Informacje

11.06.2015 17:26 zastąpi Grażynę Lendzion

Budował ścieżki rowerowe, zajmie się drogami. Kim jest Łukasz Puchalski?

SERWISY:


O każdej rowerowej inwestycji informuje w internecie, uważa że "rowerowa Warszawa to lepsza Warszawa", nie unika kontaktów z mediami i na bieżąco odpowiada na komentarze  internautów. Kim jest Łukasz Puchalski, nowy dyrektor Zarządu Dróg Miejskich?

Informacja o tym, że Łukasz Puchalski zastąpi na stanowisku dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Grażynę Lendzion, była dla wielu sporym zaskoczeniem.

Pierwszy raz o Puchalskim zrobiło się głośno w 2012 roku przy okazji startu systemu miejskich rowerów Veturilo. Do sukcesu wypożyczalni w znacznym stopniu przyczynił się właśnie młody urzędnik, który choć bez większego doświadczenia, szybko odnalazł się w roli kierownika Działu Zarządzania Węzłami Komunikacyjnymi Zarządu Transportu Miejskiego.

Jego zaangażowanie doceniła prezydent stolicy, która mianowała go pełnomocnikiem ds. komunikacji rowerowej. Kolejnym stopniem w karierze Puchalskiego było objęcie w ubiegłym roku roku stanowiska wicedyrektora ds. inwestycyjnych w Zarządzie Transportu Miejskiego.

Ze względu na młody wiek i brak wieloletniego doświadczenia, nie wróżono mu jednak sukcesu. Rowerowy pełnomocnik zaskoczył jednak swoich krytyków.

Bez doświadczenia, ale z zapałem

W minionym roku inwestycje rowerowe nabrały tempa - powstały m.in. ścieżki rowerowe przy ul. Waryńskiego,  kontrapas na ul. Mokotowskiej, drogi i pasy rowerowe na ul. Świętokrzyskiej i przy ul. Ostrobramskiej, ustawiono nowe stojaki rowerowe,  a system Veturilo rozbudowano o kolejne stacje, m.in. na Pradze.

Tylko w zeszłym roku Warszawa wzbogaciła się o 58 km nowych i wyremontowanych tras rowerowych.

Sam Puchalski stał się zaś jednym z najlepiej rozpoznawalnych oficerów rowerowych w kraju.

Masz rowerowy problem? Pełnomocnik pomoże

Aktywność pełnomocnika widać jednak nie tylko w przestrzeni miejskiej. Znakiem rozpoznawczym Puchalskiego jest kontakt z mieszkańcami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jego oficjalny profil na popularnym portalu społecznościowym śledzi ponad 6,2 tys. osób. Puchalski nie tylko informuje na nim o nowych rowerowych inwestycjach, ale i odpowiada na pytania internautów i to w błyskawicznym tempie, niezależnie od pory dnia albo… nocy. Przykład: 1 czerwca o godz. 2.37 ktoś zadaje pytanie o wyniki drużyn w ramach rowerowego zmagania miast. Odpowiedź pełnomocnika pojawia się 15 minut później.

Dzięki takiemu zaangażowaniu rowerowy pełnomocnik jest jednym z najbardziej lubianych urzędników Hanny Gronkiewicz-Waltz. Czy tak pozytywne emocje będzie wzbudzał także jako dyrektor ZDM-u?

Jak zapowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl, zmiana stanowiska nie wpłynie na zmianę stylu jego pracy. - Myślę, że mieszkańcy już poznali mnie i mój sposób działania, więc wiedzą czego się spodziewać – komentuje.

Jedną z flagowych inwestycji nadzorowanych przez Puchalskiego było uruchomienie systemu Veturilo:

Powodem zmiany na stanowisku dyrektora ZDM był , jak powiedział jeden z wiceprezydentów "brak właściwego kontaktu zewnętrznego jednostki z mieszkańcami i ostatnia sprawa budżetu partycypacyjnego":

jk/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 18:04 ~Lak

  Miliony na ścieżki rowerowe ok,ale kiedy doczekamy chodników dla pieszych na takiej choćby Ostródzkiej?

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 14:55 ~miki

  Jesica~Jesica

  czy pan Łukasz ma dziewczynę?

  Tak, lewą i prawą.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 14:06 ~Warszawiak

  Budował bez wyobraźni, w bardzo wielu miejscach w Warszawie zamiast poprzedzielaĆ ściezki rowerowe trawnikiem umiejscowił je między trawnikiem a chodnikiem, i teraz rowerzyści kasują przechodniów idących chodnikiem. Jak się weźmie za drogi to aż stracg się bać co to będzie.

 • Kazia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 13:03 ~Kazia

  viv~viv

  Widzę żę samochodowe lobby nie potrafiwyjść z mentalności na poziomie Kijowa i Moskwy ;)

  Na szczęście jesteśmy miastem europejskim co rozumie pan Puchalski. I żadne krzyki zakompleksionych ludzi w toyotach czy golfach tego nie zmienią.

  Uważaj, bo jak się ci tojociarze, golfiarze i inni "arze" wreszcie wkurw.. to na rikszy wywiozą Hankę wraz z tym PuchalskimO obawiam się, że, jakby zrobić teraz referendum to Hanka leeeeci ze stołka z wilekim hukiem.
  A rowerowy terror niech się nauczy jeżdzić..
  ul. Górczewska.. znak zakazu jazdy rowerem po ulicy(jest tam DDR-ka) a tu wielki pan popyla rowerkiem nie dośc że po ulicy to jeszcze po buspasie

 • Jesica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 12:30 ~Jesica

  czy pan Łukasz ma dziewczynę?

 • anna z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 11:18 ~anna z

  Dokładnie tak. Z resztą podobną drogę przeszedł sam Pan Jóźwiak (równie błyskawiczna kariera). A ja mam pytanie: jak on będzie oceniać jakość pracy swoich pracowników, skoro nie ma odpowiedniego przygotowania merytorycznego? No chyba, że... zatrudni się kolejnych specjalistów do tego.
  Akurat Pani Lendzion była osobą bardzo kompetentną i z dużym doświadczeniem.

  nick~nick

  Niestety Pan Puchalski to mianowany człowiek Pana Jóźwiaka. A Pani Lendzion jest zwyczajnie ofiarą tego, że budżet partycypacyjny został źle przygotowany. Aż dziw bierze, że tak szybko go mianowali jak wielu innych zjadło zęby na sprawach drogowych w Warszawie.

 • esterc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 10:50 ~esterc

  brak roweru - podatek, auto - podatek+kara za spaliny, na każdej ulicy jeden pas dla rowerzystów ... takie czasy nas czekają :)
  Układ jak widać funkcjonuje sprawnie

 • viv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 10:02 ~viv

  Widzę żę samochodowe lobby nie potrafiwyjść z mentalności na poziomie Kijowa i Moskwy ;)

  Na szczęście jesteśmy miastem europejskim co rozumie pan Puchalski. I żadne krzyki zakompleksionych ludzi w toyotach czy golfach tego nie zmienią.

 • Legalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 09:55 ~Legalny


  CBA~CBA

  Czy to ten gość co jest odpowiedzialny za veturilo za które miasto dopłaca a na rowerach umieszczone są reklamy, z którymi podobno miasto walczy? Czy to legalne?
  waw~waw

  Legalne. Władza może wszystko.
  Zwłaszcza za pieniądze podatników.

  Z tego co wiem to miasto powinno pobierać opłaty od reklam, a tu jeszcze dopłaca? Ten gość to prawdziwy wizjoner potrafi takie cuda wymyśleć i skutecznie je wdrożyć. Teraz przyjdzie do ZDM i co wymyśli niezgodnego z przepisami za naszą kase? Takie sytuacje skłaniają mnie do tego że już więcej na PO nie oddam głosu.

 • Hawajski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 09:42 ~Hawajski

  Zjadło zęby ??? Ciekawe gdzie byli, jak on-młody człowiek robił karierę ? Pewnie siedzieli za biurkiem i życzyli mu żeby się nie udało. pisowscy radni zajęli się szukaniem haków i układów, a on poprostu pracował. Aż tu nagle ... sukces sukces sukces ... i jak się okazuje też źle :(


  nick~nick

  Niestety Pan Puchalski to mianowany człowiek Pana Jóźwiaka. A Pani Lendzion jest zwyczajnie ofiarą tego, że budżet partycypacyjny został źle przygotowany. Aż dziw bierze, że tak szybko go mianowali jak wielu innych zjadło zęby na sprawach drogowych w Warszawie.
  obywatel~obywatel


  Układy, układy ... nic się nie zmieniło, no może jest jeszcze gorzej.


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »