Informacje

09.12.2010 06:33 Nowe parkingi w Józefowie i Otwocku

Budowali parkingi, zaskoczyła ich zima

SERWISY:

 

Po uruchomieniu Szybkiej Kolei Miejskiej na linii otwockiej znacznie wzrosło zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Dlatego w okolicach stacji kolejowych władze Otwocka i Józefowa budują nowe parkingi. Prawdopodobnie nie zdążą jednak przed zmianą rozkładu SKM 12 grudnia. Zawiniła pogoda.

Nowa linia Szybkiej Kolej Miejskiej na trasie Otwock - Warszawa Wschodnia wystartowała 1 września. Mimo że wielu mieszkańców narzeka na konieczność przesiadki w drodze do centrum, linia cieszy się dużą popularnością. Można przypuszczać, że wzrośnie ona jeszcze po 12 grudnia, kiedy trasa zostania przedłużona do Pruszkowa.

Otwock: będzie parking, ale bez przejścia

Więcej pasażerów, to więcej samochodów. A te już teraz zajmują każdy wolny kawałek przestrzeni w okolicach dworców PKP. Szczególnie trudno zaparkować przy stacji w Otwocku. Tam ciasno ustawione auta okupują parking przed budynkiem dworca oraz teren przy nieużywanej rampie kolejowej, gdzie zwykle stoją w błocie.

Władze podwarszawskiego miasta postanowiły zorganizować parking na 250 samochodów w miejscu, gdzie funkcjonował do niedawna uciążliwy dla mieszkańców okolicznych bloków skład węgla.

- Teren został ogrodzony, wysypany podkładem i utwardzony – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marta Woźniak z otwockiego ratusza. Nie potrafi jednak podać terminu otwarcia. – Po nawierzchni jeszcze kilka razy będzie musiał przejechać walec – tłumaczy.

Na razie śnieg i niskie temperatury to uniemożliwiają. Co gorsza, nierozwiązana pozostaje kwestia przejścia przez tory. Pomysł budowy kładki szybko okazał się zbyt drogi. Wciąż nie wiadomo kiedy powstanie przejście na poziomie torów. Chcąc legalnie dostać sie na peron, ludzie będa musieli nadłożyć drogi i przejść łącznie kilkaset metrów, aby skorzystać z obecnych przejść.

- W przyszłorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 800 tysięcy złotych na przejście i nową nawierzchnię z kostki betonowej – zapewnia Marta Woźniak.

Józefów: wszystko zależy od pogody

1,2 mln złotych przeznaczyły natomiast władze sąsiedniego Józefowa na budowę nowego parkingu przy stacji PKP Józefów na 56 aut (podobny funkcjonuje już po wschodniej stronie torów) i rozbudowę istniejącego przy PKP Michalin, gdzie docelowo będzie mogło parkować 69 samochodów.

Obydwa parkingi będą wyposażone w stojaki na rowery i kamery monitoringu miejskiego. W przeciwieństwie do Otwocka, nie będzie konieczności długiego spaceru, ponieważ przejścia przez tory usytuowane są na skraju peronów.

Atak zimy sparaliżował jednak szybko postępujące prace budowlane. Czy jest szansa, że parkingi będą gotowe do 12 grudnia? - Wszystko zależy od pogody – odpowiada burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski - Nawierzchnia, na którą się zdecydowaliśmy, to tłuczeń pokryty dwiema warstwami emulsji. Tłuczeń musi być suchy przed jej położeniem - dodaje.

Według prognoz w czwartek temperatura będzie dodatnia, ale w piątek znów spadnie poniżej zera. Musi to martwić zarówno osoby zostawiające codziennie samochody w okolicach stacji, jak i interesantów urzędu miasta i poczty, którym pasażerowie kolei już rano zajmują miejsca postojowe.

ZTM: budujemy tylko w stolicy

Parkingi w Józefowie i Otwocku są w całości finansowane przez podwarszawskie gminy i nie będą funkcjonować w ramach systemu Park & Ride. Dlaczego? – Sprawa jest prosta. Zarząd Transportu Miejskiego nie może inwestować poza terytorium Warszawy – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik ZTM. I zapowiada, że w planach jest budowa parkingu w Falenicy, tuż przy granicy Warszawy. Trwa procedura wydawania decyzji lokalizacyjnej.

W przyszłym roku do użytku zostanie oddany parking w Wawrze.

Piotr Bakalarski
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mazowszanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 14:23 ~Mazowszanka

  A w Aninie jest piękny parking wykorzystywany w 20- 30 %.Pytam po co tam powstał? Dlaczego nie w Falenicy, która jest granicą strefy biletowej i kierowcy z Otwocka i Józefowa zastawiają swoimi autami wszelkie falenickie uliczki w okolicach dworca.
  Parking w planach jest od lat, ale tzw miłośnicy Falenicy nie zgodzili się na zajęcie terenu, gdzie teraz lump spożywają swoje trunki.
  Pokrętna logika czai się w tych decyzjach
  Swoją drogą - nowy rozkład SKM i KM nieco uszczuplił ilość pociągów.

 • bronekpoland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 12:24 ~bronekpoland

  Nie broniąc oczywiście Józefowa odpowiem wam na wasze pytania.Nie zaskoczyła ich zima tylko długo czekano na ustalenia prawne z gruntami bo to są kolei miejskiej.Zrobiono by te parkingi o wiele wcześniej.A poza tym to nie są pierwsze parkingi bo w Józefowie są już i to przy obu stacjach.Potrzebne są jeszcze dwa od czasu uruchomienia SKM. Jeśli chodzi o odśnieżanie to faktycznie jest to wkurzające,bo miasto ma na to pieniądze bo jest najbogatszą gminą w aglomeracji warszawskiej,do pewnego czasu klasował się w szóstce najbogatszych w Polsce tylko pan burmistrz twierdzi że sól szkodzi drzewkom i mazowieckiemu parkowi-ja wiem to ogromna kpina i obciach.

 • miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 11:26 ~miejscowy

  W Otwocku jak zwykle prowizorka. Teraz kładą tłuczeń, żeby za kilka miesięcy to zrywać i układać nieszczęsną kostkę. W Józefowie mądrzej do tego podeszli.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 11:19 Optymista_…

  Parkingi są niezwykle potrzebne, jednakże proces ich konstrukcji powinien zostać właściwie osadzony w czasie. Jeżeli inwestycja zapoczątkowana była za późno, niech nie dziwią atmosferyczne perturbacje. Analogiczny problem dotyczy Targowej i wiaduktu Andersa - zima uniemożliwia dotrzymanie terminu. Żal z takiego planowania...

 • Figo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 10:30 ~Figo

  jak jedzie się ul. patriotów,w stronę otwocka,to do granicy warszawy jest czarny asfalt,a dalej koleiny śnieżne. nie maja kasy na odśnieżanie,czy nie mają sprzętu?

 • Yankes44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 09:11 Yankes44

  A to wstrętna zima, nie miała kiedy przyjść, tylko w grudniu ! Skandal ! Powinna przyjść w lato, kiedy jest ciepło.
  ;-P

 • zkoleizowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 08:53 ~zkoleizowany

  Jakby uczciwie pracowali w Otwocku to parking byłby już dawno gotowy. Po wyborach nie było śniegu ani mrozu przez kilka dni. Przez te kilka dni (po wyborach) dosłownie nic ale to NIC się nie działo. Przed wyborami codziennie były wykonywane prace przy parkingu. Także niech ratusz nie opowiada bzdur, bo wiadomo o co chodzi...

 • chrzęskrzyboczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 08:37 ~chrzęskrzyboczek

  Zima w grudniu w naszym kraju? Jak to się mogło stać?
  A może trzeba było budować jak było ciepło? Nikt o tym nie pomślał?
  Na zimę byłoby jak w sam raz.

 • W szoku ...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 08:12 ~W szoku ...

  "Budowali parkingi, zaskoczyła ich zima"

  Faktycznie, też jestem zaskoczony że jest zima. Nic tego nie zapowiadało, a ostatnie dni przed zimą sugerowały nawet że będzie wiosna ...

 • aisha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 07:50 ~aisha

  w sprawie parkingu w Otwocku nie dość że jest ciasno to jeszcze nikt nie chce być odpowiedzialny za ten plac nie ma go komu odśnieżyć bo niby i po co, dzięki temu w poniedziałek 6-12-10 w same mikołajki dostałam prezent porysowany samochód po całej długości, z tego co powiedzieli taksówkarze samochody osobowe jakoś się mieszczą natomiast służby miejskie "poszły po prostu taranem"
  Ciekawa jestem czy jest więcej poszkodowanych z tego dnia ewentualnie świadków ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »