł, a kurs Hydrobudowy zniżkował o 10,58 proc. do 0,34 zł. Po godzine 15.00 notowania akcji PBG na warszawskim parkiecie zostały zawieszone.

Czytaj też na tvn24.pl

km//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • DURA_LEX_IN_NEED

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 15:38 ~DURA_LEX_IN_NEED

  Jeżeli kilku złodziejom, dla przestrogi, wsadzi się w dupę granat i wyciągnie zawleczkę, a potem resztki(złodzieja) pozbiera szufelką do wiadra i puści nagranie z "przykładu" publicznie, to inni przestaną kraść. Chyba inne metody nie będą skuteczne. Trzeba więc używać metod bardzo drastycznych, ale także bardzo skutecznych.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 15:15 ~Marek

  Zastanawiam się jak długo w tym "państwie" ludzie będą zgadzać się na jawne okradanie swoich obywateli ? Dlaczego to nasze społeczeństwo jest aż tak głupie ?

 • Mecenas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 13:11 ~Mecenas

  Jeden wielki przekręt, po to ogłasza się upadłość aby nie spłacać należności.

 • dede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 12:09 ~dede

  już się cieszyli, że wygrali przetarg. Zaczęli pracować, wystawiać faktury ale dostali kasy :(. Jaki działa działa rozliczenie przychodów - metoda memoriałowa.

 • JarekK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 11:18 ~JarekK

  to był zamach! zmówili się Putin i Tusk! to ich wina! za wykonanie prac płacono głównemu wykonawcy a on kasę na zamachy na Polaków dawał!

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 09:53 ~Kuba

  A prawda jest taka ze zgarneli kase za fuszerke i teraz wola zniknac niz pozniej za nia odpowiadac. Jak stadion kosztowal miliard to jak prezesi zgarneli do kieszeni po pare baniek to im starczy a inni niech sie martwia.

 • Małgosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 09:01 ~Małgosia

  Prawda jest taka, że inwestor nie podpisał wielu protokołów odbiorczych, i dlatego podwykonawcy nie mogli złożyć faktur, a teraz NCS się tłumaczy, że nie ma żadnych zaległych faktur. BO ICH NIE PRZYJĘLI!!!

 • Reks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 08:57 ~Reks

  Maciek~Maciek

  Tak, bo to wszystko jest wina rządu! Tusk nie chce zpałacić za drogi i stadiony (bo on przecież ma pin do konta skarbu Państwa) Drogi przepłacone? To czemu caly czas słyszę, że firmy oferują cene na granicy opłacalności? Albo poniżej opłacalności? Ludzie zastanówcie się czyja jest to wina. Czy firm, które nie przewidują zachowań na rynku, zmian cen materiałów (przecież to oczywiste, że ceny materiałów budowalnych wzrosną jeśli w całym kraju się coś buduje). Rzygać się chce od waszych komenatrzy. Małe zakompleksione, sfrustrowane trole.


  Po tym komentarzu wygląda na to, że sam jesteś trol.

 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 08:54 ~stefan

  Nie przejmujcie się. Firma ogłosi upadłość, ale jej szefowie nie zbankrutowali. Otworzą sobie lepszą firmę... bez wierzycieli, z ulgami podatkowymi...

 • Zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 08:33 ~Zorientowany

  PIOTR SZTELAK~PIOTR SZTELAK

  CO TO ZA NIELOGICZNA BZDURA I OSZUSTWO,ZE FIRMY BUDOWLANE KTORE BUDOWALY STADION NARODOWY W WARSZAWIE ZBANKRUTUJA,SKORO DOSTALY TAK DUZE ZLECENIE I DUZA ZAPLATE OD WLADZ KTORE FINANSOWALY BUDOWE STADIONU NARODOWEGO W WARSZAWIE.TAKIE GLUPOTY I OSZUSTWO ZE FIRMA BUDOWLANA BANKRUTUJE O NAZWIE PBG S.A,HYDROBUDOWA I APRIVII,MOGA WLASCICIELE TYCH FIRM BUDOWLANYCH TYLKO BEZMOZGOWCA WCISKAC ALE NAPEWNO LOGICZNIE MYSLACY LUDZIE W TO NIE UWIERZA.RADZE DUZO BULEK POZJADAC WLASCICIELOM FIRM BUDOWLANYM W POLSCE,JEZELI BEDA NA PRZYSZLOSC CHCIELI OSZUKIWAC TO KONSEKWENCJE BEDA OGROMNE DLA TYCH OSZUSTOW W PRAWORZADNYM PANSTWIE RZECZPOSPOLITA POLSKA.


  Nic nie wiesz o kosztach i płatnościach przy budowie Narodowego. Chyba wszystkie firmy mające umowy z NCS mają teraz problemy, bo NCS im nie płaci. Znam osobiście jedną, która bezpośrednio z NCS zawarła kontrakt i od pół roku czeka na płatność, mimo, że prace zostały już bardzo dawno temu wykonane. I to nie 1000 zł, nie 10000 zł ale na sporo sporo więcej. NCS się miga i co chwilę, każe sobie wystawiać duplikat z opcją płatności po Euro. A firma skąd ma na to brać pieniądze, ile jeszcze może kredytować budowę stadionu? W dużej części tak samo jest z Hydrobudową. NCS płaci z wielomiesięcznym opóźnieniem, a ostatnio spycha wszystkie płatności na lipiec i później. Być może zaplanowane pieniądze na budowę stadionu NCSowi się rozeszły, ale co to może obchodzić wykonawców. Czuję, że po Euro będzie wielka zadyma, jak NCS nie znajdzie pieniędzy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »